Doların Yükselmesi Konut Fiyatlarını Arttırır Mı? Son Durum

Doların 7 TL’ ye varan oranlarda yükselmesi ile vatandaşlar içinde kıymet düşürme olacak fikri yaygınlaşmıştı. Bu artışlardan bilhassa yurt dışı ile bağlantılı ve dolar üstünden alım oluşturan firmaların etkileneceği söyleniyordu. Bu süreçte en fazlaca yıpranacak olanlar ise inşaat firmaları idi. Bu içeriğimizde dolar bazında konut fiyatlarını inceleyeceğiz. Fiyatlar düştü mü, terfi etti mi, ev almak için doğru süre mı şeklinde soruların cevaplarını yanıtlayacağız.

Dolar Niçin Terfi etti?

Doların yükseliş sebebini devalüasyon olur mu? adlı yazımızda ele almış ve doların artışına Merkez Bankası’ nın almış olduğu önlemlerden bahsetmiştik. Doların yükselişini bazı kesimler FED’ in doğrusu Amerikan Merkez Bankası’ nın faiz oranlarını yükselttiğine bağlamıştı. Bazı kesimler ise olayın tamamen siyasal bulunduğunu savunuyordu.

7 TL’ ye kadar çıkan dolar OCAK ayının ilk haftasında olduğumuz şu günlerde 5,98 TL’ dir. Bu hafta itibari ile de sürekli olarak düşük oranlarda da olsa artış görülmektedir. Dolar ile birlikte diğeri ürünlerde de fiyat artışı gözlenmiştir. Çeyrek altın 489 TL’ den satılmaktadır.

Döviz kuru fazlaca hareketli olduğundan dolayı sürekli olarak takip edilmesi gerekmektedir.

Doların İnşaat Sektörüne Tesiri

Ülkemiz para birimi olan Türk Lirası’ nın yılbaşından beri Amerikan Doları karşısındaki imajı oldukça çizilmiştir. Ocak ayından bu yana kadar açıklanan verilerde %26 oranlarında bir kıymet kaybı meydana geldiği söylenmektedir. Merkez Bankası çeşitli destek sunar ile dolar karşısında sağlam bir duruş sergilenmesi için elinden geleni yapmaktadır. Uzmanlar tarafınca meydana getirilen açıklamalar neticesinde inşaat malzemelerinin fiyatlarının artması direkt konut fiyatlarında bir artış meydana getirmemektedir. Yalnız sürekli olarak ihracat yapıldığı için inşaat malzemelerinin fiyatlarında artış olması da olağan olacaktır.

Fakat alınacak olan konutların tutarları da dolardan etkilenecektir. Fiyat artışı kaçınılmazdır ve sektörde herhangi bir artış beklememek de olağan dışı olacaktır. Doğrusu dolardan dolaylı ya da direkt da olsa konut tutarları etkilenecektir.  İnşaat malzemelerini ihraç edenler genel olarak borçlanmaları da USD cinsinden yapmaktadır. Bu sebeple fiyatların artış göstermesi durumunda borçlandıkları meblağ da organik olarak artmış olacaktır. İnşaat malzemeleri kur artışından %75’e varan oranlarda etkilenmektedir. Yalnız bu malzemelerdeki fiyat artışlarının konutlara etki etmesi genel olarak uzun solukta olmaktadır. Şu sebeple alınan malzemenin sözleşmesi bu yıl için yapılmış ve gene satmaca zamanı bu yıl ile sınırı olan tutulmuştur. Bu sebeple fiyat artışlarının tesirinin gelecek yıl daha oldukça hissedileceğini belirtelim.

Konut Tutarları Ne Durumda?

İlk olarak konut alıcılarından anlatmak istiyoruz. Konut alma potansiyeli olan iki insan tipi vardır. İlk olarak konut yatırımı oluşturan insanları anlatalım. Bu insanoğlu sürekli olarak piyasa incelemesinde bulunurlar ve konut fiyatlarını takip ederler. Uygun konut bulduklarında kaçırmaz ve satın alırlar. Aslına bakarsan genel olarak peşin paraları olduğundan konut eski dahi olsa bir kaç tadilat işlemi ile aldıklarından belirli oranlarda yüksek meblağlara bu konutları satarlar. Ya da uygun fiyata satın alarak kira geliri elde ederler.

Diğeri insan tipi ise senelerce uğraşıp didinerek parasını biriktirmiş ya da belirli bir birikimi olarak kalan tutarı banka kredileri yolu ile temin ederek ev alma faaliyeti göstermek istemektedir. Bu tip insanoğlu ne olursa olsun ev alma potansiyelinde olduğundan kur yükselse dahi fazlaca azca bir süre bekleyerek ev alma eğilimi göstermektedir. Fakat yatırımcı konut alıcıları hali hazırdaki yatırımlarını bir eve bağlamayarak vadeli hesaplarında tutarlar. Yatırımlarının artışlarını an be an takip ederler. Fiyatlar düştüğünde konut almaya karar verirler. Bu sebeple kur artışlarında eğer paraları döviz ise fazladan bir kazanç elde etmiş olurlar.

konut-fiyatları-ne-durumda

Konut fiyatlarındaki artışın yıl sonunda ya da 2020 senesinde olması beklenmektedir.

Bahsettiğimiz şeklinde yatırımcı konut alıcıları paralarını döviz hesaplarında tuttuğu için ve konut almadıkları için konut talebi de azalacaktır. Fiyat artışı da bildiğimiz şeklinde talebin artması ile meydana gelmektedir. Doğrusu kısa vadede talep olmadığı sürece konut fiyatlarında artış gözlenmeyecektir. Ek olarak fiyatların artmamasının temel sebebinin aslen ülkemizdeki konut stoğu bulunduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. 600 binin üstünde konut stoğu bulunmaktadır. İnşaat firmaları bu stoğun azalması için konut fiyatlarında artış yapmamakta ve hatta satışına zarar yapmaktadır. Yatırım amaçlı değil de ihtiyaçtan dolayı ev almak isteyenler ise Türk Lirası cinsinden alım yapabilirler.

Şu an için konut almak oldukça mantıklı görünmektedir. Şu sebeple araç-gereç artışlarının konut fiyatlarına olan tesirinin minimum 1 yıl içinde olacağı ifade edilmektedir. Yükselişin ani bir halde olmaması için konut alıcıları için aslen bir fırsat olarak ifade edilmektedir.  Aslına bakarsan konut stoğunun tükenmesi amacı ile firmalar zararına satış yapmayı bile kabul edecektir. Yalnız konut satışı meydana getirecek olanların da bir yıl bekleyerek fiyat artışı olduğunda satışa çıkarmalarını tavsiye ederiz. 240 ay vadeli konut kredisi veren bankaları ve faiz oranlarını incelemek için tıklayınız.

Düşük faizli konut kredisi başvurusu için banka şubelerine gidebilirsiniz. Konut kredisi faiz oranları düştü!

Konut Kredisi Faiz Oranlarının Durumu

Hükumet tarafınca konut kredilerinin düşürülmesi talep ediliyor. Bu durum konut alımlarında düşüş tesiri yaratıyor. İnşaat firmaları da konut satılmasında azalma yaşanacağından bu durumdan bir an ilkin kurtulunmasının gerekliliğini belirtiyor. Şu sebeple konut alımlarını etkileyen başlıklardan ilki şüphesiz faiz oranlarıdır. İkinci etken ise yukarıda bahsi geçen döviz kurunun artışıdır. Faiz oranlarından iyi mi bir değişim olacak, vakit içinde göreceğiz.

Ek olarak mevzuya iki değişik  açıdan bakmak gerekiyor. Alımlar şehir bazılarına nazaran de değişkenlik gösterecektir. Şu sebeple İstanbul’ da fiyatların yüksek olmasından dolayı alımlar da oldukça azdır. Yalnız Kocaeli, Van şeklinde illerde alım gücünün yüksek olduğu görünmektedir. Bu iller bu sebeple fiyat artışından o kadar da fazla etkilenmezler.

Kıymet düşürme Olursa Konut Tutarları Iyi mi Seyreder?

Piyasada yatırım yapılması için ilk olarak ülke ekonomisine güven duyulması gerekir. Şu an için konut fiyatlarının durağan(durgun) oranda ilerlemesinin bir tek konut stokunun azalmamasının da temel sebebinin güvensizlik bulunduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Konut stokunun fazlaca olması genel itibarla konut alınmadığı manasını taşımaz. Şu sebeple ülkemizdeki konut ihtiyacı sürekli olarak devam edecektir. Bu sebeple kıymet düşürme olması beklenmiyor ve bu şartlarda herhangi bir konut krizi olması söz mevzusu değil. Kriz yaşanacağını var sayarsak bu durumda ülke ekonomisi de kötüye gideceği için ve ihracat oranlarında azalma yaşanacağı için direkt konut fiyatlarında da azalma meydana gelecektir. 2020 senesinde konut kredilerinde bir düşüş meydana gelecek mi? Öğrenmek için tıklayınız.

Özetle konut alımlarında fiyat olarak zamlar nerede ise tutara yansıtılmadığı için önemli ve avantajlı bir dönem. Yalnız ülke ekonomimiz şu an bir belirsizlik zemininde bulunmaktadır. Doğrusu doların ne süre düşeceği ve fiyatlarda ne süre azalma meydana geleceği nerede ise belli değildir. Bu sebeple alıcıların güven ortamının sağlanmasını beklemelerini öneriyoruz. Ek olarak nakiti olmayan ve finansal kuruluşlara güvenen yurttaşlarımız kredi çekerken dikkatli olmalılar. Şu sebeple vadesi ne kadar fazla olursa olsun konut kredileri şu an %2 seviyelerinde seyretmektedir. Sükuneti koruyarak birazcık beklemekte yarar var. Ziraat Bankası tarafınca yüzde 0,98 faiz oranları ile konut kredisi verilecektir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Cafe Dekorasyon Örnekleri ve Fiyatları (MÜTHİŞ DİZAYN)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir