Doğum İzni Süresinde İşçi İşten Çıkartılabilir Mi?

Doğum iznine çıkan bir bayan için işten çıkarma durumu çeşitli durumlarda söz konusu olur. Yasal olarak kadınların annelik izin hakkı ise doğumdan 8, doğumdan sonraki 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta olarak belirlenmiştir. Raporlu olan annelerin ise bu süre içerisinde işten çıkarılması söz konusu olamaz. Doğum izninden sonra ise kişilerin işten çıkarılması işleri yalnızca İş Kanunu kapsamında işten atılma nedenlerine dayanarak yapılır. Doğum izninden dönen kadının yerine başka bir eleman da alınmış olabilir veya işi farklı bir departmana transfer edilmiş de olabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşan çalışanlar mutlaka farklı bir pozisyonda işe başlatılması gerekir.

Doğum İzni Sonrası İşten Ayrılma

Doğum izninden sonra işten ayrılma hakkı genellikle saklı tutulmaktadır. Ancak işten ayrılma durumlarında doğum izninden önce belirtilen ihbar süresi kapsamında işverene bu durum mutlaka haber verilmelidir. Doğum izninden dönen bayan personellerin kendi talebi ile işten ayrılması sonucunda işçilerin tazminat alması söz konusu olmaz. Yapılan yasal düzenlemeler kapsamında ise hamilelik veya doğum sebepleri sonrasında işten ayrılma durumları meydana gelirse bu durum istifa olarak kabul edilmektedir. Bundan dolayı da bayan personeller işsizlik maaşı haklarını da kaybetmektedir. Hamilelik ya da doğum sebepleri ile istifa eden kadınların kıdem tazminatı gibi çeşitli hakları da alması söz konusu olmaz. Eğer anne, doğum izninden sonra bir süre daha işe dönem istemiyorsa, 6 ay kadar ücretsiz olarak izin yapma hakkı da bulunur. Diğer yandan annenin izin bitiminde de işçiye, çocuğu bir yaşına gelene kadar 1,5 saat boyunca süt izni de verilir.

Doğum İzninde Sözleşme Biterse

Doğum izni sırasında bayan personellerin iş sözleşmesinin bitmesi söz konusu değildir. Doğum izni doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere 16 hafta olarak belirlenmiştir. Bu izin belirlenen bir yasal süredir. Bundan dolayı da işten çıkarılması ne yazık ki mümkün olmaz. Yasal izne ayrılan bu süresinde kadının işten çıkarılması söz konusu olmaz. Bunun dışında kadın işçinin erken doğum yapması veya doğum ile ilgili herhangi bir olumsuzlukların söz konusu olması halinde de doğum izni kullanmaya hakkı bulunur. İşçinin işe başlatılmaması veya izin sonunda işten çıkarılacağının iletilmesi durumunda gerekli sebepler gösterilmelidir. Haklı sebepler olmadan yapılan işten çıkarılmalar, yasal olarak ne yazık ki kabul edilemez.

Devletin anneler için birçok yasal düzenlemesi bulunur. Doğum izninde olan anneler işten çıkarılma gibi bir durumla karşılaşamaz. Bu gibi bir durumla karşılaştığı zaman işvereni şikayet etme ve gerekli tüm haklarını da alma hakkına sahiptir. Bu nedenle devlet bu konuda oldukça katı kurallar uygular. Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman ilgili yerlere şikayet kaydın da bulunmanız da yeterli olacaktır.

ilginizi çekebilir

Kimlik Kaybetmenin Cezası 2021 Harç Tutarları ve Atmler

Belirlenen mevzuatlara göre kimlik kaybetme işlemin de herhangi bir cezai işlem uygulanmaz. Ancak kimliğini kaybeden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir