Devletin Verdiği Faizsiz İşyeri Açma Kredisi (100 Bin TL.)

İşyeri açmak isteyen gençlerimize birçok banka tarafınca işyeri açma kredisi verilmektedir. Esnaflarımız içinde yeni bir bayilik almak, dükkanı büyütmek, küçük işletmelerinin kapasitelerini büyütmek, bankaların işyeri açma finansmanları yardımıyla mümkündür. Finans kuruluşları bu kredilerin adına “KOBİ” adını verirler ve eğer müracaat sahibinin Vergi Mükellefliği söz mevzusu ise, dükkan açma kredisi yerine işletme esnaf kredilerini kullandırırlar. Bu içeriğimiz de, rahat usulde vergi ödeyen esnaflar, limited ve anonim şirketleri ile deftere organik olarak esnaf için para kaynakları yer verilmiştir.

Bankalara başvurmadan ilkin, bir miktar Devlet hibesi almak fena olmaz. Elinizde asla paranız yok ise, birçok girişimcinin yapmış olduğu benzer halde, sizde Devlet Destekli İşyeri Kredilerini inceleyebilirsiniz. İkamet ettiğiniz yerde bulunmakta olan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafınca yeni hayata atılan gençlerimiz için parasız eğitimler verildiği benzer halde, bu eğitimlerin sonunda başarıya ulaşmış olanlara 50 bin liraya kadar geri ödemesiz işyeri desteği de söz mevzusudur. Asla paranız olmadan, tedarikçilerle antak kalma sağlayarak Devlet affetme ödemesinin arifesinde aldığınız ürünleri ödeme mevzusunda fikir birliğine varabilirsiniz, sermayesiz işyeri açabilirsiniz.

İşyeri açma kredisi veren bankalar

İşyeri açma kredisi veren bankalar

Eğitim Şart!

Devletten bu hibeyi almak isterseniz eğer, güncel 2020 yılı kurs tarihlerini takip ederek, KOSGEB adlı kuruluşa başvurmanız şarttır. Kurs tarihlerini incelemeniz sonucunda, anlaşmalı kuruluşların müracaat numaralarını arayarak, müracaat işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Kurs tarihleri linkine tıklayarak 2020 yılı içinde başlamış olacak olan kurslar hakkında data alabilir ve katılım sağlayabilirsiniz.

Türkiye’de hizmet veren yerli ve yabancı tüm mevduat bankalarından iş kurma desteği almak mümkündür. Bu kredi desteğinden yararlanmak isteyenler, eğer vergi mükellefi iseler KOBİ Bankacılığı, nerede ise vergi organik olarak değillerse Bireysel Bankacılık yetkilisine başvurabilirler. Kurulacak işletme için lüzumlu olan sermayenin miktarı, geri ödeme planı, müracaat sahibi işletme yada kişinin KKB puanlaması bankalar için önemli hususlardır. 20 bin liraya bayilik alınarak bir iş kurulabildiği benzer halde, 500 bin liraya bir büfede satın alınabilir. Banka krediyi verirken, kişinin ödeme enerjisini ve taahhüdüne bakılırsa lüzumlu evrakları ve belgeleri belirleyerek aylık, 3 aylık yada senelik ödeme planlarını hazırlamaktadır.

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası KOBİ Bankacılığında önder bir kurum olmakla beraber, kendi işlerinin sahibi olmak isteyen, gençlerimize, ev hanımlarına, işi gücü olmayanlara ve ek iş yapmak isteyenlere her türlü finansman desteğini sağlamaktadır. Ziraat’ten işyeri kredisi almak için, çektiğiniz parayı geri ödeyebileceğinizi ispatlamanız ve aylık belirli bir gelirinizin olması gerekmektedir. Bu illa ki, bir iş yerine ilişkin maaş bordrosu olmayabilir. Aylık kira gelirleri yada evrak üstünde ispatlanabilen tüm gelirleri olan kişiler bankadan kredi alabilirler. Esnafa nefes kredisi veren bankalar adlı içeriğimizi inceleyerek 2020 senesinde verilmesi planlanan nefes kredisi ile ilgili data alabilirsiniz.

Devlet destekli işyeri açma kredisi

Devlet destekli işyeri açma kredisi

İpotek Tesisi

Yukarıda varsayılan envanterlerin asla birine haiz olmayan kişiler, üzerine kayıtlı olan taşınmaz gayrimenkullerini ipotek ettirerek, iş kurma kredisi çekebilirler. Bunun için banka taşınmazlarınıza bir eksper gönderir ve malın değerinin tespiti yapılır. Bu işlem sonrasında sözgelişi taşınmazınız 200 bin lira değere sahipse, işyeri açmak için 100 bin lira tutarında, doğrusu eksper oranının yüzde ellisine kadar iş kurma kredisi çekmenize müsaade edecektir.

Vakıfbank

Eğer açacağınız dükkan için işyeri kiralama yerine, dükkanı satın almak isterseniz Vakıflar Bankası doğru adresiniz. Banka her ay yada standart bir halde gelirleri olanlar için bireysel iş kurma kredileri vermektedir. Organik olarak bu krediler, Ticari KOBİ Kredilerinden hariçtir. Eğer KOBİ iseniz, KOBİ Bankacılığına başvurmanız gereklidir. İkinci bir şart olarak kredi notunuzun muntazam olmasıdır. Eğer icralık, avukatlık bir durumunuz var ise, işiniz zor. Banka işyeri açma kredisi verdiği kişilere başlangıçta yaşam sigortası yapmakta ve bu sigorta her yıl yenilenmektedir. Eğer amacınız dükkan satın almaksa alacağınız dükkanın %75’i oranında krediniz Vakıflar Bankasında..

Bu sayfayı ziyaret ederek faiz hesaplama ve müracaat işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Halk Bankası

Esnaflarımız en fazlaca Halkbank tarafınca desteklenmektedir. Ziraat Bankası iyi mi çiftçiye ve tarımla uğraşanlara destek veriyorsa, esnafın desteği de Halkbank’tadır. Halkbank Türkiye’de esnafa sıfır faizli kredi veren tek Devlet bankası olma özelliği taşımaktadır. Bundan dolayı, 3 kategori de belirlenmiş olan kriterleri yerine getiren gençlerimiz sıfır faizli işyeri kurma kredisi alabilirler. Halkbank işyeri kredileri şunlardır;

  1. Eskimiş ve kaybolmaya yüz tutmuş olan sanatları icra eden gençlerimiz için sıfır faizli iş kurma kredisi,
  2. KOSGEB’den onay alabilen, projesi kabul görmüş kişiler için destek sunar,
  3. 3 senelik Ustalık Belgesine haiz olan hanım, adam, genç, yaşlı tüm Ustalarımız için faizsiz kredi verilmektedir.

Eğer bu şartlara durumunuz uyuyor ise, lüzumlu evrakları ve belgeleri hazırlayarak, acilen Halkbank şubelerine başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz.

Lüzumlu Evraklar ve Belgeler Sıralaması

Dükkan açmadan ilkin Belediye Başkanlığı, Vergi Dairesi, Esnaf yada Tecim Odaları, Kooperatifler kayıt için bir fazlaca evrak talep etmektedirler. Gerekli evraklar adlı yazımızdan, bu evrakların neler bulunduğunu listeleyebilirsiniz. Her kuruluşun istediği belgeler, değişik kategorilerde listelenmiştir.

Belgelere ilaveten son bir husus ise, bazı işyerlerini açmadan ilkin ustalık belgesi istenmektedir. Ustalık belgesine haiz olmayanların Tecim Siciline kayıt olmadan (şirket açma) dükkan açmalarına müsaade edilmez. Ustalık Belgesi adlı içeriğimiz de, hangi sektörler için bu belgelerin lüzumlu olduğu, rahat usulden vergi ödemenin şartları yer verilmiştir.

Gerekli evraklar ve belgeler

Lüzumlu evraklar ve belgeler

Hesaplama İşlemi Iyi mi Yapılır?

Bankalar 2020 senesinde iş kuracak kişilere verdikleri kredilerden en düşük 100 TL. civarında dosya harcanması talep ederler. Faiz oranları ise 1.15 ile 1.45 içinde değişiklik göstermektedir. finansekstra.com olarak tavsiyemiz, kredi başvurusu yapmadan ilkin hesabınızı iyi yapmanız ve lüzumlu bulunduğunu düşündüğünüz kredi miktarından bir miktar daha oldukça çekerek, kenara atmanızdır. Eğer dükkanı açtıktan 2 ay sonrasında kapatmak istemiyorsanız, işlerin kötü gittiği günler için kenarda köşede bir miktar para bulundurmalısınız. Kredi Hesaplama işlemi yaparken ne olursa olsun bu hususu da, göz önünde bulundurunuz.

KOSGEB ve Diğeri Kurumlar

Kurum ve kuruluşların verdiği desteklerden yararlanmak için Kobi tanımına uygun olmanız gerekmektedir. KOSGEB tarafınca kobi miyim? adlı formu doldurarak değişen kobi tanımına uygun olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Devlet averaj olarak her yıl esnafımıza belirli miktarlarda faizsiz kredi vermektedir.  Birleşke ve Halkbank Destekli 30 bin lira, KOSGEB destekli 50 bin lira sıfır faizli kredi ödemesi yapılmış oldu. 2020 senesinde da, bu desteklerin devam edeceğinden söz ediliyor. Öyleyse KOSGEB, TESKOMB, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank, Esnaf Kefalet Kooperatifleri ve esnaf kuruluşlarını takip ederek Devlet destekli iş kurma kredi desteklerine müracaat yapabilirsiniz. Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile Kaymakamlık iş kurma kredisi veriyor!

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Evde Bakım Maaşı Şartları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir