Devlet Kredileri Nasıl Alınır?Şartları Nelerdir? (Hibe ve Faizsiz Kredi)

Vatanımızda devlet tarafınca çeşitli krediler verilmektedir. İşsizlik oranının oldukça olduğu devletimizde devlet destekleriyle  işsizlik oranı birazcık da olsa azalmaktadır. Bilhassa işi olmayan gençlere destek verilerek iş imkanı sunulmuş olmaktadır. Ülke ekonomisinin  gelişip kalkınmasına katkı sağlamaktadır. Devlet Destekleri Iyi mi Alınır? Şartları Nedir? Devlet affetme kredisi başvurusu yapabilirsiniz.

Devletin Verdiği Destekleme Kredileri

 1. Esnaf Destek Kredileri
 2. Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi (Arıcılık, büyük baş, küçük baş ve tavukçuluk destekleridir.)
 3. Girişimcilere İş Yeri Açma Hibesi Kredisi (50 bin TL Affetme 100 bin TL Faizsiz Kredi)
 4. KOSGEB tarafınca verilen Hanım Girişimci Desteği
 5. Mantar Yetiştiriciliği
 6. Sera Oluşturmak isteyenlere devlet desteği
Devletin Verdiği Destekleme Kredileri

Devletin Verdiği Destekleme Kredileri

1. Esnaf Destek Kredileri

Devlet tarafınca küçük ya da büyük iş yeri olan esnafları desteklemek amacı ile devlet bankaları tarafınca esnafa faizsiz kredi verilmektedir. Küçük esnaflar için devlet 30 bin TL faizsiz kredi vermektedir. Bu krediden yararlanabilmeniz için daha öncesinde iş yeriniz üzerine affetme ve ya kredi almamış olmanız gerekir. 36 ay (3 yıl) vade fırsatıyla esnafa verilen bu krediyi 1 yıl sonrasında geri ödemeye başlıyorsunuz. Fakat esnafın bu krediyi alabilmeleri için bankalara borcu olmaması gerekir. Borcunu ödediği takdir de bu krediyi için müracaat yapabilirler. Diğeri önemli mevzu ise öncesinden Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerinin vermiş olduğu faizsiz krediden kullanan esnaflar bundan yararlanamazlar.

2. Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi

Devlet hayvancılık alanında da bir oldukça kredi ve destekleme yapmaktadır. KOSGEB hayvancılıkla ilgili lüzumlu olan ahır, besi tesisi ve araç-gereçler için 50 Bin TL affetme vermektedir. Fakat KOSGEB hayvancılık kredisi vermemektedir. Bu genel olarak halk içinde yanlış bilinmektedir. Hibenin yetersiz geldiği durumlarda gereksinimler için 100 Bin TL faizsiz kredi verilmektedir. Lüzumlu araç- gereç ve tesis kurulduktan sonrasında büyük baş ya da küçük baş hayvan kredisi alabilirsiniz.

Küçükbaş Keçi ve Koyun için Kredisi : Ziraat bankasından küçükbaş hayvan kredisi vermektedir. Minimum 25 keçi ve 50 koyun kredisi alabiliyorsunuz. Küçükbaş olan bu hayvanları yalnız süt üretimi için alabilirsiniz. Küçük baş hayvan besiciliği yapmak istiyorsanız minimum 100 keçi ve 100 koyun alma şartı aranmaktadır.

Arıcılık kredisi alabilmek için ilk olarak KOSGEB belgenizi almanız gerekmektedir. Belgenizi aldıktan sonrasında arıcılık ile ilgili olan lüzumlu araç gereçler ve malzemeler için hibenizi derhal teslim alabilirsiniz. Ziraat bankasının verdiği arıcılık kredisinden yararlanarak arıcılık tesisinizi kurabilirsiniz. Ziraat bankasının arıcılık için verdiği destek kredileri şu şekildedir;

Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi

Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi

 • Bal süzme makinesi için kredi desteği sağlamaktadır.
 • Kek hazırlama makinesi için,
 • Arılı ya da boş kovan için destek kredisi,
 • Sürekli aynı yerde üretim icra eden kişilere baraka almak için ya da baraka tadilatı için destek kredisi,
 • 200 ve üstü arısı olup gezici arıcılık yapanlara yenilenebilir enerji alımı ve baraka alımı için,
 • 50 kovan arısı olanlara ya da 50 kovan arının üzerine çıkmak isteyen üreticilere destek kredisi verilmektedir.

Kümes Hayvanları İçin Destek Kredisi : Kümes hayvanları yetiştiricilerine de devlet destek vermektedir. Kümes hayvanları destek şartı 1.000 tane kaz, ördek ve tavuk için geçerlidir. Hindi için ise bu sayı 5.000′ dir.

3. Mantar Yetiştiriciliği Devlet Destek Kredisi

Mantar yetiştiriciliği için ilk olarak uygun yer ve koşullar sağlanması gereklidir. Mantar yetiştirmek için size 100 metre kare alan kafi olacaktır. Fakat şehir haricinde bir yer sizin için oldukça daha uygun olabilir. Bu sebeple mantar kokusu çevrenizdekileri aşırı rahatsız edebilir. Ziraat ve Orman Bakanlığı mantar yetiştirmek isteyen girişimcilere 30 BİN TL ödemesiz affetme vermektedir.

Mantar yetiştiriciliği desteği alma şartları;

 • 100 metre kare alan olması
 • Yıl da 15 ya da 20 ton kompost
 • Ranza sistemi ya da diğeri sistemlerin uygulanmış olduğu bir sistem oluşturmak
 • Kurulan sistem içinde sırt pompası, aspiratör, serinletici, termometre benzer halde malzemelerin olması gerekir.
 • İstiridye ve beyaz şapkalı kültür mantarı yetiştiriciliği desteklenmektedir.

Mantar yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız bulunduğunuz yerdeki Tarım Ve Orman Müdürlüklerine müracaat da bulunabilirsiniz.

4. KOSGEB Hanım Girişimci Desteği

Devlet girişimci hanımefendilerin iş hayatına atılmaları, ayakları üstünde durmaları ve asla hiç kimseye muhtaç olmamaları için destek ve affetme vermektedir. Ev de yaptıkları işleri büyütmek için ve ya daha büyük işler yaparak hayallerinin peşinden gitmeleri için devlet bayanlara girişimcilik hibesi vermektedir. Bir tek bu hibeyi alan kişi 3 yıl süresince başka bir iş yerinde sigortalı bir halde çalışamaz.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği

KOSGEB Hanım Girişimci Desteği

5. İş Oluşturmak İçin Affetme ve Faizsiz Devlet Desteği

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, KOSGEB tarafınca belirli şartları taşıyan kişilere affetme ve faizsiz kredi verilmektedir. Ilk olarak Kosgeb’ in düzenlemiş olduğu 32 saatlik girişimcilik eğitimlerine katılmanız ve eğitim sonunda girişimcilik sertifikasını almaya hak kazanmış olmanız gerekir. İş yeri kurabilmeniz için bir iş yeri projenizin olması gerekir. Bu projeyi kurula sunarsınız ve kurul tarafınca kabul olunursa  onay alırsa 50 BİN TL almaya hak kazanmış olacaksınız. Ek olarak kuracağınız iş yeri maliyeti daha fazlaca ise 100 BİN TL faizsiz kredi alabilirsiniz.

Girişimcilik  eğitim kurslarına müracaat yapmak istiyorsanız İŞ-KUR’a müracaat edebilirsiniz.

6.Sera Oluşturmak İsteyenlere Devlet Desteği

Seracılık yapmak isteyen çiftçilere de devlet destek ve kredi vermektedir. Yerli üretimi desteklemek amacıyla sera oluşturmak isteyen çiftçiler, devletin elde etmiş olduğu desteklerden yararlanmaları durumunda Ziraat Bankası, Kosgeb ve ziraatçi projesi destek hibesi benzer halde devlet tarafınca verilen desteklerden yararlanabilirsiniz. Bu desteğin miktarı çiftçilerin ve üreticilerin yapacağı işin ebatlarına, sürüm ve süresine gore değişim gözlemlenmektedir.

Kosgeb tarafınca destek verilen daha pek oldukça sektör bulunmaktadır. Bu sektörlerde destek sunar 2020 senesinde da verilmektedir. İlk olarak yapılması gereksinim duyulan uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılmanız olacaktır. Kurs tarihlerini görmek için tıklayınız.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Konut Kredisi Yapılandırma Müjdesi Geldi – Son Dakika

Daha ilkin yüksek faiz oranları ile konut kredisi kullanmış oldukca sayıda vatandaşın heyecanla beklediği Konut …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir