Devlet Gözlük İçin Ne Kadar Ödüyor 2020

Ülkemizde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından birçok sağlık hizmeti karşılanmaktadır. Bunların arasında doktor muayenesi, ilaçların ücretini bedeli ve gözlük gelmektedir. Gözlük alma hakkı devlet yardımı olarak kabul edilir. Burada bilinmesi gereken gözlük camlarının bedeli ve çerçeve bedelidir. Doktor tarafından muayene sonrası belirlenen kriterlerdeki gözlükler reçete ile hastaya bildirilir. Bu reçetenin ise belirli bir kullanım günü vardır. Gözlük reçeteleri 7 gün geçerli olup devlet katkısı ile bu süre içerisinde gözlük alınmaktadır.

Bireylerin kendi e devlet sisteminden gözlük ve çerçeve hakları ile ilgili almaları sağlanmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tüm TC kimlik numarası olan vatandaşların kendilerine ait e devlet sistemine kurumdan doğal tüm hak bilgileri kayıt edilmektedir. Bireyler kanunlar gereğince gözlük ve çerçeve hakkından faydalanmaları için pirim ödemesi ya da bir kurumda sgk personel olarak çalışması gereklidir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Gözlük ve Çerçeve Hakkı Şartları

Devlet tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu pirim kayıtlarına göre vatandaşlara verilen haklardan biri de gözlük ve çerçeve hakkıdır. Genellikle her yıl bu rakam güncellenir. Bu hak belirli şartlara bağlanmıştır. Bu şartlar ise:

-Pirim ödemesi ya da bir şekilde sgk olarak çalışan olmak,

-Uzman doktor tarafından gözlük kullanımı konusunda teşhis konulması,

-Kişinin sgk lı bir doktora muayene olması için ilgili emek verme şartını yerine getirmesi,

Şeklinde sıralanmaktadır. Kurum tarafından belirlenen rakama karşılık kişi bu şartları taşıyor ise gözlük ve çerçeve ödeneği alır. Günümüzde çoğunlukla kişiler gözlük satıcılarından ilgili reçete ile çerçeve ve cam alımlarını yaparken devletin verdiği rakam ile aldıkları gözlük çerçeve arasındaki farkı öderler.

Bedel olarak bakıldığından gözlük ödemesi için 2020 yılı için devlet desteği 100,00 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutarın üzerinde bir gözlük alımı söz konusu ise lgili SGK bilginizden yola çıkalarak gözlük aldığınız yer evrakları tamamlar. Kuruma reçeteniz, sizden aldığı bir satış evrakı ile devlet desteğini kurumdan tahsil eder. Kalan miktarı ise siz ödeme zorundasınız.

Gözlük Çerçeve Ödemesi Süreci

Gözlük ve çerçeve alma işleminde ilk olarak göz doktoru tarafından kişiye numaraları, ayrıntılı cam bilgileri ile gözlük yazılmış olması gereklidir. Ardından kişiler istedikleri SGK ile anlaşmalı bir gözlük firmasına giderek çerçeve ve cam siparişi verir. Bu sipariş esnasında mutlaka reçete tarihi ile gidilen gün arasında maksimum 8 gün geçmiş olması gereklidir.

Gözlük çerçevesi ve cam kararı verildikten sonra gözlük alınan yere tüm evrakların aslı verilir. Evrak fotokopileri ise müşteride kalır. Kurumlar Sosyal Güvenlik Kurumu veri sistemine ilgili gözlük sipariş bilgilerini, hastanın kimlik bilgilerini girer. Kişinin gözlük hakkı bulunuyor ise ödeyeceği rakamdan devlet destek rakamı düşülür. Bu şekilde gözlük alımı gerçekleşir.

 

 

 

 

.

 

ilginizi çekebilir

2021 Muhtaç Aylığı Maaşı Başvuru ve Şartları Nelerdir?

 Muhtaç aylığı, yoksulluk belgesine sahip olunması şartı ile verilen bir maaştır. Bu maaşa haiz olabilmek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir