DEVLET DESTEKLİ TEMİZLİK ŞİRKETİ NASIL KURULUR?

İlk zamanlar büyük şehirlerde ilgi gören temizlik sektörüne yatırımlar artık ufak il hatta ilçelerimiz de dahi mevcuttur. Daha oldukca ev ve iş yerlerinin temizlikleri ile inşaat sonrası temizlikleri ile haftalık apartman merdiveni temizlik işleri için etkinlik gösteren firmalar her geçen gün çoğalmaktadır. Yaşanmış olan iş kazalarından dolayı mes’uliyet almak istemeyen apartman yöneticileri de bu tür temizlik işlemleri için ustalaşmış firmalar ile emek harcamayı tercih etmektedir. Durum bu şekilde olunca da temizlik şirketlerine olan yatırımlar her geçen gün artmaktadır. Bu yatırımlara sesiz kalmayan devletimiz ise KOSGEB aracılığı ile bağışlama destekleri NACE kodları ile sağlamaktadır. Sıfırdan temizlik alanında iş oluşturmak isteyenler için gerek duyulan iş planı projesi ile bağışlama’ye giden yol haritasını iş fikrine yatırım yapmak isteyen yeni girişimciler için yer verdik.

Temizlik Şirketi NACE Kodu Nedir?

Her türlü bina, iş yeri ofis yada yapınak ile mağaza şeklinde işletmelerinin genel temizlik işlerinin giderilmesi amacı ile kurulacak olan iş bölgeleri KOSGEB bağışlama olanakları ile desteklenmektedir. Bir tek cam yer duvar temizliğini kapsamak ile kalmayıp fabrikaların makine temizlikleri dahil olmak suretiyle baca ve çatı temizlikleri de bu kapsamda kurum tarafınca aşağıdaki NACE kodları ile destek görmektedir.

 • 81.2 Temizlik Faaliyetleri
 • 81.21.01 Binaların Genel Temizliği (Daire, yazıhane, iş yeri, apartman, yapınak ve mağaza şeklinde yerlerin genel temizliğini kapsamaktadır.)

Bu NACE kodları ile yeni iş yeri kuracak yada temizlik şirketi alanında etkinlik gösteren KOBİ işletmeler destek sağlanmaktadır.

Temizlik Şirketi Kurma Maliyeti ve Aşamaları Nedir?

Fazlaca fazla bir maliyet getirmeyen temizlik şirketi kim bilir küçük sermayeler ile yapılabilecek en iyi iş fikirlerinden biridir.  Maliyetli olmamış olması ve ek olarak küçük illerde dahi talep olmasından dolayı temizlik şirketi oluşturmak oldukça mantıklı bir iş fikridir. Temizlik şirketi kurum aşamaları ise şu şekilde oluşur.

 1. İlk olarak çalışacak kadın kadronuzu oluşturun.
 2. Sonrasında küçük bir dükkan kiralayın
 3. İşletmenizi Türk Ticaret Kanunu kapsamında kurun.(GİB kaydı, Belediye ruhsat Meslek odası kaydı)
  1. İş yeri açmak için gerekli evraklar ve belgeler nelerdir? lütfen inceleyiniz.
 4. Tanıtım yapın.
 5. Müteahhitler ile görüşün ve firmanızı tanıtın
 6. Kampanyalar düzenleyin

Bu aşamalar sonrasın bir ihtimal yazıldığı kadar kolay olmayacak fakat temizlik şirketiniz kurulmuş ve kısa sürede faaliyete geçmiş olacaktır. Gelelim şimdi kaba taslak temizlik şirketi kurmanın kaba taslak maliyetinin hesaplanmasına.

 • Dükkan sizin değilse kiralamanız gerekir averaj kiralar 1.000 TL den başlamaktadır. İle nazaran bu miktar artmaktadır. Fakat lüks yada ana cadde üstü bir dükkana ihtiyacınız yoktur. Bunu göz önünde bulundurarak hesaplı bir dükkan kiralaya bilirsiniz. (Elektrik, su ve organik gaz abonmanlık 1.500 TL)
 • Açılış giderleri için averaj 2.000 ile 3.00 TL bir yasal işlemlerin giderleri içeri harcama yaparsınız.
 • Temizlik araç-gereç alımları için en fazla 1.000 TL şeklinde bir sayı gider.
 • Makine olarak koltuk yıkama makinesi almayı düşünürseniz averaj 4.500 TL şeklinde bir sayı harcarsanız.
 • En önemlisi çalışan ve bu makinelerin taşımı için ticari bir vasıta alımına da en fena 25.000 TL şeklinde bir sayı gider.

Toplam olarak size temizlik şirketinin kurma maliyeti averaj 35.000 TL şeklinde bir rakama denk gelecektir. Fazlası olur fakat aşağısı olacağını zannetmiyorum.

Temizlik Şirketi Açmak İçin Destek Başvurusu Iyi mi Yapılır?

Temizlik şirketi kuracak olan girişimciler için KOSGEB ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” üstünden bağışlama vermektedir. Programda yer edinen hibeler işletme müessese ve çalıştırmış olduğunuz şahıs pirim ödemelerine nazaran hesaplanmaktadır. Bağlantıda yer edinen destek programına müracaat yapmadan ilkin kesinlikle videosunu sizler ile paylaşmış olduğum ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” almanız gerekir.

Eğitimi aldıktan sonrasında destek programı başvurusunu yapabilirsiniz. Müracaat da ilk işlemler e-Devlet üstünden yapılmaktadır. Müracaat işlemlerini sırayla şu şekilde yapmanız gerekmektedir.

 1. KOSGEB kaydı oluşturmanız gerekir.
 2. KOBİ beyannamesi doldurmalısınız.
 3. Son olarak ise destek başvurusunu gene e-devlet üstünden öncelikle buradaki adrese girerek. Sonrasında ise adreste yer edinen ”Girişimciliği Geliştirme Destek Programı” altındaki ”Geleneksel Girişimci Destek Programı” başvurusunu yapmalısınız.

Tüm bu işlemler yapıldıktan sonrasında bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

KOSGEB Temizlik Şirketi İş Planı Örneği

e-Devlet üstünden girişimcilik sertifikası alarak açmış olduğunuz işleme için bağışlama almak için iyi bir iş planı projesine ihtiyacınız vardır. Fakat, iş planı projesi yapmaya başlamadan ilkin e-Devlet müracaat işlemi sonrasında yarım kalan müracaat işleminizi tamamlamanız gerekir. Bunun içinde yapmanız ihtiyaç duyulan sizler ile paylaşmış olduğum işlemlerden almış olduğunuz çıktıları bağlı olduğunuz kurumun İl Müdürlüğüne elden teslim etmeniz gerekir. Bu belgeleri teslim ederken işletmenize ilişkin öteki resmi evrakları da yanınızda götürmeniz gerekir. Ek olarak var ise engelli yada 1. aşama şehit yakını belgeniz bunu da kesinlikle bununla beraber götürünüz. Tüm bu evraklar İl Müdürlüğüne teslim edildikten sonrasında kurum haftada bir kurduğu heyette başvurunuzu inceler. Meydana getirilen evrak incelemesinde herhangi bir eksiğiniz yok ise bu kez işletmeniz için hazırladığınız iş planını isterler. İş planını kendiniz hazırlamanız koşul değildir. Bu iş için kurulmuş ustalaşmış olarak etkinlik gösteren danışmanlık firmalarından destek alabilirsiniz. İlla ben hazırlayacağım diyorsanız size sırf iş planlarının örneklerinin yer almış olduğu KOSGEB İş Planı Örnekleği sayfamız ile destek olabiliriz.

ilginizi çekebilir

Koyun Kırkma Nasıl, Ne Zaman Yapılır? Önemli Tavsiyeler!

Yaz aylarının gelmesi ile küçükbaş hayvan sahiplerinin çilesi de başladı desek yalan olmaz sanırım. Bizzat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir