Denizbank İcradan Satılık 2.El Traktörler ve Araçlar

Bankalar 2020 yılı itibari ile icralık olan araçları satışa çıkarıyor! 2. el araç almayı planlıyorsanız bu taşıtları incelemenizde yarar var. Satışa çıkarılan araçlar borçlu müşterilere aittir. Borçlarını ödeyemeyenlerin güvence olarak gösterdikleri ve ipotek yolu ile satılamaz şerhi konulmuş olan araçlar banka tarafınca elden çıkarılarak borcun tahsilatı gerçekleşecektir. Bu araçları iyi mi alacağınızı, ödemeyi iyi mi gerçekleştireceğinizi sizler için araştırdık.

İpotekli Araç Iyi mi Alınır?

Taşıt sahibi şahıslar tarafınca rehin işlemi olduğundan dolayı bu araçlar elden çıkarılamıyor. Bankalar borçlarını ödemesi için şahıslara uyarı mahiyetinde bir bildirim gönderiyor. Bir tek borçlu, bu ihtara pozitif yanıt vermezse banka devreden çıkıyor. Bu aşamada artık muhatabınız İcra Dairesi oluyor. Şu demek oluyor ki aslen banka icra marifeti ile güvence olarak gösterilen mal varlığına el koyuyor. Bu menkul ya da gayrimenkul varlık satılarak elde edilmiş meblağ bankanın borcunu tahsil etmesine hem de borcunuzun kapanmasına vesile oluyor.

Birinci şahıslardan 2.el araç almak genel olarak alıcıların başına iş çıkarıyor. Bu sebeple aracın kilometresi düşürülüyor ya da hasar kaydı olduğu söylenmiyor. Eğer eksper tarafınca araştırma yaptırılmamış ve rapor da yoksa, bu araçların dış görünüşlerine aldanıp satın alınabiliyor.  Bir tek aylar sonrasında bir mesele ile karşılaşıldığında, güvence de olmadığı için hiçbir itiraz hakkınız bulunmuyor. Bankaları bu mevzuda şahıslara bakılırsa daha güvenilir addetmek mümkündür.

Bankaların eksperleri tarafınca bu araçlar incelenerek tramer kayıtları sorgulanıyor. Bankalar web sayfalarında bu araçların ilanlarını paylaşırken hasar kayıtlarını, kilometre bilgilerini, oto eksper raporlarını ve ruhsat bilgilerini de paylaşıyor. Ek olarak yayınladıkları görsellerde araçların hasar durumları da gözle görülebilecek kadar net oluyor. Bu sebeple araçların bankalardan alınması mantıklı bir davranıştır. Organik olarak banka da müşterilerine bu anlamda herhangi bir güvence vaat etmiyor. Almak istediğiniz aracı yerinde incelemeniz fazlaca önemli. Satış işlemi gerçekleştikten sonrasında ortaya çıkan herhangi bir sıkıntıda banka devrede olmayacaktır. 2.el araçlara oto ekspertiz zorunluluğu geliyor!

araç-ipotekli-krediler

Bankalardan satışa çıkarılan icralık araç ilanlarını inceleyerek bu araçları satın alabilirsiniz.

2. El Araç Satışı Icra eden Bankalar

Bankalar değişik usuller ile ellerinde bulunan 2.el araçları satmaktadır. Devlet bankaları olan Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankası tarafınca belirlenmiş olan güvence bedelleri vardır. İhaleye katılacak olan kişilerin ilk olarak bu bedelleri yatırmaları gerekmektedir. Bu 3 bankanın web sayfasından ihale takibinde bulunabilir ve teklif verebilirsiniz. TEB, Yapı Kredi şeklinde bankalar da araç satışı yapmaktadır. Bu bankalarda geniş bir ürün yelpazesi bulunmaktadır. Binek araçların haricinde, kamyon, servis aracı, ticari araç ve traktör şeklinde birçok seçenek vardır. İlanları incelerken yapmanız gereksinim duyulan şey dikkatli olmaktır. Bazı araçların hasar kayıtları bulunmaktadır. Çekme belgeleri vardır ya da anahtarları yoktur. Satış işlemi tamamlandığında, doğrusu aracın ihale bedeli bankaya yatırılıp satış sözleşmesi imzalandığında cayma şeklinde bir durumunuz olmayacaktır. Aracın sonradan herhangi bir arıza çıkarması durumunda ise gene bankalar hiçbir surette sorumluluk kabul etmezler.

Denizbank İcralık Araçların Satışı

Denizbank web sayfasında mevzu ile ilgili bir satış şartnamesi yayınlamıştır. İhale başvurusunda bulunurken ve satış işlemlerini gerçekleştirmeden evvel bu şartnameyi okumanız gerekmektedir. Banka yayınladığı ilanlarda alıcılara herhangi bir vaatte bulunmamaktadır. İlanlar tamamen araç ile ilgilenen kişilere informasyon verme amacı taşımaktadır. Devlet ihale yönetmeliğine naturel olarak olmayan banka, ihale usulü ile satışta kendi kurallarını kendisi belirlemektedir. Bu anlamda gösterilen ilanlar kaldırılabilir. Bilgiler değişebilir. Ek olarak banka aracı istediği şahsa satmakta özgürdür. Satış fiyatlarının da değişmesi söz mevzusu olabilmektedir.

Bu araçların satışı teklif verme yöntemi ile en yüksek teklifi sunan kişiye yapılmaktadır. Teklif vererek bir fiyat sunan kişi, aracı tüm ayıp ve kusurları ile kabul etmiş sayılır. Bazı araçlar trafikten çekme belgelidir. Bazılarının ise belirli oranlarda hasarları bulunmaktadır. Sözleşmenin imzalanması ve araca fiyat verilmesi demek tüm bu hasarların görülerek ve bilenerek onaylanmış olması anlamına gelir. Bankaya sonradan oluşabilecek herhangi bir mesele anında tazminat vb. hasarın ve kusurun giderilmesi için başvurulamaz.

Denizbank 2019 yılında icralık araçları satışa çıkarıyor.

Denizbank 2020 senesinde icralık araçları satışa çıkarıyor.

Aracın satışı en yüksek bedeli veren kişiye gerçekleşecektir. Eğer teklif edilen tutarlarda herhangi bir eşitlik var ise, ödenmesi gereksinim duyulan kapora tutarını ilk yatırana araç satışı yapılacaktır. Şu demek oluyor ki müracaat esnasında yatırılması gereksinim duyulan bir kapora bedeli vardır. Banka tüm teklifleri inceleyecektir. En uygun bulmuş olduğu teklifi açıklayacaktır. Bu aşamada aracı almaya uygun görülen kişi, Denizbank tarafınca belirlenmiş olan sürede teklif etmiş olduğu tutardan kopara bedelinin düşülmesi ile hesaplanan tutarı bankaya göndermek durumundadır. Ödemeyi bu süre içinde yapmayan kimse aracı alma hakkını yitirmiş sayılır.

Yatırılacak olan kopara diğeri bankalarda bulunan güvence bedelleri ile aynı anlama gelmektedir. Denizbank’ ın kapora bedeli oranı %3‘ tür. Denizbank tarafınıza bir hesap numarası yollayacaktır. Bu hesap numarasına aracın tutarının %3’ ünün yatırılması gerekiyor. Aracı almaktan vazgeçen kişinin bu kapora bedelini sonradan talep etme hakkı bulunmamaktadır. Tutarın tamamı bankanın verdiği hesaba yatırıldığında 7 gün içinde aracın teslimatı yapılacaktır. Aracın bedelinin tamamını yatıran bir tek almaktan vazgeçen kişiye kapora dışındaki ödediği araç bedeli iade edilecektir. Bir tek bu iade tutarı faizsiz olacaktır.

Daha ilkin bankaya düşük teklif belirtmiş kişi, aracı fazlaca istediği için verdiği teklifi artırma yoluna gitmek isterse ve bunu bankaya yazılı olarak beyan ederse bu durumda banka araçların satışı için açık artırma yoluna gidecektir. Açık artırma belirlenen yerde yapılacak ve taliplilerden güvence bedeli yatırmaları istenecektir. Açık artırma sonrası en yüksek teklifi veren kişiye araç satılacaktır. Banka KDV mükellefidir. Bu yüzden vergi ödemeye gerek kalmamıştır. Ek olarak ödeme yaptığınızda size satmaca da kesilmeyecektir. Banka tarafınca hesaba para yatırdığınıza dair dekont alabilirsiniz. Satış işlemleri sonucu ortaya çıkacak olan noter harcamaları banka ve alıcı şahıs tarafınca ortak ödenecektir. Şahıs adresini değiştirmiş ise bunu bankaya iletmek durumundadır. Aracın bedelinin tamamına kredi veren galerilerden kredi alarak peşinat ödemek zorunda kalmadan araç sahibi olabilirsiniz.

İlanen Satılan Araçlar

Marka Model Yıl Kilometre Fiyat Otopark Adresi
Ford Focus 1,6 2016 12.9420 105.000 TL Taş yapı Gayrettepe /İstanbul
Hyundai Accent 1,6 2016 114.192 92.000 TL Taş yapı Gayrettepe /İstanbul
DAF Çekici APT 954 30X 2000 291.000 50.000 TL Yeşilbayır/İstanbul
Renault Çekici AE430 1997 0 45.000 TL Yeşilbayır/İstanbul
Wolkswagen Polo 1.4  TDİ Trendlıne 2016 13.5964 80.000 TL Taş yapı Gayrettepe /İstanbul
Opel Insıgnıa 2017 37.806 180.000 Taş yapı Gayrettepe /İstanbul
Fıat EGEA 1.3 MJET 95 HP EU5 URBAN 2016 100.967 90.000 Taş yapı Gayrettepe /İstanbul
Audi A6 2.0 TDI 2018 13.4754 586.000 TL Taş yapı Gayrettepe /İstanbul
Fıat Fıorıno 2016 73. 856 72.000 TL Taş yapı Gayrettepe /İstanbul
Ford Focus 2016 144.077 108.000 TL Taş yapı Gayrettepe /İstanbul
Mercedes A-Serisi A 180 D AMG 2017 19148 223.000 TL Taş yapı Gayrettepe /İstanbul
Renault Megane Sedan 2017 88.333 133.000 TL Taş yapı Gayrettepe /İstanbul
Fıat FORİNO PANORAMA 1.3 MJT 75 HP POP 2017 84525 76.000 TL Taş yapı Gayrettepe /İstanbul

Denizbank tarafınca sunulan 2.el satışları görüntülemek için tıklayınız.

Denizbank da diğeri bankalar şeklinde araçların satışı esnasında ödemeyi peşin olarak kabul edilmektedir. Araca talipseniz bir tek nakit ihtiyacınız var ise, size bir alternatif yol önereceğiz. Denizbank’ tan aracın bedeli kadar taşıt kredisi alabilirsiniz. 0 km araçların yanı sıra ikinci el alımlarınızda da banka destek olacaktır. Vade miktarı 48 ay ve faiz oranı %1,16 ‘dır. 2.el araçlarda, aracın kasko değerinin %70’ine kadar kredi verilmektedir. Banka 3 ay taksit ödemesi erteleme imkanı sunmaktadır. Başvurunuzu T.C. kimlik belgesi, gelir durumunuzu gösteren belge ve müracaat formu ile yapabilirsiniz.  Kredi talebinize banka 24 saat içinde cevap verecektir. Müracaat evraklarını hazırlayarak en yakın Denizbank şubesine gitmeniz durumunda 2. el araç kredilerinden faydalanabileceksiniz.

Denizbank 2020 yılı itibari ile satışa çıkarılan icralık araçların ihalelerine katılın, en yüksek teklifi verin ve aracın sahibi siz olun!

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

DEVLET DESTEKLİ TEMİZLİK ŞİRKETİ NASIL KURULUR?

İlk zamanlar büyük şehirlerde ilgi gören temizlik sektörüne yatırımlar artık ufak il hatta ilçelerimiz de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir