Defacto Personel Alımı (Başvuru ve Şartlar)

2019 yılı Defacto personel alımları çeşitli şubeler için birçok pozisyonda yapılacak. Defacto mağazalarında eleman olarak çalışmak için oluşturulan iş ilanlarına kasiyer, sergen görevlisi, satış temsilcisi, depo sorumlusu şeklinde birçok pozisyonda müracaat yapabilir, firmanın bünyesinde çalışabilirsiniz.

Defacto personel alımları, Türkiye’nin en büyük mağaza zincirlerinden bir tanesi olan bu firmanın, 2019 senesinde da devam edecektir. Türkiye genelinde 300’ün üstünde mağazaya haiz olan Defacto, 2019 senesinde da vizyonunu genişletmeyi amaçlamakta ve bu uğurda personel alımı için ilanlar vermektedir. Tertipli olarak büyümeyi hedefleyen Defacto, açmış olduğu yeni şubeleri için eleman ve işçi alımı yapmış olacaktır.

Defacto personel alım zamanı, mağazalarda gereksinim duyulan eleman ve işçi durumuna bakılırsa değişim göstermektedir. Devamlı olarak gelişme atılımları içinde olan Defacto, açmış olduğu ve açacak olduğu yeni şubeleri için lüzumlu görüldüğü takdirde, iş ilanları vermektedir. İhtiyaca bakılırsa personel kontenjanı açıldığından dolayı, eleman alımı için kati bir tarih vermek mümkün değildir. Sadece bu firmanın sürekli olarak eleman ihtiyacı bulunduğundan, web siteleri üstünden verdiği ilanlar takip edilebilir.

Defacto personel alımı için koşulların tamamlanması ve bu şekilde müracaat yapılması gerekmektedir. Defacto personel alımı için lüzumlu görülen şartlar şu şekilde belirtilmektedir:

 • Minimum lise mezunu olmak,
 • 18 yaşlını tamamlamış olmak,
 • Lüzumlu görülen yerlerde mağazacılık sektöründe deneyim sahibi olmak,
 • Ekip çalışmasına uyumlu olmak,
 • Güler yüzlü olup, insan ilişkilerinde başarıya ulaşmış olmak,
 • İkna kabiliyeti yüksek olmak,

Defacto İş Başvurusu

Defacto iş başvurusu yapmak için Defacto mağazalarına gidilerek biçim doldurulabilir ya da firmanın web ortamında duyuru vermek için tercih etmiş olduğu web siteler kullanılabilir. Defacto mağazalarından biçim doldurmanın ya da ilgili kariyer portalları üstünden yapılmakta olan iş başvuruları, insan kaynakları tarafınca değerlendirilmeye alınmaktadır. Uygun bulunan kişiler bilgilendirildikten sonrasında, mülakat için çağrı edilmektedir. Mülakat imtihanı ile pozisyon bazlı yazılı imtihanı başarıya ulaşmış bir halde geçmeyi başaran kişilerin, Defacto mağazaları bünyesinde işe başlama imkanları mevcuttur.

Öteki resmi ve hususi kurumların personel alımlarıyla ilgili genel ve hususi şartlarını tablodan inceleyebilirsiniz:

Defacto İnsan Kaynakları İletişim

Defacto insan kaynakları departmanı bağlantı numarası ve öteki yazışma kanalları, şu şekilde belirtilmektedir:

 • İletişim Numarası: 0850 222 27 15
 • İletişim Formu: m.defacto.com.tr

Defacto Emek verme Saatleri

Defacto mesai saatleri, çalışılan departman ve vakit türüne bakılırsa değişim göstermektedir. Defacto mensuplarının emek verme saatleri şu şekilde belirtilmiştir:

 • Günlük minimum 8 saatlik çalışmak zorunludur. Yiyecek ve çay molaları bu saate dahildir.
 • 8 saat olarak belirtilse de genel olarak emek verme saatleri esneklik göstermekte ve uzatılmaktadır.
 • En fazla 11 saate kadar uzayan mesai saatleri, tam gün olarak değerlendirilmektedir. (Personellerin fazladan 3 saat mesai yapması karşılığında, şirket tarafınca herhangi bir mesai tutarı almaları söz mevzusu değildir. Bundan dolayı şirket dini bayramlar haricinde herhangi bir mesai ücretlendirmesi yapmamaktadır.)

Defacto Emek verme Şartları ve Toplumsal Haklar

Defacto çalışan hakları değerlendirildiğinde, çalışan haklarının korunduğu ve bu doğrultuda sürecin işlediği gözlemlenmektedir. Defacto mağazaları, giyim ve perakende üstüne hizmet verdiğinden dolayı, emek verme saatlerinin büyük bir kısmı ayakta geçmektedir. Esnek emek verme saatleri sebebiyle, belirtilen saat sıralamasının üzerine çıkılabilir. Mağaza içi ve mağaza dışı görevlere bakılırsa farklılık göstermekte olan emek verme koşulları, ilgili departmanın kurallarına bakılırsa çeşitlilik göstermektedir. Genel manada belirtilmekte olan emek verme koşulları ve toplumsal haklar, şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Asgari Ücret haricinde; yol + Multinet + Prim ödemeleri yapılmaktadır.
 • Part time emek verme imkanı olduğu şeklinde, tam zamanlı emek verme seçeneği de bulunmaktadır.
 • Çalışanların haftada 1 gün izin kullanma hakları bulunmaktadır.
 • İlk bir yılını tamamlamış olan çalışanların, 14+2 gün süreli senelik izin kullanma hakkı bulunmaktadır.
 • Extra bir durum olmaması haricinde, haftalık izinler hafta içi kullanılmaktadır.

ilginizi çekebilir

2021 Gelir Vergisi Hesaplama Nasıl Yapılır? (GÜNCEL ORANLAR)

Gelir vergisi hesaplama, kişinin kazanç sağlamış olduğu bir işi menkul ya da gayrimenkul sahibi olması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir