Corona Virüsü 2020 Vergi Borcu Erteleme Müjdesi

Corona tüm dünyada tesirini sürdürürken vatanımızda ise ekonomik anlamda ilerleyen günlerde vatandaşları etkileyeceğe benziyor. Bankalara olan kredi borçlarını, kredi kartları borçlarını ertelenmesi ve yapılandırılması benzer halde mevzular gündeme gelmişken Corona sebebiyle işleri durma noktasına gelen yurttaşlarımız tarafınca vergi borcu ertelemelerin de yapılmasının gerekliliği vurgulanmıştır. Corona sebebiyle mart ayındaki vergi, SSK prim ödemeleri, e-haciz benzer halde işlemlerin temmuza kadar ertelenmesini talep eden esnaflar kira ödemeleri için de bir umar bulunmasını istiyor.

Toplumsal medya üstünden Gömü Bakanı SN Berat Albayrak’ a ithafen;

millet ve esnaf can derdine düşmüş durumda işler durma noktasına gelmiş bu şekilde devam ederse 2 yada 3 aya kadar bir fazlaca esnaf ve firmalar kepenk kapatır çoğalan işsizlik olur biran ilkin zordaki firmalar için acilen vergi affı yapılandırma getirilse iyi olur 6736 sayılı yada 7143 sayılı benzeri bir yapılandırma kanunu getirirseniz iyi olurdu bence,

Mükelleflerin bu ay sonunda ödenmesi gereksinim duyulan vergi yapılandırması taksit ödemeleri ertelenmeli ve hem yapılandırması bozulan hemde yeni yapılandırma bekleyen borçlu mükellefler için yeni bir yapılandırma bir an ilkin çıkmalı. Çoğumuz bekliyor…benzer halde değişik yorumlar dikkat çekiyor.

Koronavirüs sebebiyle vatanımızda birçok önlemler alındı ve alınmaya devam ediyor. Bir düzenlemede esnaflarımızın vergi ödemelerine geldi. Gömü ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak tarafınca esnaflarımızın senelik olarak verdikleri vergi beyannamelerinin verilmesinin ve ödeme sürelerinin 30 NİSAN 2020 evveliyatına kadar ertelendiğini bildirdi. 

2019 yılı gelirleri için düzenlenen Senelik gelir beyannamesini Gelir İdaresi Başkanlığının web sayfasından bu linke tıklayarak indirebilirsiniz.

Corona Sebebiyle GİB KDV ve Muhtasar Vergi Ödemeleri 6 ay Ertelendi

18 Mart 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında koronavirüs salgını ile ilgili savaşım kapsamında düzenlenmiş olan Coronavirüsle Savaşım Eşgüdüm Toplantısında Ekonomik İstikrar Kalkan Destek Paketi devreye alındı.

GİB ten Muhtasar ve Katma Değer Vergisi Ödemelerinin 6 Ay Ertelenmesine Yönelik Açıklama geldi. Korona Virüs salgınından direkt etkilenen mükelleflerin önümüzdeki 3 aylık süreçte Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında ödemeleri gereksinim duyulan muhtasar ve katma kıymet vergilerinin ödemelerinin 6 ay ertelenmesine yönelik olarak lüzumlu emekler yapılmaktadır.

Mücbir Sebep Halinden Faydalanacak Yükümlü Grupları

  • Perakende,
  • AVM,
  • Demir-Çelik,
  • Otomotiv,
  • Lojistik-Ulaşım,
  • Beyazperde-Tiyatro,
  • Konaklama,
  • Yiyecek-İçecek,
  • Tekstil-Konfeksiyon benzer halde tüm belirtilen sektörlerde muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primleri NİSAN MAYIS VE HAZİRAN ödemeleri 6’şar ay ertelendi.

Konaklama Vergisi Kasım ayına kadar alınmayacağı açıklandı.

Vergi korona ertelemesi

Corona Sebebiyle Gelir Vergisi Ödeme Süreleri Uzatıldı Son Dakika!

2019 yılına ilişkin senelik gelir vergisi beyannamesinin 1-31 Mart tarihlerinde verilmesi gerekiyordu. 2019 yılına ilişkin kazanç yönelik verilecek beyannameler üstünden hesaplanan gelir vergisinin ise mart ve temmuz aylarında iki eşit taksitte ödemesi yapılacaktı. Yalnız  Gömü ve Maliye Bakanlığı tarafınca 31 Mart’ta dolacak senelik gelir vergisi beyannamelerinin verilme ve ödeme sürelerini 30 Nisan gün sonuna kadar uzatıldığı deklare etti.

Corona sebebiyle Vergi Borcu Erteleme Yapılabilir mi?

Dünyayı tesiri altına alan Corona virüsü salgını vatanımızda de görüldü ve birçok alanda önlem emekleri yapılmış oldu. Kişileri ruhsal, ekonomik esenlik anlamında tesiri altına alan Covid 19 virüsü kişileri en oldukca ekonomik anlamda etkileyecek. Dünyada 1 trilyon dolar zarara uğratacak olan salgın vatanımızda de vatandaşlarımızı zorlayacağa benziyor. Dar boğazdan geçen yurttaşlarımız kredi borcu ertelemenin ve yapılandırmanın yanında en oldukca vergi alanında düzenleme getirilmesini talep ediyor. Mevzu ile ilgili olarak vergi borcu erteleme işlemlerinin iyi mi yapılacağına dair sizler için bilgilere yazımızda yer verdik. İlerleyen günlerde Coronadan daha da oldukca negatif etkilenecek olan yurttaşlarımız vergi borçlarını GİB üstünden yapabilecek. Gelir idaresi başkanlığına mevzu ile ilgili olarak erteleme ve taksitlendirme talebinde bulunarak vergi borçlarının ertelenmesini talep edebilirsiniz.

 Erteleme ve Taksitlendirme Talep ve Değerlendirme Formu linki üstünden lüzumlu bilgileri yazarak talep oluşturabilirsiniz. İnteraktif vergi dairesi ile borç işlemleri ve ödeme mevzularında yapabileceğiniz diğeri tüm işlemler ise aşağıdaki gibidir;

 • Borç durum yazısı talebi
 • Taksitlendirme-Erteleme Talebi Dilekçesi (6183 Sayılı Kanunun 48. Maddesi Kapsamında)
 • Taksitlendirme-Erteleme Bilgilerim
 • Borç Ödeme ve Detayları benzer halde mevzularda talep işleminde bulunabilir ve bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz.

Neredeyse 2020 yılı vergi affı ile ilgili resmi bir açıklama gelmedi. Yalnız 2020 senesinde Corona virüsü sebebiyle ekonomik anlamda güçlük yaşayan vatandaşlar yapılandırma talebinde bulunuyor. Vergi affı ve yapılandırma ile ilgili olarak meydana getirilen emekler ın ilerleyen günlerde poşet yasa ile meclisten geçmesi planlanıyor.

Corona Sebebiyle Vergi Borcu Erteleme Geldi Müjdesi

2020 Vergi Yapılandırması Kanunu

2020 yılı için Vergi Affı ve yapılandırması bozulanlar için meydana getirilen düzenleme ile 3 yeni vergi yürürlüğe konulurken vergi cezalarına af getirilmesi gündeme geldi. Vergi borcu ertelemesi ile ilgili olarak açıklama icra eden ekonomi uzmanları, vergi borç affı ve ertelemesini bekleyenlerin sayısının 4 milyonu aşması sebebiyle yeni bir yapılandırmanın artık mecburi hale geldiğini vurgulayarak mevzunun artık kısa süre içinde bu mevzuda bir düzenleme yapılması gerekliliği üstünde durdu.

Geçtiğimiz yıllarda 6736, 7020 ve 7143 sayılı kanunlarla yapılandırma hakkı verilmiş ve zamanında ödeme yapmayarak bu haklarını kaybedenler için yapılandırma gündeme gelmişti. 7143 sayılı kanun ile yapılandırma kanunu ile 2020 senesinde oldukca önemli imkanlar getirilmiştir. Bunlardan mevzu ile ilgili olarak getirilen önemli imkanlar ise aşağıda belirtilmiştir.

7143 Sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yapılandırılması Kanunu ile;

 • 31.03.2018 zamanı itibariyle gecikmiş vergi borçlarında Yurt İçi ÜFE oranında güncelleme yapılabilir.
 • Peşin ödemelerde Yurt İçi ÜFE oranında hesaplanan tutardan ek olarak %90 indirim, Borçları 18 taksitte 36 ay sürede ödeme,
 • Yapılandırılan borçları anlaşmalı bankaların banka kartı ve kredi kartı ile ödeme,
 • İnceleme ve tarhiyat safhasındaki borçlar için yapılandırma,
 • Vadesi 31.12.2013 tarihinden ilkin olan 100 TL ve altındaki borçların silinmesi benzer halde hususlardan bazılarıdır.

2020 Senesinde Vergi Affı Gelecek mi?

2020 senesinde vergi borcu bulunan ve yapılandırarak ödemelerini yapamayanlar hakları bozulanlar için yeni bir ekonomi paketi hazırlanıyor. Meydana getirilen düzenleme ile 3 yeni vergi yürürlüğe kondu. 2020 vergi affı ile ilgili resmi bir açıklama nerede ise gelmedi. İlerleyen günlerde vergi kanununda yapılacak düzenlemeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Ziraat Bankası Yem Kredisi (HAYVAN BAŞINA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir