Çoban Desteklemeleri Yattı mı? Sürü Yöneticisi Ödeme Tarihi!

Koyun ve keçi yetiştiren çiftçilerimiz için çoban desteklemesi 2020 senesinde ne kadar verileceği, Devlet destekli olarak sigorta yapılıp yapılmayacağı, sürü yöneticisi kursları ve halk eğitimin bu yöndeki çalışmalara ile, sertifika almak için lüzumlu şartlardan bahsedelim.  Halk içinde bu teşvik, çoban parası olarak bilinmektedir.

Sürü Yöneticilerine Devletten 5.000 TL. Affetme

Sürü Yöneticisi İstihdam Desteği için başvurular devam etmektedir. Devlet daha önceki yıllarda olduğu şeklinde 2020 senesinde da ziraat ve hayvancılık alanında geliştirmiş olduğu projeler ile çiftçilerimize çeşitli olanaklar sağlamaktadır. Bilhassa  Sürü yöneticisi çiftçilerimiz ödenen ödenek 12 aylık gider üstünden 5000 liraya çıkarılmıştır. Organik bu Çoban parasının alınması içinde birçok değişik Kriter bulunmaktadır. Halk eğitim ve İŞ-KUR müdürlükleri tarafınca sürü yöneticiliği sertifikasının verildiği söylenmektedir. İlk şart olarak söylemek gerekirse işi alınacak olan Çoban adayımızın sertifika sahibi olması gerekmektedir.

Lüzumlu olan finansmanın sağlanması amacı ile bankalar tarafınca verilen hayvancılık kredisinden yararlanabilirsiniz.

Sürü Yöneticisi Desteği Şartları Nedir?

Devlet çiftçilerimize Ziraat Hayvancılık şeklinde alanlarda finansman ile birlikte senelik durağan(durgun) ödeme imkanı sağlanmaktadır. bu imkanları genel itibariyle destekleme adı verilir. Devlet Çiftçilere Finans imkanınız Ziraat Bankası üstünden sağlamakta. Ziraat Bankası çiftçilerimize çeşitli krediler verdiği şeklinde destekleme ödemeleri de bu banka üstünden yapılmaktadır. Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca 2020 senesinde küçükbaş hayvancılık alanında çiftçilerimize 5 bin lira affetme sürü yönetimi dersleri verilmektedir.

Sürü Yöneticisi Sertifikası Iyi mi Alınır?

Sertifika almak için ilk olarak Ziraat ve Orman Bakanlığı il ilçe müdürlüklerine müracaat yapmak gerekmektedir. bu kurum tarafınca ve bağlı kuruluşlar ile birlikte düzenlenen eğitimlere katılan çobanlarımıza sertifika verilir. Sertifika almak için 104 saatlik eğitim sürecini tam algılamak gerekir. müracaat sahibi bir dilekçe hazırlar ve bu dilekçeyle müdürlüklere şahsen müracaatta bulunur. müracaat esnasında müracaat sahibinden Dilekçe ile birlikte kimlik fotokopisi ve daha ilkin bu alanda almış olduğu mevcud eğitim belgeleri de talep edilebilir.

Çoban destekleme başvuru dilekçesi BAĞLANTISINDAN DOC Formatında bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Lüzumlu Evraklar ve Belgeler

  1. Çobanın ve Çiftlik sahibine ilişkin kimlik fotokopileri
  2. İşletme sahibi ile Çoban içinde meydana getirilen sözleşme örneği
  3. Sertifikanın alınması için döner ana para ödenen paranın makbuzu
  4. E-devlet sisteminden alınacak olan çobanın 6 ay süresince prim hususi durumunu gösteren sorgulama belgesi
  5. Son maddede yazılı olan prim ödeme günlerini gösteren belge SGK’dan da şahsen müracaat yapılarak alınabilmektedir.

Sertifika Almak İsteyen Çiftçimizde Aranan Özellikler

Her çiftçimiz 5 bin lira affetme almak istiyor ise bazı Şartları yerine getirmek gerekmektedir. Çobanın her şartı taşıyor olması kafi değildir.  Küçükbaş hayvancılık koyun ve kuzu yetiştiriciliği oluşturan çiftçimizin minimum 250 başlık hayvanı bulunması gereklidir. Çiftçimizin küçükbaş hayvanların tümü TÜRKVET sistemine kayıtlı olmalı ve tüm hayvanların küpe numarası bulunmalıdır. Sürü Yöneticisi Sertifikası Kurs Programı linkini ziyaret edin ve iyi mi sertifika alınacağını öğrenin!

Çoban Desteklemesi İçin Müracaat Iyi mi Yapılır?

Yukarıda anlatılan sürü yöneticisi desteğini almak için tüm şartları Taşıyan işletme sahibimiz lüzumlu evraklar ve belgeler ile birlikte ziraat ve orman bakanlığı il ilçe müdürlüklerine ziyaret eder. Aşağıdaki yazımızda belirttiğimiz destekleme müracaat tarihleri içinde resmini yazılı başvurusunu yapar. müracaat basılı şekil ile yapılabildiği şeklinde Ek olarak bir dilekçe ile de yapılabilmektedir. Müracaat esnasında Talep edilen evrakları teslim edilir. derhal sonrasında Ziraat ve Orman Bakanlığı il ilçe müdürlüklerinde görevli personel tarafınca müracaat sahibinin tesisi ziyaret edilir. müdürlük memurları desteklemenin ödenmesinden ilkin yerinde denetim ederler. çiftçinin bahsetmiş olduğu şeklinde hayvan varlığı olup olmadığı, Bahsedilen çobanın var olup olmadığı denetim edilir. Bunun haricinde küçükbaş hayvanların da bakanlık sisteminde kayıtlı olup olmadığına bakılır. tüm şartlar yerinde ise müracaat sahibinin talebi kabul edilir ve ödeme tarihlerinde 5000 lira 12 aylık affetme Çiftçinin Ziraat Bankası hesabına ödenir.

Çoban desteklemesi

Çoban desteklemesi

Müracaat Tarihleri Ne Süre?

2020 senesinde sürü yöneticilerine maaş verilmeye devam edecek. Detaylı bilgiyi Müdürlüklerden alabilirsiniz. Çoban desteklemelerinin nasıl yapılacağı hakkında Resmi Gazete suretini inceleyebilirsiniz.

Eğer müracaat sahibi 2020 senesinde destekleme almaya hak kazanır ise Müdürlükler tarafınca İcmal-1 Sıralaması hazırlanmış olur ve diğeri yıl askıya asılır. Çoban desteklemesi icmal listeleri askıda 10 gün süresince duyuru edilir. Bu süreçte itirazı olan var ise Müdürlüğe itiraz edebilir.

10 gün sonunda Müdürlük İCMAL-2 listesini oluşturur. Bu listelerde 5 gün içinde İllerde bulunmakta olan Ziraat ve Orman İl İlçe Müdürlüklerine sevk edilir. Son olarak İl Müdürlüğü gelen listeleri denetim eder ve destekleme yatırılacak olan İcmal 3 listesini HAYGEM’e gönderimini sağlar.

Kaç Para Ödeniyor?

2020 yılı için 5.000 TL. destekleme ödenmektedir.

Ne Süre Ödenecek?

Ziraat ve Orman Bakanımız 10 Nisan 2020 tarihinden itibaren ödemelerin başladığını bildirdi!

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Ziraat Bankası Esnafa Krediyi 8 Destek Paketi İle Veriyor

Her ne kadarda Ziraat bankası denildiği süre Ziraatçi dostu banka olarak bilsek de aslen da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir