Çin’den Toptan Mal Getirmenin Şartları 2020

Size yeni bir iş fikrimiz var! Çin’ den ürün getirerek vatanımızda satış yapabileceğinizi biliyor musunuz? Aracı firmalar  yolu ile birçok firmaya ulaşabilirsiniz. Bir tek alacağınız ürünlerin gümrükten geçme problemi olabilir ve yüksek miktarlarda gümrük vergisi ödemek zorunda kalabilirsiniz. Problem yaşamamak adına gümrük işlemleri için firmalardan lüzumlu evrakları almanız gerekiyor. Çin’den mal getirmek için siteler bulunuyor. Bunlardan bir tanesi olarak Alibaba sitesini örnek verebiliriz. Site üstünden ütün siparişi vererek satın alabilirsiniz. Telefon aksesuarı, giyim benzer şekilde ticari ürünleri Çin’den ucuza getirir ve ülkenizde kar sağlayabilirsiniz. Toptan mal getirmek için lüzumlu koşulları ve aracı firmaları içeriğimizden inceleyebilirsiniz.

Niçin Çin Malı Tercih Edilmeli?

Vatanımızda satışı meydana getirilen malların bir çoğunun üstünde Made in China yazdığını görmüşsünüz. Çin mallarının tercih edilmesinin birçok sebebi vardır. Ürün getirterek satış yapmak için fazlaca fazla bir ana para gerekmez. Bu sebeple Çin malları genel olarak ekonomik oldukları için tercih edilirler. İş fikirlerinde en fazlaca dikkat edilen mevzu maliyettir. Bahsettiğimiz mevzuda da bu kural geçerlidir. Ürünün maliyeti ne kadar düşükse kar olasılığınız da o denli terfi edecektir. Bu işe bin TL ana para ile de 10 bin TL ana para ile de başlayabilirsiniz. Önemli olan ürün tercihlerini doğru yapmaktır. Kar marjınızı çoğaltmak istiyorsanız kesinlikle ürün seçimlerinde iyi bir sektör araştırması yapmalısınız. Aslına bakarsanız girilecek olan her işte durum aynıdır. Ilk olarak alınacak olan ürünler ve hitap edilecek olan kitle belirlenmelidir.

Bir tek bu sektöre girmenin dezavantajları da olabilir. Bu sebeple tedarikçi diye komisyoncular ile karşılaşabilirsiniz. Aslına bakarsak daha uygun fiyata satın alabileceğiniz ürünleri sektörü tanımadığınız için daha yüksek meblağlara satın alabilirsiniz. Ek olarak Çin’ den getireceğiniz ürünler çoktan ülkemize gelmiş de olabilir. Hatta sizden daha uygun fiyatlara ürün çoktan tedarik edilmiş de olabilir. Bundan dolayı işe başlamadan evvel iyi bir araştırma yapmanız gerekiyor. Ulaşabildiğiniz tüm tedarikçiler ile iletişime geçerek fiyat mevzusunda data almanız ve size en uygun gelen ile anlaşmanızda yarar var.

Neden Çin Malı Tercih Edilmeli

Niçin Çin Malı Tercih Edilmeli

Aracı Firmalar Nedir?

Bu sektöre gireceklerin sürekli Çin’ e giderek ürün satın almadıklarını belirtelim. Bu bağlamda aracılara ulaşmak işinizi görecektir. Toplumsal medya üstünde mevcut olan bir fazlaca aracı firmaya ulaşabilirsiniz. Bu şekilde hem ürünlere kolayca ulaşmış, hem de efor kaybı ve extra harcama yapmamış olmuş olmuş olursunuz. Satın alma acenteleri yolu ile de doğabilecek herhangi bir problemi öncesinden bertaraf etmiş olmuş olmuş olursunuz. Bu firmalar ürünün satın alacağı yapınak ile girişimci içinde bir kontakt kurulmasını sağlamaktır. Hatta herhangi bir sorun olduğunda bu aracı firmalar probleminin yerinde çözülmesi amacı ile, Çin’e giderek yerinde araştırmalarda bulunurlar. Herhangi bir hatalı mal gelmesi durumunda fabrikada araştırma bulunurlar ya da yenisinin gönderilmesine vesile olurlar.

Fabrikaları tek tek arayıp fiyat almak zor olabilir. Aracı firmalar tam da bu aşamada devreye girmektedir. Firmalardan alacağı tutarları ve ürün kalitelerini size sunarlar. Hatta numune ürünler getirerek ürünü görmenizi de sağlayabilirler. Dünya genelinde pek fazlaca ülke bu ülkeden mal alırken aslına bakarsanız aracı firmaları kullanıyor. Bunun yanı sıra kendi kurmuş oldukları takımlar ile aracı firmaların ekiplerini entegre bir halde çalıştırarak yerinde araştırma yaptırabiliyor. Bu şekilde ürünlere ulaşan her ülke kendi pazarında bu ürünleri satıyor. Çin’ de bulunan ürünlerin tutarları ve kaliteleri içinde bir doğru orantı var. Kalite ne kadar iyi ise fiyat da hali ile o denli yüksek oluyor. Kredi kartına kaç taksit ile telefon alacağınızı biliyor musunuz? Yeni düzenlemeyi incelemek için tıklayınız.

Çin’den Mal Getirmek İçin Lüzumlu Şartlar ve Gümrük İşlemleri

İthalat işlemi yapacakların dikkat etmesi gereksinim duyulan birçok husus vardır. Ilk olarak satın alacağınız ürünün ülkede yasaklı olmaması gerekiyor. Bu konudaki tüm sual işaretleriniz ve size danışmanlık etmeniz için bir müşavir ile görüşmeniz gerekiyor. Alacağınız ürünlere karar verdiğinizde Gümrük Mevzuatına uygun olarak hareket edilmesi elzemdir. Dahilde işleme rejimi Bakanlar Kurulu tarafınca düzenlemem bir rejimdir. Bu rejim dahilinde alınan iki izin türü vardır. Gümrük işlemleri için bu anlamda lüzumlu iznin alınmış olması gerekiyor. İthalat yapacağınız ürün ile ilgili poliçenin arkasına yazılan havale emrini almalısınız. İthal edeceğiniz ürünün siparişini verdikten sonrasında bu süreç hakkında sürekli olarak takipte olmalısınız. Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu tespitinin yapılması ile birlikte ön izin alınması gerekiyor ise bu izinlerin alınması gerekmektedir. Ürününüz nakliye ile geleceği için bu firmalardan lüzumlu evrakları temin etmelisiniz.
Türk Standartları Enstitüsü, Kayıt Belgesi, Nezaret Belgesi ve Direkt Tahsilat Sistemi  belgesi benzer şekilde lazım olabilecek tüm belgelerin ilgili bakanlıklardan temin edilmesi için lüzumlu başvuruların ve takiplerini yapılması gerekiyor. Eğer ihtal edilecek ürünler ile ilgili herhangi bir data yoksa bu anlamda lüzumlu bilgiler edinilmelidir. Gümrüklerde bu işlemlerin sonuçlandırılması esastır. Gümrük’ te işlemi tamamlanan ürünlerin belirtilen adreslere yetişmesi ile ilgili takipler yapılmalıdır. Oluşturulan evraklar kısa sürede firmalara teslim edilmelidir. Satmaca ve dekontların teslim edilmesi gerekiyor. Eğer satacağınız bir tekstil ürünü ise kayıt belgesi almanız gerekiyor. Bunun için ilgili birimlere başvurulmalıdır. En fazlaca dikkat edilen noktalardan biri de ürün miktarıdır. Fazlaca fazla ürün getirmeniz durumunda gümrükte takılabilir. Ek olarak gümrük vergisi haricinde ek vergiler de ödemek zorunda kalabilirsiniz. Cep telefonu kredisi almak ister misiniz?
Çin'den Mal Getirmek İçin Gerekli Şartlar ve Gümrük İşlemleri

Çin’den Mal Getirmek İçin Lüzumlu Şartlar ve Gümrük İşlemleri

İthalat İşlemleri İçin Gereksinim duyulan Evraklar

 • Konşimento (Bir malın gemiden alınması neticesinde verilen belge)
 • Ordino doğrusu vapur işletmesi tarafınca verilen konşimentoya karşı alınan evrak
 • İthalat işlemi meydana getirilen malın orjinal faturası
 • Sigorta poliçesi
 • Herhangi bir hususi evrakın gerektirdiği mallar için verilecek olan sanayici onay ve bakım onarım belgesi
 • İhracatçıların kullandığı paketin içinde bulunan malın değil de ağırlığının yazdığı belge
 • Eğer ithalat yapılacak olan ülkede Avrupa Birliğine üye ise lüzumlu olan belgeler
 • Gümrük Kıymet Bildirim Formu
 • Kredi Kaynak Destekleme Fonu dekontu(Mal karşılığı yapılacak olan ödemelerde)
 • Ödeme peşin gerçekleşecek ise bankadan aktarma edildiğini gösteren belfe
 • Gemide taşınacak ürünler karşılığında istenen tutarı gösteren belge(Nakliye işlemini icra eden şirket tarafınca düzenlenir.)
 • Getirilecek olan ürünler için kati surette Sağlık Bakanlığı‘ ndan izinlerin alınmış olması gerekir.

Bu evrakları kendiniz hazırlayabileceğiniz benzer şekilde aracı bir firmaya belirli bir komisyon karşılığında da hazırlatabilirsiniz.

Çin’den Getirilecek Ürünler

Sektör araştırması yaparken ilk olarak hangi ürünleri seçeceğinize karar vermeniz gerekiyor. Ülkemize bu bağlamda gelen pek fazlaca ürün var ve bu ürünler hala geçerliliğini korumaktadır. Fazlaca uygun meblağlarla getirilen ürünleri yüksek kar marjları ile pazarlayabilirsiniz. Daha ilkin satılan ürünleri getirebileceğiniz benzer şekilde değişik ürünleri getirerek de para kazanabilirsiniz. Bir tek sektöre yeni girmek isteyenler spor aleti, oyuncak, deri ürünler ve aksesuar, takı, giyim, telefon bataryası ve kılıfları, araç kiti, araçlar ile ilgili gereksinim duyabileceğiniz tüm ürünleri ithal ederek pazarlayabilirsiniz. Kupa, kostüm, dekorasyon malzemeleri, ayakkabı, klavye, hoparlör benzer şekilde ürünleri de pazarlayabilirsiniz.

Bu ürünleri Türkiye’ ye 3 şekilde getirebilirsiniz. Bunlardan ilki hava yoludur.  Bu en süratli yollardan biridir. Bir tek fazlaca masraflı olacaktır. Ürünlere kısa sürede ulaşmanız avantaj olabilir. Diğeri bir yöntem kara yoludur. Bu şekilde ulaşım trenler aracılığı ile yapılmaktadır. Şu an itibari ile fazlaca fazla tercih edilen yöntemlerden değildir. Bir tek hava yoluna nazaran daha ekonomiktir. Ülkeye gelmesi 9-15 gündür. Günümüzde en fazlaca tercih edilen yöntem ise deniz yoludur. Ucuz olması sebebi ile tercih edilmektedir. Toplu alımlarda maliyet açısından kesinlikle bu yolu seçmeniz gerekiyor.

Çin'den Getirilecek Ürünler

Çin’den Getirilecek Ürünler

Mal Alabileceğiniz Firmalar

Çin’e gidip ürün almak maliyetli olacağından ve sürekli olarak bu işlemi yapamayacağınızdan aracı firmalar ile bağlantı halinde olarak ürün alabileceğinizi söylemiştik. İnternet üstünde Çin’ den ürün alımı yapabileceğiniz bir fazlaca şirket bulunmaktadır. Bu mevzuda iyi bir araştırma yapmalısınız. Güvenilir firmalar ile iş yapmanız size her anlamda kar elde edecektir. Çin menşeli ürünleri tedarik edebileceğiniz web sayfalarından bazıları;

 • Alibaba
 • Ali Express
 • Bang Good
 • Miniinthebox
 • Gear Best
 • Dx
 • Espow
 • Rothita
 • Sammy Dress
 • Tiny Deal
 • Tom Top
 • Milanoo
 • Tmart
 • Pandawill benzer şekilde pek fazlaca internet sayfası mevcuttur. Bunlardan en yaygın olanlarından birazcık bahsedelim.

Aliexpress.com

Aliexpress.com en güvenilir alışveriş sayfalarından biridir. Vatanımızda pek fazlaca alışveriş sitesinde olduğu benzer şekilde buradan yapacağınız ürün alımlarında da kişisel bilgilerinizi vermeniz gerekiyor. Bir tek kullanıcılar bu anlamda hiçbir problem yaşamıyor. Bir tek yinede kartınız ile işlem yaptıktan sonrasında yurt dışı alışverişlerine kapatabilir ya da kart limitinizi düşürebilirsiniz. Bu site üstünde pek fazlaca firmanın ürünü bulunuyor. Alışveriş yapmanız dahilinde para ürünü aldığınız firmanın hesabına gidiyor. Alışveriş yapabilmek için siteye üye olmanız gerekiyor. Mevcut toplumsal medya hesapları ile de kolayca üye olabilirsiniz. Aldığınız ürün 1 ay içinde verdiğiniz adrese teslim edilecektir. Sayfada Türkçe dil desteği de bulunmaktadır. Bu sayede rahatça alışveriş yapabilirsiniz.

Aliexpress.com

Aliexpress.com

Banggood.com

Bir uzakdoğu sitesi olan banggood.com aracılığı ile ürün alımlarını gerçekleştirebilirsiniz. Aynı ürünü birden fazla almanız dahilinde bazı gümrük sıkıntıları çıkabilmektedir. Çin, ABD ve Avrupa olmak suretiyle 3 değişik deposu bulunmaktadır. Site üstünden belirli bir meblağ karşılığında kargo takip numarası alarak takip yapabilirsiniz. Minimum aliexpress kadar güvenilir bir web sitesidir. Banggood’ un ürünleri tamamen çalmış olduğu şirket tarafınca sağlanmaktadır. Bu anlamda aslen kendi ürünlerini kendi sayfasında satıyor da diyebiliriz. Satın alınan ürünün kullanıcıya yetişmesi tamamen ürünün hangi depoda olduğuna bağlıdır.

Siz de bu ürünleri bu web sitelerinden ya da aracılardan tedarik edebilir ve kar elde edebilirsiniz. İthalatta lüzumlu olan evrakları ilgili kurumlardan tamamlayınız.

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

ilginizi çekebilir

Konut Kredisi Yapılandırma Müjdesi Geldi – Son Dakika

Daha ilkin yüksek faiz oranları ile konut kredisi kullanmış oldukca sayıda vatandaşın heyecanla beklediği Konut …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir