Çiftçiye En Çok Destek Kazandıran Mahsuller Belirlendi

Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca tarımsal destek sunar verilmeye devam etmektedir. Çiftçilere yonca desteği şeklinde pek fazlaca alanda bitkisel üretim için destek verilmektedir. Bakanlık tarafınca en fazlaca desteklenen ürünler ise aşağıdaki gibidir;

Bakanlığın En Oldukça Desteklediği Ürünler

Devletimizde meydana getirilen projeler kapsamında çiftçilere destek verilerek ülkemizdeki ziraat alanlarının giderek daha verimli hale getirilmesi hedeflenmiş olduğu şeklinde bununla birlikte genç çiftçilerimizin de ata mesleklerini sürdürmesi ve şehirleşme hayatından ziyade köy hayatına geri dönüşün başlanması da hedeflenmektedir. Çiftçi Kayıt Sistemine gore belirlenmiş olan tarımsal destek sunar ise aşağıda maddeler halinde yer almıştır.

 • Toprak destek miktarları
 • Mazot destekleri
 • Hayvancılık destekleri
 • Çay ödeme desteği
 • Arıcılık yapana destek
 • Sertifikalı Patates kullananlara verilecek destek
 • Zeytin bahçeleri olanlara verilecek destek
 • Balıkçık destekleri

Saymış olduğumuz tüm bu desteklerin açıklamasını ise detaylı bir halde siz kıymetli okurlarımız ile paylaşmaya devam edeceğiz.

Bakanlığım En Çok Desteklediği Ürünler

Bakanlığım En Oldukça Desteklediği Ürünler

2020 Mart Ayı Tarımsal Desteklemeler

Ziraat ve Orman Bakanlığının yapmış olduğu son açıklamaya gore 1 milyar 881 milyon 426 bin TL‘lik tarımsal destekleme ödemeleri 27 Mart Cuma günü saat 18:00′da üreticilerin hesaplarına yatırılacaktır.

MAZOT GÜBRE DESTEĞİ: 1.145 Milyar TL

ANAÇ KOYUN – KEÇİ DESTEĞİ: 580 Milyon TL

HUBUBAT – BAKLAGİL DESTEĞİ: 120 Milyon TL

DANE MISIR DESTEĞİ: 20 Milyon TL

HAYVAN HASTALIK TAZMİNATI: 16.2 Milyon TL

TİFTİK KEÇİ İLAVE DESTEĞİ: 226 Bin TL

Ziraat ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarımsal desteklemede üreticilere toplam 1 milyar 572 milyon 500 bin lira ödeme yapılacağını deklare etti. Yapılacak olan tarımsal destekleme ödemeleri ve miktarları şu şekildedir;

 • Alan bazlı fındık için 35 ilde 408.373 üreticiye 849 milyon lira,
 • Mazot ve gübre için 2 ilde (Çanakkale-Kilis) 27.213 üreticiye 48 milyon lira,
 • 5 dekar altı küçük aile işletmeleri için 74 ilde 36.728 üreticiye 12 milyon lira,
 • Dane mısır için 24 ilde 26338 üreticiye 89 milyon lira,
 • Hububat baklagil için 21 ilde 43.842 üreticiye 115 milyon lira ödeme yapılacaktır.

Tarımsal destekleme ödemeleri T.C kimlik numarasının son hanesine gore üreticilerin hesaplarına yatırılacaktır. T.C kimlik numarasının son hanesi “0” olanlara 20 Mart, “2” olanlara 27 Mart, “4” olanlara 3 Nisan, “6 ve 8” olanlara 10 Nisana 2020 tarihlerinde saat 18:00 itibariyle hesaplara yatırılacaktır. 20 Mart 2020 tarihinde tek sefer saat 18:00 itibariyle yatırılacak olan tarımsal destekleme ödemleri ise;

 • Yaş çay primi için 183 milyon lira,
 • Sertifikalı tohum üretimi için 8 ilde 120 firmaya 61 milyon lira,
 • Biyolojik ve biyoteknik savaşım için 6 ilde 2.624 üreticiye 5,5 milyon lira,
 • Kırsal kalkınma için 28 yatırımcıya 9 milyon lira,
 • Ziraat sigortaları için 201 milyon lira, ödeme yapılacaktır.

Böylelikle 2020 yılı Mart ve Nisan aylarında üreticilere 1 milyar 572 milyon 500 lira ödeme yapılacaktır. 

Toprak Destek Miktarları

 1. İyi ziraat alanlarının uygulamalarını desteklemek amacı ile süs bitkileri, sebze, meyve, aromatik bitkiler, çeltik ve örtü altı projeleri için dekar başına 10 lira ile 150 Türk Lirası içinde destek sunar verilecektir.
 2. Organik ziraat meydana getirecek olan çiftçilerimize dekar başına  ile 10 ile 100 lira içinde desteklemeler yapılacaktır.
 3. Bitkisel üretim ile uğraşan küçük aile işletmeleri için verilecek olan destek yardımı dekar başına 100 lira olarak belirlenmiştir.
 4. Toprak çözümleme destekleri için 50 dekar
 5. 50 dekardan fazla olan toprak çözümleme destekleri için dekar başına ve çözümleme başına bununla birlikte yetkili olan çözümleme labotuvarlarına 40 lira destek verilecektir.
 6. Su kısıtlı olan bölgelerde nohut, mercimek eken çiftçilerimiz için fark ödemelerine ilişkin ilave yüzde elli destek verilecektir.
 7. Fındık Üreticileri için Türkiye ziraat havzaları ve üretim destek modeli için belirlenen yerlerde üretim yapanlara dekar başına 170 lira ödenecektir.

Mazot Destekleri

Çiftçilere ödenecek tarımsal desteklerden bir diğeri ise Mazot destekleridir. Mazot destekleri için verilen yardımların sıralaması ise aşağıda sıralı bir halde yer alacaktır.

 1. Çavdar, Yulaf, Buğday, Arpa, Tritikale işi ile uğraşan çiftçilerimiz için dekar başına 27 lira verilecektir. Verilen bu 27 liralık desteğin 8 lirası gübre 19 lirası ise mazot olarak belirlenmiştir.
 2. Pamuk ve Çeltik işi ile uğraşanlar için ise dekar başına 66 liralık yardım yapılacaktır. Aynı şekilde meydana getirilen bu yardımın 4 liralık kısmı gübre yardımı diğeri 62 lirası ise mazot desteğidir.
 3. Mercimek, Kuru fasulye, Nohut üretimi için dekar başına 26 liralık bir destek verilecektir. Bu 26 liralık desteğin 4 lirası gübre 22 lirası ise mazot olarak belirlenmiştir.
 4. Ayçiçek yağı, soya fasulyesi şeklinde ürünlerin üretiminde ise dekar başına 26 lira mazot yardımı yapılırken 4 lira da gübre desteği verilmektedir.
 5. Soğan, Fındık, Yeşilçay ve diğeri bitkiler için verilen devlet yardımları ise dekar başına 17 lirası mazot 4 lirası gübre olacak şekilde ayarlanmıştır.
Mazot Destekleri

Mazot Destekleri

Hayvancılık Destekleri

Hayvancılık alanında verilen destek sunar ise şu şekilde açıklanmıştır.

 • Aşıları tamamlanmış olan 4 aylık ve üstündeki buzağılar için 350 Türk Lirası civarında destek verilmektedir.
 • Malak için 150 Türk Lirası devlet yardımı verilecektir.
 • Soy kütüğüne kayıtlı olan buzağı için 500 Türk lirası yardım yapılırken kütüğe kayıtlı olan malak için ise 400 lira yapılacaktır.
 • Testlerini tamamlamış olan boğaların buzağılarına 50 Türk Lirası yardım yapılmaktadır.
Hayvancılık Destekleri

Hayvancılık destekleri

 • Mandalara 250 lira yardım yapılırken soy kütüğüne kayıtlı olan anaç mandalar için ise 400 lira destek verilecektir.
 • Bakanlık tarafınca belirlenmiş olan bölgelerde yetiştirilen hayvanlara ise verilecek olan destek tutarı ise 200 lira olarak belirlenmiştir.
 • Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüklerine satılan pişmemiş süt için verilen devlet destekleri devam etmektedir.
 • Çoban istihdam desteği 200 lira olarak belirlenmişken
 • Küçükbaş anaç hayvanların üzerine kurulmuş olan işletmelerin sahiplerine 5 bin lira olarak devlet desteği verilmektedir.
 • Mardin, Siirt ve Şırnak tarafında yetiştirilmekte olan anaç tiftik keçilerine 20 lira ilave ödemesi yapılmaktadır.

Çay Ödeme Desteği

Bakanlar kurulunun çay ziraat alanlarını belirlemesi ile çay tarımı icra eden üreticilere ruhsat verilmesine dair karar alınması söz mevzusu olurken bununla birlikte hasat günü gelmiş olduğunda hasat makineleri ile üretimi meydana getirilen ürünlerin verim tespitini icra eden makinelerin kullanılmasına yönelik emek harcamalar yapılacaktır.

Arıcılık Yapana Verilecek Olan Destek sunar

Arıcılık icra eden yurttaşlarımız için devlet tarafınca verilecek olan yardımlar şu şekilde değerlendirilmiştir.

 1. Arı yetiştiricilerinin her arılı kovanına 10 Türk Lirası destek verilirken desteğe zam gelmiş olarak 15 TL’ye yükseltildi.
 2. Ana arı için 15 Türk Lirası yardım yapılacak
 3. Damızlık ana arılar için ise 40 Türk Lirası yardım yapılacaktır.
Arıcılık Yapana Verilecek Olan Destekler

Arıcılık Yapana Verilecek Olan Destek sunar

Sertifikalı Patates Yetiştiricilerine Verilecek Destek

Yurt içinde sertifikalı tohum kullanan çiftçilerimize verilen yardım 80 Türk Lirası olurken bununla birlikte aspir, kanola ve susam için verilen destek dekar başına 4 Türk Lirası olurken Çavdar, Yulaf ve Tritikale yetiştiricileri için 6 Türk Lirası verilecektir. Arpa ve buğday üretimi için 8,5 Türk Lirası devlet yardımı yapılacaktır.

Zeytin Bahçeleri Olana Verilecek Devlet Yardımları

Zeytin bahçesi olan ve zeytin üretimi icra eden çiftçiler için devletimiz tarafınca dekar başına 100 liralık destek verilecektir. Çiftlik muhasebe veri ağı sisteminin vatanımızda bulunan tüm iller için uygulanmasına devam edilecektir. Kayıt altına alınmış olan işletmelerde ise işletme sayısı başına 600 Türk Lirası ödeme yapılacaktır.

Zeytin Bahçeleri Olana Verilecek Devlet Yardımları

Zeytin Bahçeleri Olana Verilecek Devlet Yardımları

Balıkçılık Destekleri

Su ürünleri yetiştiricileri için verilecek olan destek tutarları ise şu şekilde yürürlüğe girmiştir. Alabalık üretimlerinin kilogram başına verilecek olan destek tutarı 0,75-0,375 lira içinde olurken Midye üretimleri için 0,05 ile 0,025 destek verilecektir. Bununla beraber yeni türlerin miktarına bağlı olarak 0,5 lira ile 1 lira içinde destek verilecektir. Kıyı balıkçılıklarının desteklenmesi için 10 metreden küçük olan balıkçı gemileri için verilen devlet yardımlarının tutarı ise 500 lira ile 1000 lira içinde değişiklik gösterecektir.

2020 senesinde bu destek sunar verilmeye devam edecektir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Maske Cezasına Nasıl İtiraz Edilir? Başvuru Makamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir