Çiftçi Kredisi Veren 5 Banka ve Şartları

Çiftçilerimiz, ziraatçi kredisi veren bankaların hangileri bulunduğunu merak ediyor. Finansman sıkıntısı yaşayan çiftçilerimiz de kredi ihtiyacı duyuyor. Ziraatçi kredilerinin faiz oranları diğeri kredi türlerine nazaran daha düşük olmakta ve vadeler hasat dönemlerine nazaran belirlenmektedir. Denizbank, Ziraat Bankası benzer halde bankalar ziraatçi kredi veren bankaların başlangıcında gelmektedir. Ek olarak kefilsiz olarak kredi veren bankalar da bulunmaktadır. Aylık, 3 aylık, 6 aylık ve senelik ödemeli olarak ziraatçi kredisi alabilirsiniz. Ziraat Bankası ziraatçi kredisinin faiz oranları diğeri bankalara nazaran daha düşük olmaktadır. İçeriğimiz de sizler için yaptığımız ziraatçi kredisi hesaplamalarını inceleyebilirsiniz.

Ziraat Kredisi Veren Bankalar

2020 senesinde çiftçilerimizin finansman ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile kredi veren pek oldukca banka bulunmaktadır. Bu bankalardan kredi alırken ödeme koşulları mevzusuna önem vermeniz gerekiyor. Bankalar aylık, 3 aylık, 6 aylık ve senelik ödeme dönemleri oluşturmaktadır. Bu ödeme dönemlerini çiftçilerimizin hasat dönemlerine nazaran belirlemeleri gerekiyor. Çiftçilere verilen kredilerin faiz oranları düşük oluyor. Bu bankaların kredi kampanyalarının yanı sıra çiftçilerimiz için geliştirdiği pek oldukca kredi kartı da bulunmaktadır.

Tarım Kredisi Veren Bankalar

Ziraat Kredisi Veren Bankalar

Ziraat kredisi veren bankalar aşağıdaki gibidir;

Ziraat Bankası Ziraatçi Kredisi

Tarımsal faaliyette bulunan çiftçilerimizin işletme ve yatırım dönemlerinde gereksinim duydukları finansmanın karşılanması ile kendilerine kredi sunan bankaların başlangıcında Ziraat Bankası gelmektedir. Ziraat Bankası bu anlamda kredilerini genel olarak Bakanlar Kurulu kararları ile vermektedir. Ziraat Bankası tarafınca verilen krediler aşağıdaki gibidir;

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi

Ziraat Bankası Ziraatçi Kredisi

 • Modern basınçlı sulama sistemleri : Damlama, basınçlı sulama, tarlaya su getirilmesi için kullanılan kredilerdir.
 • Tarımsal mekanizasyon : Traktör, çim biçme, silaj, yem karma benzer halde makinelerin alımları için kullandırılmaktadır.
 • Küçük ekipman kredileri : 25 bin TL’ ye kadar olan kredilerdir.
 • İşletme edindirme
 • Hasat ve pazarlama
 • Taksitli ziraat destek
 • Genç ziraatçi
 • Organik ziraat
 • Arazi alım
 • Üretim destek

Kredi verilen mevzular yukarıdaki gibidir. Yalnız bu kredilerin tutarları ve kredi verilecek çiftçilerimizde aranan şartlar Bakanlar Kurulu kararnamelerinde düzenlenerek Resmi Gazete’ de yayınlanmaktadır. 2018 senesinde gösterilen 11188 sayılı karar ile Ziraat Bankası ve Ziraat Kredi Kooperatifleri tarafınca imzalanan protokole nazaran tarımsal işletmelere düşük faizli kredi kullandırılması kararlaştırılmıştır. Ziraat Bankası kredileri hasat dönemlerine nazaran vadelenmekte olup toplam vade 7 yıldan oluşmaktadır. Yalnız bu durum çiftçilere nazaran değişiklik göstermektedir. Şu şekilde ki kurulduğu yıllara kredi çekmiş ve işletme cirosunu iyi seviyede tutan işletmeler 7 yıl süresince borçlarını kapatabilirler. Yalnız Ziraat Bankası işleri kötü giden çiftçimize destek olmak amaçlı işletme cirolarına bakarak bu kredileri 2 yıl geri ödemesiz ve toplam 7 yıl vadeli olarak da vermektedir.

Ziraat Bankası tarımsal kredilerin faiz oranları senelik %5 ile %9 civarındadır.

Ziraat bankası Tarım Kredisi

Ziraat bankası Ziraat Kredisi

2020 yıllarında çiftçilerimize yukarıdaki tabloda gösterilen üst limitlerde kullandırılacak olup yatırım ve işletme dönemlerinde belirlenen oranlarda faiz indirimi uygulanması kararlaştırılmıştır.

Örneğin sera modernizasyonu için Ziraat Bankası’ ndan 7 yıl vadeli olarak 100 bin TL kredi alındığını farz edelim. Bu durumda verilecek olan kredi tabloya nazaran faizsiz olacaktır. Bu durumda vade 84 ay olacağından çiftçimiz aylık 1.190,47 TL taksit ödeyecektir.

Traktör alımları için kredi alınacağını farz edelim. 84 ay vadeli olarak 50 bin TL kredi almanız durumunda yatırım döneminde yüzde 50 faiz indirimi yapılacaktır. Faiz oranı senelik %6, aylık ise %0,5 faizli olmaktadır. %50 faiz indirimli olduğundan aslen aylık olarak 0,25 faiz oranı ile kredi almış oluyorsunuz. Bu durumda aylık ödeyeceğiniz kredi tutarı 674,27 TL olurken toplam geri ödeme tutarı ise 56.638,90 TL olacaktır. Ziraat Bankası hesaplama aracını kullanarak siz de aylık taksit tutarlarınızı öğrenebilirsiniz.

QNB Finansbank Ziraatçi Kredisi

Finansbank da çiftçileri finansman açısından destekleyen bankalar içinde yer almıştır. İşletme dönemlerinde bitkisel üretim kredisi, meyve, bağ kredisi, organik ziraat kredisi, sera kredisi, sözleşmeli ürün kredisi benzer halde kredi kampanyaları ile çiftçilerimizin yanında olunmaktadır. Genel olarak üretim maliyetlerinin yüzde 75′ lik kısmı için finansman sağlanır. Ödeme dönemleri aylık olabildiği benzer halde hasat zamanları dikkate alınarak yılda 1 ödemeli de olabilmektedir.

QNB Finansbank Çiftçi Kredisi

QNB Finansbank Ziraatçi Kredisi

Yatırım dönemine ait olarak tarımsal ekipman, traktör, tarla alımları, sulama işlemleri, sera yatırımı benzer halde mevzularda finansman sağlanmaktadır. Bu krediler de gene aylık, 3 aylık, 6 ve 12 aylık ödeme dönemleri ile kullanılmaktadır. Çiftçilerimizin kolay ödeme yapabilmeleri için vadeler hasat zamanlarına denk getirilmektedir.

Kredi başvurusu için lüzumlu evraklar;

 • T.C. kimlik belgesi
 • ÇKS Belgesi
 • Kredi alımı için sunulacak belgeler (Satmaca, proforma belgesi benzer halde)

TEB Ziraatçi Kredisi

Türk Ekonomi Bankası’ da ziraatçi müşterilerine finansman elde eden bankalar içinde yer almıştır. işletme ve yatırım dönemlerine ilişkin olarak ayrı ayrı krediler vermektedir.

İşletme Kredileri

 1. Hasat kredisi: Yılda bir ödemeli olan kredi sulama, tarla sürümü, ilaç, gübre benzer halde mevzularda mesele yaşanması halinde kullandırılmaktadır.
 2. Organik ziraat kredisi: Çevre ve insan sağlığını düşünen tarımsal işletmeler için krediler verilmektedir.
 3. İyi ziraat uygulamaları: İyi ziraat uygulamalarında bulunan çiftçimiz 12 ay vade ile kredilendirilmektedir.
 4. Sözleşmeli üretim kredisi: Bir şirket adına üretim faaliyeti sürdüren çiftçilerimiz için verilen 12 ay vadeli kredilerdir.
TEB Çiftçi Kredisi

TEB Ziraatçi Kredisi

Yatırım Kredileri

 1. Traktör kredisi: İşletmelere traktör alımları için kullanılacak olan kredilerdir. Vade 60 aydır.
 2. Makine ve ekipman kredisi: 48 aya varan vadeler ile işletmelerin makine ve ekipman ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile verilen kredilerdir.
 3. Modern basınçlı sulama kredisi: 60 aya varan vadeler ile sulama amaçlı kredinizi TEB’den alabilirsiniz.
 4. Seracılık kredisi: Sera yapımı ve mevcut seraların modernizasyonu amacı ile verilen kredilerdir. Vadeler 60 ay olabilmektedir.
 5. Arazi alım kredisi: Yeni yapılacak olan arazi alımları için 60 aya varan vadeler ile kredi alabilirsiniz.
 6. Çiftlik inşası: Yeni çiftlik inşa etmek adına verilen 60 ay vadeli kredilerdir.

Bu kredilerden yararlanmak için lüzumlu evraklar ile size en yakın TEB şubelerine gitmeniz gerekiyor. 2 yıl geri ödemesiz hayvancılık kredisi hakkında detaylı data alarak uygun faiz oranları ile 84 aya varan vadelerde ziraatçi kredisi kullanabilirsiniz.

Şekerbank Taksitli Ziraat Kredisi

Şekerbank tarafınca çiftçilerimize aydınlatma, ilaç alımları, gübre, mazot, fide, tohum benzer halde tarımsal işletme girdilerinin alınması amacı ile kredi verilmektedir. Çiftçilerin bu kredilerden yararlanabilmeleri için ÇKS belgesine haiz olması gerekmektedir. Belirlenen  vade 2 yıl olmakla birlikte faiz oranları çiftçilere hususi olarak sunulmaktadır. Vadeler hasat dönemleri dikkate alınarak oluşturulabilir. Kredi başvurusu yapmak için tıklayınız.

Ek olarak Şekerbank’ ın kredilerinin yanı sıra çiftçiler için geliştirmiş olduğu pek oldukca avantajlı kredi kartı da vardır. Hasat kart, Şekerbank TMO kart ve hasat pos benzer halde bankacılık ürünlerini de kullanabilirsiniz.

Türkiye İş Bankası Ziraat ve Hayvancılık Kredileri

Türkiye İş Bankası yatırım ve işletme dönemlerine ilişkin olarak kredi kullandırmaktadır.

 • İşletme dönemine ilişkin krediler: 24 aya varan vadeler ile kullandırılmaktadır.
 • Seracılık kredisi: 24 aya varan vadeler ile ilaç, tohum benzer halde mevzular ve seraların oluşturulması amacı ile verilen kredilerdir.
 • Orta vadeli ziraat kredisi: 60 aya varan vadeler ile işletmeniz için ziraat kredisi kullanabilirsiniz.
Türkiye İş Bankası Tarım ve Hayvancılık Kredileri

Türkiye İş Bankası Ziraat ve Hayvancılık Kredileri

 • Sözleşmeli üretim kredisi: 12 aya varan vadeler ile, sözleşme yaptığınız firmalar adına yaptığınız üretimler için finansman ihtiyacınız olan şeyleri karşılayabilirsiniz.
 • Mantar işletme kredisi: 24 ay vadeli olarak mantar yetiştiriciliği mevzusunda kredinizi İş Bankası’ ndan kullanabilirsiniz.
 • Tarımsal arazi kredisi: 60 aya varan vadeler ile, hasat döneminiz dikkate alınacak şekilde arazi alımları için kredinizi kullanabilirsiniz.

İnternet bankacılığından kredi başvurusu yapmak için tıklayınız.

Ziraatçi kredisi veren pek oldukca banka olsa da Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca gösterilen kararlar ile işletmelere en düşük faizli olarak kredi veren bankaların başlangıcında Ziraat Bankası gelmektedir. Bu kredileri kullanarak işletmelerinize ilişkin finansman ihtiyacınız olan şeyleri karşılayabilirsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

800 Puana Kredi Veren Bankalar 5 Dakika’da [ANINDA CEBİNİZDE]

800 yada 900 puanda olanlar da aslına bakarsanız bankalardan kredi çekebilirler. Her ne kadarda 40.000 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir