Çiftçi Desteğinin Yarısı Hibe Yarısı Faizsiz!

Çiftçilerimizin tarımsal yatırımlarına Devlet tarafınca geri ödemesiz affetme, sıfır faiz desteği ve ziraatçi kredi yarısı affetme verilmektedir. Bu kapsamda çiftçilerimiz yaptıkları ziraat ve hayvancılık yatırımının sektörüne ve miktarına gore, faizsiz krediden yararlanabildikleri benzer halde, yarısı affetme verilen kredi seçeneklerine de başvurabilmektedirler. Çiftçilere sağlanan desteklere ilişkin detaylara yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Damızlık Düve Desteği

Geri kalan tutarı ise, çiftçilerimiz düşük faizli kredi olanağı ile karşılayabilmektedirler. Organik olarak bu yatırım için çiftçilerimizin ellerinde bir miktar ana para bulunması da gerekiyor. Damızlık düve ile birlikte Devlet, ahır yapımı, tadilatı, tarımsal üretim malzemelerinin alımı benzer halde alanlara da yarısı affetme kredi çerçevesine alıyor.

Damlık Düve ve Ahır Yapımı Hibesine Buradan Başvurabilirsiniz!

Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca dönem dönem çiftçilerimize ve üreticilerimize sıfır faizli kredi desteği de sağlamaktadır. Bakan tarafınca meydana getirilen açıklamayla ziraat ve hayvan bütçesinden birçok sektöre sıfır faizli kredi desteği verileceği açıklandı. Bu destekten tarımsal yatırım gerçekleştiren çiftçilerimiz, köye dönüş gerçekleştiren gençlerimiz, üreticiler, tarımsal tesis sahipleri, tavuk çiftliği kuranlar, küçükbaş hayvancılık yapanlar, büyükbaş inek süt hayvanı yetiştirenler, hindi çiftliği kuranlar, kapalı örtü altı ziraat şu demek oluyor ki seracılık yapanlar faydalanabilecekler. Çiftçilerimiz için 2019 senesinde ayrılan bütçe ise 16,1 milyar TL olmaktadır.

Traktör Alımı Desteği

Ziraat ve Orman Bakanlığı projelerine bir yenisini ekliyor ve  çiftçilerimize sıfır faiz oranlarından adım atmak kaydıyla traktör alımları için destek verecek. Sıfır ve ikinci el traktör fiyatlarının günden güne artması sebebiyle Bakanlık destek miktarını arttırdı ve traktör başına 250 bin liraya kadar kredi imkanı sağlanacak. Yalnız bu kredinin yarısının affetme, geri ödemesiz yada hangi oranda faizsiz verileceği neredeyse duyuru edilmedi. 2020 senesinde çiftçilere traktör alımı için destek verileceğine dair bir duyuru yapılmadı. Yalnız Ziraat Bankası benzer halde bankaların traktör kredilerinden faydalanabilirsiniz.

Traktör Alımı Desteği 

Traktör Alımı Desteği

Esnafımıza KOSGEB tarafınca verilmekte olan 50 bin lira krediden esnafların yararlandığı benzer halde, bu desteğinde Ziraat Kooperatifleri, İl ve İlçe Ziraat ve Orman Müdürlükleri ile Ziraat Bankası destekli olarak verileceği, çiftçilerimizden faizsiz kredi için bir proje talep edileceği, ÇKS kaydının şart koşulacağı, ek olarak verilen kredinin Müdürlüklerde görevli denetim mensupları tarafınca da takip ve denetim edileceği değerlendiriliyor. Ziraat ve Orman Bakanlığından meydana getirilen %100 oranında faizsiz kredi desteğine ilişkin duyuru aşağıda ki görselde görüntülenmektedir.

Hayvancılık ve Tarım Faizleri

Hayvancılık ve Ziraat Faizleri

TKDK tarafınca geçmiş dönemlerde verilmekte olan traktör kredileri 2020 senesinde devam etmemektedir.

KÖYE DÖNÜŞ YAPANA TAM DESTEK!

Genç Ziraatçi Projesi adı altında köylerine kati dönüş gerçekleştiren üreticilerimize, 30’ar bin lira tutarında destek verilmişti. Yalnız bu projenin başvuruları nihayetlenmiştir.

Köye dönüş gerçekleştiren çiftçilerimizin bir problemi de, tarımsal desteklerden yararlanmak için Devletin karmaşık evraklar ve düzgüsel şartlarda bir ziraatçi tarafınca hazırlanması güçlük derecesi yüksek projelerin talep edilmesidir. Devlet bu mevzuda çiftçilerimizin problem yaşamaması için ziraat ve hayvancılık alanında boş proje örnekleri hazırladı ve üreticilere miktarları bildirdi. Örnek olarak;

  • Özgür sistem salma tavukçuluk yapmak isteyen çiftçilerimize minimum  500 tane tavuk şartı,
  • Koyun ve İnek yetiştiriciliği için tesis oluşturmak isteyenlerden hayvan sayısının iki katı çiftlik kurma şartı,
  • Ördek ve kaz yetiştiriciliği için minimum 400 tane,
  • Meyve bahçesi meydana getirecek olanlar için meyvenin fidesine gore 6 dönüm ve 10 dönüm arazi şartı,
  • Sera oluşturmak isteyenlere minimum 1.000 metre kare civarında kapalı alan şartı vb.
çiftçilere-destek

Çiftçilere destek

şartları da öne sürdü. Gene köye yerleşip, 10-20 koyun yada 2 inek alıp, geçimini sürmek isteyenlere kredi vermek yerine, bu işi hakikaten yapmak isteyen, bir aileyi geçindirecek kadar bir koyun sürüsü satın almak isteyen yada gene bir ailenin geçimini sağlayacak sayıda büyükbaş hayvan inek satın almak isteyenlere destekleme verdi. Bu uygulama ziraat ve hayvancılığın sürdürülebilirliği için lüzumlu olduğu değerlendirilmektedir. Proje başvuruları nihayetlenmiştir.

TAKİP EDİN!

HİBE ALMAK İSTEYEN ÇİFTÇİLERİMİZİN DİKKATİNE; 2020 yılı içinde Devlet projelerine devam ediyor. Her geçen gün yeni bir destek, yeni bir affetme ekleniyor. Bu sebeple eğer çiftçiye yarısı affetme kredi yada sıfır faizli destek yararlanmak isterseniz, Web sitemizi takip edin. Ulusal Ziraat Projesine birçok yeniliğin ekleneceği aşikardır. Bu kapsamda, müracaat tarihlerini kaçırmamak için derhal şimdi “Devlet Destekli” adlı facebook sayfamızı buraya tıklayarak takip edin. Bu sayede, Devlet’in destek verdiği sektörleri, KOSGEB’i, TKDK’yı Ziraat ve Orman Bakanlığını, Affetme Projelerini, Konut ve İhtiyaç Kredilerinde ki indirimleri, esnafın ve çiftlinin aklına takılan soruların cevaplarını anlık olarak öğrenin.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Konut Kredisi Yapılandırma Müjdesi Geldi – Son Dakika

Daha ilkin yüksek faiz oranları ile konut kredisi kullanmış oldukca sayıda vatandaşın heyecanla beklediği Konut …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir