Çiftçi Borçlarına Kurumsal Ödeme Kolaylığı

Çiftçilerimizin Ziraat Kredi Kooperatiflerine olan borçları 2020 yılı Aralık ayında gündeme gelen borç yapılandırma yasası kapsamında değerlendirilmedi. Bu kapsamda birçok çiftçimiz taleplerini dile getirmek için Türkiye Ziraat Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Sayın Fahrettin POYRAZ ile görüştüler. Sayın Poyraz görüşme sonrasında kanun kapsamında değerlendirilemeyen ziraat kredi borçları için çiftçiler için kurumsal ödeme kolaylığı sağlandığını beyan etti.

Yapılandırmaya Girmeyen Ziraat Kredi Borçlarına Ödeme Kolaylığı

Çiftçilerimizce ziraat kredi kooperatifleri aracılığı ile Ziraat Bankasından çekilen Ziraat ve Hayvancılık kredileri 2020 senesinde yürürlüğe giren yapılandırma kanunu kapsamına alınmadı. Bu kapsamda çiftçilerimiz kamuoyunda ve toplumsal medyada yapılandırma olmaması sebebiyle traktörü ve tarımsal ürünlerine haciz tedbiri uygulanmış olduğu şeklinde paylaşımda bulundular. Gene çiftçilerimiz Türkiye Ziraat Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Fahrettin POYRAZ ile görüştüler. Görüşme neticesinde ortaya çıkan notlar şöyleki;

  1. Ziraat kredi kooperatifi borçları yapılandırmaya girmese de kooperatifler kurumsal imkanlarla ödeme kolaylıkları sağlamaktadır.
  2. Vade zamanı 31 ARALIK 2019 zamanı olan yatırım kredileri için %10 peşinat ödenirse, 3 yıl taksit yapılabiliyor.
  3. 2019 senesinde kabul edilen 7166 sayılı yapılandırma kanunu ile yapılandırmaya esas tutarın ilk taksitinin 31 Ekim 2019 evveliyatına kadar yatırılarak, kanunca belirlenmiş olan borçların faizlerinin mühim bir kısmı silinmiş, üreticinin ödeyeceği faiz oranı yüzde 10 olarak belirlenmiş ve borçlarına 5 yıl taksitlendirme imkanı getirilmiştir.

7 Yıl Vadeli 2 Sene Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredileri hakkında data sahibi olabilirsiniz.

Ödeme kolaylığı sağlıyoruz

Öte taraftan kanun kapsamına girmeyen yada yapılandırma müracaat süresini geçirmiş olan ortaklarla ilgili olarak kurumsal ödeme kolaylıkları sağladıklarına işaret eden Poyraz, “Bu kapsamda vade zamanı 31.12.2019 olan yatırım kredilerinde yüzde 10 peşinat ödenmesi halinde 3 yıl taksit imkânı getirdik. Bununla birlikte icrada bulunan tüm ortaklar, icra taahhüdü ile borçlarının durumuna nazaran asgari yüzde 25’ini ödemek kaydıyla, kalan borç tutarını bir yıl içinde ödeme imkânına haiz bulunuyor. Hali hazırda bu ortaklar müracaatları halinde, kapsamdaki borçları için mezkur ödeme kolaylığından yararlanma olanağına sahipler. Mevcut durumda Ziraat Kredi Birleşke ortaklarından bir tek yüzde 1,4’ü icra takibinde” dedi.

Tarım Kredisi Veren Bankalar En Düşük Faiz Oranları hakkında data alabilirsiniz.

Sermayemiz çiftçilerimize ilişkin

Türkiye Ziraat Kredi Kooperatiflerinin sermayesinin tamamının 806 bin ziraatçi tarafınca ödenen ortaklık paylarından oluştuğunu ifade eden Poyraz, “Ziraat Kredi’nin sahibi çiftçilerdir. Bizim görevimiz ortaklarımızın oluşturduğu deposu gene çiftçilerimize kullandırmaktır. Ortaklarımızın üstünde olan birleşke alacaklarının tahsili, birleşke ortağı olan ve ödemelerini tertipli bir halde icra eden tüm ortaklarımızın, haklarını müdafa ve öteki yasal yükümlülüklerimizi yerine getirmenin gereğidir. Bundan dolayı kullandırılan kaynak ortaklarımız olan çiftçilerimize aittir. Biz tüm ortaklarımızın hakkını korumak adına lüzumlu emek harcamaları yapıyoruz” diye konuştu.

ilginizi çekebilir

Özel Hastanelerde Fizik Tedavi Seans Ücretleri 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir