Çek Bozdurma Ve Çek Kırdırma Nedir Nasıl Yapılır?

Çek işlemleri ticari hayatta çok sık kullanıla işlemdir. Kıymetli evrak olan çek ödeme aracı olarak çok sık kullanılmaktadır. Birçok işyeri nakit ödeme yapmak yerine çoğu zaman ödemelerinde çek kullanabilmektedir. Çekin birden fazla kişi eline geçebilmesi ve her biri için ödeme aracı olması da büyük bir avantaj olmaktadır. Çek işlemleri aslında ticari hayatı canlı tutan işlemlerdir. Malın alımı sırasında hemen bir nakit işlem yapılamaması bu nedenle ileri tarihe bir çek verilmesi malı alan kişi tarafından büyük bir avantaj olmaktadır. Ancak malı satan kişi için bir takım riskleri olabilmektedir. Çekin gününde ödenip ödenmeyeceği gibi bilgiler sıkıntı olabilmektedir. Bu nedenle genellikle ticaret ile uğraşan kişiler güvenmedikleri ya da ticari itibarını bilmedikleri kişilerden çek kabul etmezler.

 

Çek işlemleri Nasıl Gerçekleşir?

Çek günü olan ve belirli bir kişiye ya da hamiline yazılan bir kıymetli evraktır. Çekin vade gününde ödenmesi esastır. Yani çekin sağ üst bölümde yer alan tarihi ne ise o tarihte ödenmesi gerekmektedir. Çek ibraz süreleri 10 gündür. Yani çekin kesildiği tarihten sonra 10 gün içerisinde ödeyebilmek hakkı bulunmaktadır. Bu nedenle malı satan kişi çeki aynı gün ya da 10 gün içerisinde ilgili bankaya giderek çekin karşılığını alabilir. Buna çek bozdurma işlemi denilmektedir. Çek bozdurma işlemlerinin herhangi bir maliyeti olmamakla birlikte bazı bankalar çek tahsil ücreti tahsil edebilmektedir. Çek kıymetli evrak sayıldığından bu nedenle çek işlemlerinde yasal prosedür uygulanmaktadır.

Çek Kırdırma İşlemi Nedir?

Bazen bazı durumlarda çekin günü beklenmeden tahsil edilmek istenir. Bu nedenle çeki elinde bulunduran kişi çeki gününden önce bozdurarak çek bedelini almak ister. Buna çek kırdırma işlemi denilmektedir. Çeki elinde bulunduran kişi çeki kırdırmak istiyor ise öncelikli olarak çekin bankasına gitmelidir. İlk işlemi çekin bankasında yapması daha avantajlı olacaktır.

Çek Kırdırma işlemi nasıl yapılır?

Çek kırdırma işlemi çeki gününden önce tahsil etmek istemektir. Bu nedenle çeki kırdırmak isteyen kişi kendi bilgileri ile çeki cirolayarak çeki kırdırmak istediği kuruma gitmelidir. Bu, çoğu zaman çekin bankasıdır. Bazı bankalar çek kırma işlemi yapmadığı için genellikle bu durumda aracı kurumlar factoringler devreye girer. Kişi çeki belirli bir komisyon karşılığında kırdırabilir.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çek işlemleri yasal prosedür gereği işlem yapıldığı için sıkıntılı olabilmektedir. Her bankanın kendi prosedürü olsa da çek senet kanununa göre işlem yapılmaktadır. Bu kanuna göre bankalar kendi talimatlarını hazırlamaktadırlar. Bu nedenle çeki kırdırmak istediğinizde öncelikli olarak çekin kendi bankasına gitmesi önerilmektedir. Çekin tahsil edilebilmesi için bir takım yasal kurallar vardır. Bunlara uyulması gerekmektedir. Örneğin çekin ibraz süresinin aşılmaması, çekin asla yıpranmaması, çek üzerindeki bilgilerin anlaşılır olması gibi.

 

ilginizi çekebilir

Kimlik Kaybetmenin Cezası 2021 Harç Tutarları ve Atmler

Belirlenen mevzuatlara göre kimlik kaybetme işlemin de herhangi bir cezai işlem uygulanmaz. Ancak kimliğini kaybeden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir