Çalışan Annelere Kreş Parası 2020 Şartları Nelerdir?

Devletimizde son zamanlarda hayata geçirilen bir fazlaca proje bulunmaktadır. Bu projelerden bazıları da toruna bakma parası, bakıcı parası, çalışan anneye kreş yardımı olmaktadır. Bu şekil projeler son günlerde süratli bir halde artış göstermektedir. Hükumet tarafınca düzenlemeye alınan ve bir fazlaca proje son günlerde süratli bir halde gündeme getirilmiş ve çalışan annelerin problemlerine son verilerek ciddi anlamda hanım çalışanlarımızın istihdamları kolaylaştırıyor. Oldukca sayıda çalışan bayanımızın ve anne adaylarımızın en fazlaca merak etmiş olduğu projelerin başlangıcında kreş yardımı için düzenlenmiş olan yasanın ne zaman hayata geçirileceği mevzusudur. Kreş yardımı projelerinin hayata geçirilmesi için meydana getirilen çalışmaların süratli bir halde son şeklini alıyor olması gerçekleştirildi. Peki çalışan annelere kreş parası şartları nedir? Başvurusu iyi mi yapılır? Kreş parası 2020 Ne kadar?

Çalışan Annelere Kreş Parası Şartları

Devlet Çalışan Anneye Kreş Parası Veriyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafınca meydana getirilen emekler neticesinde çalışan annelere devlet destek vererek kreş parası yardımı vermektedir. Elbet ki bazı şartlar neticesinde bu desteği elde eden devlet bununla beraber hanımefendilere 6 ay doğum izni yasasını da gündeme getirmiş fakat yürürlüğe daha koyulmamıştır.  Çalışan annelerin, anne adaylarının ve hanım çalışanlarımızın istihdamlarını  devam ettirmeleri açısından yeni düzenlemeler getirilmiş ve devlet destekleri gündemde yerini almıştır. 2020 yılı içinde çalışan anneye verilen kreş parası desteğinde düzenleme getirmiş ve meydana getirilen düzenleme sonucunda işverenlerin çalışanları için ödemiş oldukları kreş paralarını vergiden düşerek ödüyorlardı. Vergiden kesilen oran ise % 15 iken % 50 oranına çıkarılmıştır.

Kreş Yardımından Yararlanmak İçin Başvurular Iyi mi Yapılır?

Çalışan anneler için devlet tarafınca destek sunar verilmeye devam etmektedir. Kreş yardımı iş veren tarafınca karşılanırken, iş verenin ödemesi gereksinim duyulan vergiden düşülerek verilen bir destektir. Bu destekten yararlanacak olan annelerin belirli şartlara uyum sağlıyor olması gerekmektedir. Sıfır ile beş yaş aralığında olan çocuklar için verilen bu yardım annelerin daha rahat bir halde çalışmasını desteklemek ve bununla beraber işlerine daha fazlaca adapte olmalarını sağlamak amacıyla verilen bir destektir. Bununla beraber hanım istihdamının artması ve çocuk bakımı sebebi ile işsizliğin önüne geçmek için bakanlık tarafınca düzenlenen bir yardımdır. Bu destekten yararlanabilmek için ilk olarak Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’ na müracaat yapmanız gerekecektir. Ek olarak kreş desteğinden yararlanacak olan ailenin ilk olarak gelir durumu göz önüne alınacak ve 0 ila 100 puan içinde değerlendirmeye organik olarak tutulacaktır. Değerlendirme sonrasında kreş desteğinden yararlanabileceksiniz. Kreş parası ailenin kendisine değil direk olarak çocuğun gitmiş olduğu kreşe ödenecektir.

kreş müracaat şartları nedir?

Şartları Nedir?

Çalışan anne ve babaların rahatlamalarını sağlayacak bir düzenleme gündeme getirilmiş olup 0 ila 5 yaş aralığındaki evlatların kreş paralarında destekleme verilecektir. Hepimizin de bilmiş olduğu benzer şekilde kreş paraları oldukça yüksek olup nerede ise annenin kazanmış olduğu paranın yarısı evlatların bakımını meydana getirecek olan bakıcılara yada kreşlere gitmektedir. Hal bu şekilde olunca da anneler fazlaca zor durumlar altında çalışmaktadırlar. Tüm bunların önüne geçmek için Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafınca yeni emekler yapılmış ve annelere destek verilmesi açısından kreş yardım parası gündeme getirilmiştir. Naturel olarak ki belirli şartlar dahilinde verilen bu kreş desteği için aranan şartların başlangıcında maddi durumun yetersiz olması göz önüne alınmıştır.

  1. 0-5 yaş aralığında evladı bulunan anneler
  2. Maddi açıdan zor durumda olan çalışan anneler
  3.  Dul ve eşinden boşanmış olan çalışan anneler
  4. Eşi ölmüş olan ve çalışmak zorunda olan anneler
  5. Geçim sıkıntısı yaşayan babalara

Yukarıda maddeler halinde yer edinen şartlara uyum elde eden anneler kreş desteklerinden yararlanabileceklerdir. Evlenecek çiftlere devlet desteği verilecek.

Yardım Tutarı Ne Kadar?

Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafınca düzenlemeye alınmış olan kreş desteklerinden yararlanmak için Toplumsal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurular yapılırken bununla beraber Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Müdürlüklerine de müracaat yapabilirler. Bakanlıklar tarafınca verilecek olan bu desteğin tutarı net olarak belirlenememiştir. proje içindeki anne ve çocuk eğitim vakfının önerisi 300 lira iken kreş fiyatlarının yüksek olaması da göz önüne alınmıştır. Günümüzde düzgüsel bir kreş fiyatının tutarı 500 ile 1000 lira içinde değişiklik göstermiş olduğundan bu durum göz önünde bulundurularak ona gore değerlendirme yapılacaktır. Ek olarak kreş desteği yardımıyla fazlaca sayıda aile çocuklarını kreşe gönderebilecek ve bu durumda kreşlerdeki kontejanlar da dolacaktır. Hal bu şekilde olunca kreş gereksinimlerinde da artışlar olacaktır.

Bu durumda göz önünde bulundurularak mahalle kreşlerinin de kurulması gündeme getirilmiştir. Tüm bu değerlendirmeler sonuçlanmış olduğunda kısa sürede proje hayata geçirilecektir. Bununla beraber 2020 senesinde iş verenlerin kreş parası için vergiden düşecekleri miktar 1.015 Türk Lirasına yükseltilmiştir. Ek olarak bir başka emek harcama olan doğum izni için meydana getirilen düzenlemelerde doğum izninin arttırılması da gündeme getirilmiştir. doğum izni olarak verilen 4 aylık sürenin 6 aylık süreye çıkarılması planlanıyor. Bu uygulama üstünde yapılacak olan düzenleme ve yapılacak olan araştırmaların arkasından netleşecektir. Tüm bu açıklamalara ek olarak şuan itibari ile çalışan ailelere kreş yardım parası verilmektedir.

Çalışan Annelere kreş desteği hakkında resmi gazete de gösterilen sonucu detaylı bir halde inceleyebilirsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Anadolu Bank Personel Alımı Ne Zaman Yapılacak, Nereye Başvurulur?

Anadolu Bank personel alımı, bankanın her yıl belirli aralıklarla açmış olduğu ve genişleyen yapısını daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir