Büfe ve Şarküteri Açma Maliyeti Hesaplama 2020 Ortalaması

Büfe ve şarküteri açarak tahayyül edemeyeceğiniz miktarlarda kar marjı elde edebilirsiniz. Evet yanlış duymadınız. Küçük metrekareli dükkanlardan oldukca büyük meblağlar kazanmak mümkündür. Bunların yanı sıra market, bakkal, süpermarket açarak da para kazanabilirsiniz. Büfe ve şarküteri açmak için finansal desteğe gereksinim duyuyorsanız bankaların iş yeri açma kredilerine ya da gereksinim kredilerine başvurabilirsiniz. Devlet eli ile de desteklenmeniz mümkündür. Kosgeb girişimcilere bir iş planı hazırlamaları dahilinde destek vermektedir.

Şarküteri ve Büfe Açmak Karlı Mıdır?

 1. Gıda maddelerinden %15-20 oranlarında kar elde edilebilmektedir.
 2. Sigarada %5,
 3. Alkolde %10 kar oranı bulunmaktadır.

Büfe açmak haricinde size iş fikri önermemizi ister misiniz? Devlet destekli olarak çiğ köftecioto yıkamacafe ve lokanta açabilirsiniz.

büfe-açmak-karlı-mıdır

İnsan sirkülasyonunun yoğun olduğu bölgelerde satış yapmış olursanız kar elde etmeniz mümkün olacaktır.

Büfe Açmak İçin Ruhsat Almak

İş oluşturmak isteyenlerin yapmaları gereksinim duyulan ilk şey bu durumu lüzumlu bölgelere bildirmek ve izin almak olmalıdır. Ilk olarak bir vergi mükellefi olacağınız için vergi dairesine giderek vergi levhası almak için başvuruda bulunmalısınız. Sonrasında belediyeye giderek yönetmeliğe uygun bir halde işe başlama formunu doldurmanız gerekecek. İlgili Esnaf ve Sanatkarlar Odası’ na da kayıt yaptırmalısınız. Ek olarak Toplumsal Güvenlik Kurumu’ na giderek işveren ve personel girişlerini yaptırmanız gerekmektedir.
Hazırlamanız gereksinim duyulan evraklar;
 • T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
 • Adres bildirim belgesi
 • Dükkan size ilişkin ise tapu belgesinin fotokopisi
 • Dükkan kira ise sahibi ile imzalamış olduğunuz kira kontratı
 • Yapı kullanmak izni
 • İtfaiyeden alınacak olan belge
 • Vergi levhasının fotokopisi
 • Adli sicil kaydı
 • Su aboneliği
 • Gelir belgesi
 • Oda kayıt belgesi
 • 2 tane vesikalık fotoğraf gerekmektedir.

Belediyelerin evrakları farklılık göstermektedir. Bu sebeple bağlı bulunduğunuz belediyenin web sayfası üstünden lüzumlu olan evraklar ile ilgili data alabilirsiniz. Ek olarak daha ilkin o mekan için alınmış bir ruhsat var ise bunu belediyeye geri vermek gerekmektedir. Alkollü ürünlerinin satışını yapacaksanız bunu gene ilgili kurumlara bildirmeniz gerekmektedir.

şarküteri-gerekli-izinler

Büfe ve şarküteri açmak için ilgili kurumlardan izin almak gerekmektedir. Ruhsatı olmayan iş bölgeleri kapatılacaktır.

Büfe Malzemeleri

 • İçecek dolabı
 • Sigaralık
 • Gazetelik
 • Raf sistemi
 • Çay satışı için çaycı
 • Tost makinesi
 • Büfe bankosu
 • Yazar kasa
 • Sandalye
 • Sosis kızartma makinesi
 • Simit, poğaça vb. koymak için teşhir dolapları
 • Mutfak ekipmanları (tezgah vb.) ‘ dır.

Bir tek bazı firmalar bu ürünleri kurulum paketi halinde yaptıkları kampanyalar ile de satmaktadırlar. Bu paketlerin içinde portakal sıkma makinesi, tezgaha entegre buzdolabı, davlumbaz, fritöz, sosislik, 60 bardak kapasitesinde çaycı, ayran yapma makinesi, tost makinesi, elektrikli ızgara bulunmaktadır. Bu ürünlerin toplam fiyatı 20 bin  TL’ dir. Tek tek almanız durumunda da gene aynı tutarlarda harcama yapmanız kaçınılmazdır. Organik olarak pakette olmayan ve satışını yapacağınız ürünler için gereksinim duyulan malzemeleri ekstradan almanız gerekir. Örnek olarak gazete satışı yapmak isterseniz 500 TL’ ye 4 raflı bir gazete standı alabilirsiniz. Ya da sigara satışı yapacaksınız 1000 TL’ ye bir sigara standı almalısınız. Bir tek kurulum işlemleri ile uğraşmak istemiyorsanız büfe bayiliği veren firmalar ile de anlaşabilirsiniz. Tando Büfe, Tostçuu, Marmaris Büfe benzer halde büfeler franchise hizmeti sağlamaktadır.

Kazanmak İçin Tavsiyeler

Ilk olarak büfenizin yerini tespit etmeniz gerekiyor. Zira satışlar ile lokasyon kriterleri birbirlerini doğru orantılı olacak şekilde etkiliyor. Ek olarak çevre etkeni satışını yapacağınız ürünleri de belirliyor. Örnek olarak okullara yakın alanlarda büfe açmak istiyorsanız muhakkak tost satışı yapmalısınız. Otobüs durakları, vapur iskeleleri benzer halde yolcuların yoğun olduğu alanlarda yalnız su satışı yaparak bile kazanmanız mümkündür. Organik olarak yönetmelikte belirlenen kurallara uymak dahilinde. Bu iş süratli nakit alışverişinin yapıldığı bir yerdir. Bakkal benzer halde veresiye defteri tutarsanız işin içinden çıkamazsınız. Ek olarak yoldan geçen insanların uğrayacağı bir yer olduğundan muhtemelen sürekli değişik insanoğlu sizden alışveriş yapmış olacaktır. Büfedeki ürün çeşitliliği satın alan için oldukca önemlidir. Yara bandından dondurmaya, sigaradan gazeteye kadar tüm ürünlerin satışını yapmanız gerekir. Kesinlikle gazete satmanızda yarar var. Zira gazete almaya gelen biri bir paket sigara da alabilir, bir su da. Damlaya damlaya göl bulunduğunu dikkatsizlik etmeyin. İş oluşturmak uzun emek harcama saatlerini bununla birlikte getirmektedir.

büfe-açarak-kazanmak

Kazanmanın ilk şartı yer seçimini iyi yapmaktır.

Bu sebeple uzun saatler açık olmalısınız, mümkünse gece de. Gündüz tek çalışılabilir. Bir tek gece çalışmak tehlikeli olabilir. Bu sebeple yanınıza bir çalışan almanız gerekmektedir. Ticarette çokça duyduğumuz politika, satın alan sürekli haklıdır. Kazancınız birazcık da karakteriniz ile ilgilidir. Tatlı dilli ve güleryüzlü olmak oldukca önemlidir. Eğer insanoğlu ile aranızda güzel bir bağ kursanız ve o gün büfede sizi görmeseler güvenilir olun nerede olduğunuzu soracaklardır. İnsanların hafızasında güzel bir yer edin ve iyi bir intiba bırakın. Büfe açmayı düşündüğünüz yerin çevresinde bakkal, market benzer halde satış icra eden bölgeler var ise oradan hızla uzaklaşın. Onların daha tanınmış bulunduğunu ve satışlarınızı etkileyeceklerini hesaba katın. sahibinden.com‘ da bulunan devren satılık büfeleri inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz. Çoğunun ciro belirttiğini görmüş olacaksınız. Diğeri sorun ise ürünleri nereden temin edebileceğiniz. Değişik büfeler ile görüşerek tedarikçi ve toptancılara ulaşabilirsiniz.

Sıra geldi büfe için lüzumlu olan finansal deposu nereden elde edeceğimize. Banka kredileri yolu ile bu problemi halledebileceğiniz benzer halde devlet eli ile de desteklenebilirsiniz. KOSGEB girişimci olmak isteyenlere destek vermektedir.

Büfe ve Şarküteri KOSGEB Destekleri

Büfe açmak istiyorsanız ilk olarak kendinize bir iş planı belirleyin. Bu iş planı KOSGEB’ den destek almak için başvuruda bulunacağınız esnada da lüzumlu olacaktır. İş planının ilk bölümünde kendinizi tanıtın. Tecim için elverişli olduğunuzu karşınızdakilere kanıtlama etmeniz gerekiyor. İkinci bölümde niçin bu işi tercih ettiğinizi, sektörü tanıdığınızı, hedeflerinizi, kısa, orta ve uzun solukta uygulayacağınız politikaları, B planınızı, vizyon ve misyonunuzu ifade edin. Son bölümde ise fiyat politikası belirleyin. Hangi üründen ne kadar kar elde edeceğinizi, hangi ürünlerin satışını yapacağınızı belirterek bulunduğunuz bölge ile satış yapacağınız ürünlerin bağını kurun.

KOSGEB’ den destek almanın ilk yolu girişimcilik eğitimlerine katılmaktır. Bu kursların tarihleri duyuru edilmekte ve bu sürelerde başvurular kabul edilmektedir. Kurslara katılım mecburi tutulmuştur. İsteyen tamamımız katılabilir ve tamamen parasızdır. Ek olarak kurs sonrası kursiyerlere sertifika verilmektedir. Sertifikası olmayanlar hiçbir surette kuruma müracaat yapamazlar. İş planı ile kuruma başvuranların iş planları kurum bünyesindeki kurul tarafınca incelenecek ve kabul edilmesi dahilinde destekleme ödemesi yapılacaktır.

DESTEK UNSURU ÜST LİMİTİ (TL)
İşletme Kuruluş Desteği Geri Ödemesiz 2.000
Kuruluş Periyodu Makine, Teçhizat, Ofis Donanım ve Yazılım Desteği 18.000
İşletme Giderleri Desteği 30.000
Geri Ödemesiz Destek sunar Toplamı 50.000
Durağan(durgun) Yatırım Desteği Geri Ödemeli 100.000

Bu bağlamda KOSGEB tarafınca işletme kurum desteği, makine ve teçhizat alımı, yazılım desteği, işletme giderleri desteği benzer halde kalemlerde geri ödemesiz olarak toplamda 50 bin TL destekleme ödemesi yapılmaktadır. Ek olarak durağan(durgun) yatırım desteği olarak geri ödemeli ve teminatlı olarak 100 bin TL kredi sunulmaktadır. Talebi kabul edilen girişimcinin 90 gün içinde veritabanına kayıt olması ve taahhütnameyi imzalaması gerekmektedir. Bu sürede taahhüt onayı yapmayanların hakları yanmış olacaktır.

2020 senesinde KOSGEB Girişimciliği Geliştirme Destekleme Programı adı altında vereceği destek sunar ile girişimcilerin iş planlarını ödüllendirerek gerek duydukları finansmanın sağlanmasına katkıda bulunmaktadır.

Büfe oluşturmak istiyorsanız resmi prosedürleri tamamlayın. Lüzumlu malzemeleri alarak fiziki olarak büfenizi açın ve finansal ihtiyacınız olan şeyleri gidermek için derhal KOSGEB’ e başvurun. Yeni işiniz hayırlı olsun.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Ziraat Bankası Koyun Kredisi 2020 (Küçükbaş Hayvan)

TKK doğrusu Ziraat Kredi Kooperatifleri üstünden yada direkt Ziraat bankasına müracaat yaparak şartlara uygun olmanız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir