Boşanan Kadın Babasının Maaşını Alabilir Mi? 2020 Dul Düzenlemeleri

Birliktelikleri nihayetlenen hanımefendilerin mağdur edilmemesi adına kendilerine pek oldukça kurum ve kuruluş tarafınca yardım yapılmaktadır. Ek olarak boşanan hanımefendilerin lüzumlu kurumlara başvurmaları dahilinde sağ yada vefat eden babalarının maaşlarının belirli bir oranını alabilmektedir. Ölen annesinin sigortasından yararlanma hususunu dul bayanlar için 2020 yılı düzenlemeleri ile birlikte ele aldık. Boşanan hanım belirli bir süre dahilinde sağlık sigortasından da faydalanabilmektedir. Eşlerinden boşanan hanımefendilerin babalarının maaşlarını alabilmeleri için bazı şartları taşımaları gerekmektedir. Belirtmek gerekiyor ki çalışan bayanlar bu maaş ödemesinden faydalanamazlar. Maaş alabilmek için lüzumlu şartlar ve maaşların yüzde kaç oran ile alınabileceğini içeriğimiz de bulabilirsiniz.

Boşanan Bayanlara Meydana getirilen Yardımlar

Boşanan bayanlara boşanma durumu ile ortaya çıkacak olan maddi sıkıntıların giderilmesi adına meydana getirilen pek oldukça destekleme ödemesi vardır. Boşanma esnasında hanımefendilerin mağdur edilmemeleri adına kendilerine hakim tarafınca tedbir nafakası bağlanırken, çocuğun velayetini alanlara iştirak nafakası ve boşanma sonrası maddi yetersizlikler sebebi ile sıkıntıya düşecek bayanlar için yoksulluk nafakası bağlanmaktadır. Güncel nafaka kanunu ile ilgili içerimizden mevzu ile ilgili detaylı informasyon alabilirsiniz. Boşanan bayanlara Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı, İl ve İlçelerde bulunan Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile belediyeler aracılığı ile aynı ve nakdi yardımlar yapılmaktadır.

boşanma

Boşanan kadının toplumsal yaşantısında maddi anlamda değişiklik olmaması ve mağduriyet yaşamaması için kendisine maaş bağlanmaktadır.

Ek olarak bazı şartları taşıması dahilinde bayanlar babalarının da maaşlarını alabilmektedir. Emekli maaşının belirli bir oranının bağlanması yalnız babanın vefatı durumunda söz mevzusu olmaktadır. Vatanımızda evlenme hızı gittikçe düşerken boşanma oranı da bir fazlaca artmaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu‘ nun verilerine bakılırsa yıl içinde 128 bin 411 çift boşanmıştır. Boşanan hanımefendilerin da boşanma sonrası yaşam standartlarında değişim olmaması adına babalarının maaşlarını alabilirler. Geçmiş dönemlerde bu maaş vefat zamanı dikkate alınarak bağlanmaktaydı. Fakat 2020 yılı itibari ile vefat zamanı şeklinde engellemeler konulmamaktadır. Bu maaş bayanlar için bir hak niteliğindedir. Yalnız boşanma sonrası derhal bağlanmaz. Bu sebeple talep edildiğinde yerine getirilmesi mümkündür. Bu sebeple hanım boşanma tarihinden itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri’ ne başvuruda bulunmalıdır.

Maaş Bağlanabilmesi İçin Gereksinim duyulan Şartlar

Maaş başvurusunda bulunan hanıma 1 ay içinde pozitif ya da negatif cevap verilmektedir. Babası vefat etmiş olan bayanlar genel olarak pozitif cevap almaktadır. Yalnız maaş bağlanacak hisse oranı annesinin hayatta olup olmamasına bakılırsa belirlenmektedir. Maaş bağlanabilmesi için aranan temel şartlar;

  • Kadının çalışmıyor olması
  • Geliri olmaması
  • Vefat etmiş babanın toplumsal güvencesinin olması
  • Boşanan kadının devlet memuru olmaması
  • Toplumsal güvencesi olmaması
  • Boşanma sonrası resmi olarak bir başkası ile evlenmemesi
  • Emekli olmaması
  • Herhangi bir taşınmazı olmaması ya da bunlardan geliri olmaması
  • Almış olduğu herhangi bir maaş olmaması
  • Değişik kurumlardan toplumsal yardım almamasıdır.

Kendisine maaş bağlanmasını talep eden kadının bir işe girmesi ve toplumsal güvencesinin olması durumunda maaşı kesilecektir. Vatanımızda sıkça rastlanan bir uygulama olarak bayanlar bu maaşları almak için eşlerinden boşanmakta, fakat birlikte yaşamaya devam etmektedir. Bu şekilde bir uygulama Türk Ceza Kanunu’ na bakılırsa kabahat kabul edilmektedir. Durumun tespit edilmesi halinde meydana getirilen maaş ödemeleri geri alınır ve kişiye hapis cezası verilir. Aynı uygulama kadının maaş alabilmek için bir başkası ile nikahsız olarak birlikte yaşaması durumunda da geçerli olmaktadır. Ek olarak akrabaları tarafınca himaye edilen ve kendilerine gelir sağlanan kişilere de maaş ödemesi yapılmamaktadır.

boşanma-durumu

Adam çocuklarında babalarının maaşlarını almaları yaş ile ilgili bir durum iken kızlarda yaş kısıtı bulunmamaktadır.

Adam çocuklar için babalarından maaş bağlanması tamamen eğitim durumları ile ilgili bir mevzudur. Liseye kadar eğitim görenlere 20 yaşına, üniversite eğitimi görenlere ise 25 yaşına kadar yetim aylığı verilmektedir. Yalnız kız evlatları için durum farklıdır. Kız evlatlarının sigortalı bir işte emek vererek gelir elde etmeleri, evli olmamaları, boşanmış olmaları ya da dul olmaları gerekmektedir. Bu anlamda yaş mevzusunda kız evlatları için herhangi bir kısıt bulunmamaktadır. 

Maaşın % Kaçı Bağlanmaktadır?

Boşanan kadının babasından maaş alabilmesi için önemli olan toplumsal güvenlik statüsüdür. Maaş alabilmesi için çalışmıyor olması gerektirme ettiğini söyledik. Yalnız babası Emekli Sandığı emeklisi olarak vefat eden kişi SSK ya da Bağ-Kur’ lu olarak bir işe girmiş ise babası üstünden almış olduğu yetim aylığı kesilmemektedir. Işgören olarak işe başlaması durumunda ise bu haktan yararlanamaz. Ek olarak kendisi SSK’ dan emekli olan bayanlar Emekli Sandığı emeklisi babalarından yetim aylığı alabilir. Hatta eşlerinin vefatları durumunda, vefat eden eş Bağ-Kur’ lu ise hiçbir kesintiye organik olarak olmadan kadının 3 maaşı da alma hakkı vardır. Bu uygulama Anayasa Mahkemesi’ nin 5510 sayılı kanun kapsamında verdiği iptal sonucu ile değişmiştir.

Tüm bu konuştuklarımız dahilinde kanun kapsamında belirlenen maaş oranı %25 olmaktadır. Bu oran annenin hayatta olması durumunda değişmektedir. Düzgüsel şartlarda bir anne maaş alma hakkı olan bir evladı olmadığı sürece maaşın %75′ ini alır. Yalnız bir çocuğunun da maaş alması durumunda annenin alacağı hisse %50 oranına düşer. Bu durumda çocuğun da %25 hisse alması ile toplamda %75 oranına varılır. Anası de vefat etmiş bir kadının babasından alabileceği maaş hisse oranı %50 olmaktadır. Yalnız bu %50‘ lik oran da maaş talebinde bulunabilecek bir kardeşin olmaması durumunda gerçekleşmektedir. Maaşın 1600 TL bulunduğunu kabul ederek bir örnek ile kafanızda oluşabilecek sual işaretlerini giderelim.

Maaş alacak evladı olmayan anne; 1600 * %75 = 1200 TL

Annenin hayatta olması dahilinde anne; 1600* %50 = 800 TL

Boşanan hanım 1600* %25 = 400 TL

Anne hayatta değilse boşanan hanım; 1600 * %50 = 800 TL babasından aylık alabilecektir.

Çalışırken vefat edenlerin; SGK’ lı ise 5 yıl ve 900 gün prim (Yaşlılık, ölüm ve malullük sigortaları) , Emekli Sandığı ve Bağkur’ lu ise 1800 gün prim bildirmiş olması gerekmektedir. Yalnız bu şartları taşımaları dahilinde evlatları maaş alabilmektedir.

Evlenecek olan çiftlere bankalardan çeyiz hesabı açmak ve 27 yaşını tamamlamadan ilk birliktelikleri yapma şartı ile çeyiz parası verilmektedir.

Maaş Başvurusu Iyi mi Yapılır?

Devlet maaş hakkı doğmasının tespitini tek tek yapması olanaksız. Bu tür maaşların bağlanabilmesi için kişinin bildirimde bulunması gerekmektedir. Yalnız lüzumlu şartlar sağlandığında bu maaşların alınması engellenemez. Şu demek oluyor ki Toplumsal Güvenlik Kurumu’ na başvuruda bulunan ve durumunu izah eden birinin maaş almasının önünde hiçbir engel yoktur. Boşanan kadının boşanma işlemini gerçekleştirdiğini kuruma bildirmesi durumunda müracaat işlemi gerçekleştirilmiş olur. Babası vefat ettiğinde ise ölüm belgesi ile kuruma gitmesi gerekmektedir. Bu müracaat işleminin arkasından kişi ile ilgili lüzumlu araştırmalar ve incelemeler yapılarak maaşı hak edip etmediğine karar verilir. İncelemenin pozitif sonuçlanmasının arkasından otomatikman maaş bağlanacaktır. Hanımefendilerin diğeri maaş haklarını da inceleyelim.

boşanma-davası

Boşandığınızı Toplumsal Güvenlik Kurumu’ na bildirerek maaş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Dul Maaşı Ne Kadar?

Hanımefendilerin bazı durumların meydana gelmesi ile dul kalması durumlarında kendilerine maddi anlamda problem yaşamamaları adına dul maaşı bağlanmaktadır. Dul hanımefendilerin yaşam standartlarının düşmemesi ve yaşamlarını idame ettirmeleri adına bağlanan bu maaş miktarı meydana getirilen zam neticesinde yükseltilmiştir. Geçen yıllarda 500 TL olarak ödenen bu maaş 2020 yılı itibari ile 550 TL olmuştur. Yalnız bu maaş aylık olarak ödenmez. Ödemeler 2 ayda bir yapılmaktadır. Ödeme nakit olarak verildiği için her yerde kullanılabilmektedir. Yalnız maaş belirli şartlar dahilinde bağlanır. Aylık geliriniz bu tutarın altında ise, çalışmıyorsanız, toplumsal güvenceniz yoksa maaş hakkı elde edersiniz. Gene evlenmeniz durumunda ise maaşınız kesilir. 2020 yılı itibari ile hükumet tarafınca emeklilere ikramiye verileceği duyurulmuştu. Bu ikramiyeler Ramazan ve Kurban Bayramları’ nda geçerli olmak suretiyle yılda iki kez 1000′ er TL tutarında verilmekteydi. İkramiyeden dul ve yetim aylığı alanların da yararlanacağı duyurulmuştu. Yalnız bu maaşları alanlar geçtiğimiz Ramazan Bayramında hesaplarında 1000 TL bulamadı. Bu sebeple ödemeler hisseler dahilinde yapılmış oldu. Örnek olarak yetim aylığı oranı %25 ise hesapta 250 TL olması gerekiyor.

eşi-vefat-etmiş-yardımı

Eşi vefat etmiş yardımı

2020 senesinde Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’ ndan temin edilecek olan yardım programlarından bir tanesi de eşi vefat etmiş yardımıdır. İki ayda bir eşi vefat etmiş dul bayanlar 275 TL tutarındaki yardımları PTT’ den alabilirler. Hanımlarımız iki aylık periyotlarla 550 TL alabileceklerdir. Bankalar ev hanımlarına kredi veriyor. Eğer emekli maaşı tarzında bir geliriniz var ise ya da bu maaşlarda hisseniz var ise bankalara giderek kredi alabilirsiniz.

Boşanan bayanlara bu şekilde yardımlar yapılarak hayatlarını idame etmeleri sağlanmaktadır. Siz de maaş talebinde bulunmak istiyorsanız SGK il müdürlüklerine en kısa sürede başvurunuzu yapınız.

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

ilginizi çekebilir

Ziraat Bankası Yem Kredisi (HAYVAN BAŞINA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir