Borçtan Dolayı Hapse Girilir mi? Tutuklama Çıkar mı? 2020

Borçluların en fazlaca merak etmiş olduğu konulardan bir tanesi borçları yüzünden haklarında tutuklama kararının verilip verilmeyeceğidir. Borçlular, kendilerine meydana getirilen ikazlar neticesinde hapis cezasına mahkum edilebileceklerini düşünmektedir. Bankaya olan kredi borçlarını ödeyemeyenler, icralık olanlar haklarında soruşturma emri verilebileceğini düşünmektedir. İçeriğimiz de hangi durumlarda tutuklama sonucu verilebileceğini anlatacak ve mevzuya açıklık getirmeye çalışacağız. Hapsen tazyik, kredi kartından avukata verilme şeklinde mevzular hakkında içeriğimizden informasyon alabilisiniz.

İcradan Tutuklama Var mı?

Bankalara yüksek meblağda borcunuz var ve bu borcunuzu ödemekte güçlük çekiyorsunuz, taksitlerinizi aksattınız. Bir tek elinizden de hiçbir şey gelmiyor. Borçlu olduğunuz banka tarafınca ise sürekli aranarak borcunuzu ödemediğiniz taktirde hakkınızda hapis cezası sonucu verileceği söyleniyor. Ilk olarak hiçbir borçtan dolayı hakkınızda hapis yada tutuklama sonucu verilemeyeceğini belirtelim. Bu cümleler bankalar tarafınca borçlu müşterilerini ikna etmek adına kullanılmaktadır. Anayasamızın 38. maddesi gereği asla kimsenin bir sözleşmeden dolayı özgürlüğünün kısıtlanması mümkün değildir. Tutuklama kararının çıkması için değişik sebeplerin oluşması gerekmektedir. Bu sebeplere de icra ve batkı kanununda yer verilmiştir.

borçtan-dolayı-tutuklama-çıkarmı

Borçtan dolayı tutuklama

Borç Yüzünden Tutuklama Sonucu ve Hapis!

Finansal desteğe ihtiyacınız vardı ve bankaların kapısı çaldınız. Bir süreye kadar herşey normaldi. Taksitlerinizi tertipli ödüyordunuz. Fakat şu an itibari ile yaşadığınız maddi sıkıntılar sebebi ile borçlarınızı ödeyemeyecek durumdasınız. İşsiz kaldınız, ağır bir hastalık ya da kaza geçirdiniz. Bu vb. durumlarda karşılaşarak taksitlerinizi aksattınız. Banka tarafınca telefon edildi ve borçlarınızı ödemeniz mevzusunda bir uyarı aldınız. Zira saydığınız sebepler banka tarafınca geçerli sebepler olarak kabul edilmemektedir. Banka, her koşulda müşterilerinin kendilerine ödeme gerçekleştireceklerini taahhüt etmeleri durumunda kredi vermiştir.

Kredi kartı yada banka borçlarından dolayı Borç yüzünden eve haciz gelir mi? adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Banka ikazda bulunduktan sonrasında tahsilatın gerçekleşebilmesi için yasal işlem başlatacaktır. Bu durumda yapılması gereksinim duyulan, içinde bulunduğunuz zor durumu bankaya kanıtlamanız özetlemek gerekirse bir mazeret bildirmenizdir. Prosedür gereği ilk aşamada ödemenin yapılması için 90 günlük süre bilinmektedir. Şu demek oluyor ki bu aşamada aslen banka bir inisiyatif sunmaktadır. Değişik bankalardan borç kapatmak adına kredi alabilir ya da borçlarınızı yapılandırma yoluna gidebilirsiniz. Organik olarak bu süre zarfında borcunuza gecikme faizinin de yansıtılacağını belirtelim. Borç kapatma kredileri yöntemi ile bu süreyi değerlendiremediyseniz, kefilinize başvurulur. Ya da herhangi bir güvence göstermiş iseniz, bu güvence elden çıkarılarak borcun tahsilatı gerçekleştirilir. Bir tek verilmiş olan 90 günlük süre aşılırsa, yönetimsel takip süreci adım atar. Bu aşamadan sonrasında artık muhatabınız banka değil İcra Dairesi olacaktır. İcradan sonrasında haciz marifeti ile güvence gösterilen göç eder ya da taşınmaz mal varlıklarına el konulur.

Bankalardan kredi çekerken faiz oranlarına ve hazırlanacak olan ödeme planına dikkat edilmelidir. Organik olarak kimse başına sonradan ne geleceğini bilmesi olanaksız. Bir tek yol yakınken tanınan 3 aylık süre zarfında borçların kapatılması için elinizden geleni yapmanız gerekiyor.

Meydana getirilen son düzenleme ile birlikte artık her kredi borcu olana hapis cezası verilmeyecek. Örneğin bankaya 15 bin TL kredi borcunuz var. Herhangi bir mazeret sunarak bu borcu 90 günlük süre zarfı için erteleyebilirsiniz. Örneğin işi olmayan kaldıysanız bu süre zarfında bir iş bulup borçlarınızı kapatma yoluna gidebilirsiniz. Ya da değişik bankalar ile görüşerek borçlarınızı yapılandırmayı talep edebilirsiniz. Fakat yasal süreç başladığında ne yazık ki bu işin artık geri dönüşü olmuyor.

Hangi Borçlulara Hapis Cezası Verilir?

Hangi borçlulara hapis cezasının verileceği İcra ve İflas Kanunu‘ nun 337. maddesinde belirtilmiştir. İcra ve batkı esnasında sahibi olduğu malları göstermeyen borçlu yüzünden alacaklının sıkıntıya düşmesi sebebi ile, alacaklının şikayeti neticesinde kendisine 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilir. Bir tek alacaklının herhangi bir zarara uğramadığını kanıtlama eden borçlu hapis cezasından kurtulacaktır. Diğeri haller;

 • Boşanma sonrası doğan nafaka sonucuna uymayarak zamanında ödeme gerçekleştirmeyenlere tazyik hapsi verilir.
 • Evlatların velayetlerini ellerinde bulunduran kişilere evlatların teslimi esnasında mesele çıkarılması ve karar uyulmaması durumunda da gene hapis cezası verilir.
 • Kiracının borcunu ödememesi ve ev sahibinin mağdur edilmesi durumunda hapis sonucu çıkarılır.
 • İcra geleceği için yanlış mal beyanında bulunarak mal varlığını noksan göstermek ve bu sebeple alacaklının mağdur edilmesi durumunda da hapis cezası verilecektir.
 • Borçluların, borçlarını ödemek için kendilerine sunulmuş olan şartları mazeret belirtmeksizin ihlal etmesi durumunda hapis cezası verilecektir.
 • Durumun vehmiyetini kasten artıranlar ve yaptıkları eylemler sebebi ile acze mahal verenlere de hapis cezası verilecektir. Bu eylemler; şans oyunları oynamak, vurdumduymaz bir halde hareket etmek, savsak hareket etmek ve sürekli olarak gereksiz harcama yapmak olarak belirlenmiştir. Kişi bu eylemler neticesinde kullandığı para ile borcunun bir kısmını kapatabilir.
 • Ana para şirketleri için batkı istemek durumunda kalanlara da hapis cezası verilecektir.
 • Yaptıkları batkı ve konkordato faaliyetlerinde kişisel çıkar gözetenlere de mahkumiyet cezası verilecektir.
 • Belirlenmiş olan ticari usullere aykırı hareket edenlere özgürlüğü kısıtlayıcı cezalar verilir.
 • Konkordato faaliyetlerinde kasten ve hile yapmak sureti ile tarafları zarara uğratanlara da mahkumiyet cezası verilecektir.
 • İflas etmiş şahısların mallarını iade etmeyenlere hapis cezası verilecektir.
 • Gerçeğe aykırı beyanda bulunanların da özgürlüğü kısıtlanacaktır. Ek olarak mal beyanı sonrası kazançlarında değişim bulunduğunu bildirmeyenler için de bu ceza uygulanacaktır.
 • İhaleye katılan, bir tek ihaleden çekilmesi durumunda kendisine değişik yararlar vaat edilmesi durumunda açık artırmaya katılmaktan vazgeçenlerin de özgürlükleri kısıtlanacaktır.
 •  Ticari etkinlik göstermekte olan işletmelerde yönetici şahsın kanunda beyan edilen görevlerini yerine getirmemesi durumunda mahkumiyet sonucu verilir.
 • Kendisine teslimatı meydana getirilen malları geri vermeyenler ve verilmiş olan ilam (kesinleşmiş mahkeme kararlarına) uymayanlara İcra ve İflas Hukuku gereğince hapis cezası verilecektir.

Peki herhangi bir alacak verecek meselesinden dolayı hapse girince borç silinir mi? adlı içeriğimizi inceleyerek detaylı informasyon alabilirsiniz.

İcra Yüzünden Tutuklama

Borçlular için hapis cezasını doğuran aslen iki sebep var.

 1. Mal beyanında bulunmaması ya da beyanının gerçeği yansıtmıyor olması
 2. Borçluların icraya gitmesi halinde, alacaklı ya da icra görevlileri karşısında borcunu ödemeyi yazılı bir halde beyan etmesi bir tek bu beyanı yerine getirmemesidir. 

Gene İcra ve İflas Kanunu’ na gore vaktinde ödeme gerçekleştirmeyenlere, ya da sebep göstermeden ödeme görevini yerine getirmeyenlere alacaklı şahsın şikayetiyle 3 aya kadar tazyik hapsi verecektir. (Tazyik hapsi borçlunun görevini ifa etmesi adına zorlayıcı bir kalite taşımaktadır.) 3 aylık hapis süresi dahilinde icra dairesinde bulunan vezneye borcunu yatıran şahıs tahliye edilecektir. Mahkumiyetten kurtulmak adına borcunun kalan kısmını ödemezse kendisine gene tazyik hapsi verilecektir. Bir tek bu aşamada belirtmek gerekir ki, herhangi bir borçtan dolayı şahıslara verilecek uyarı niteliğindeki tazyik hapsinin süresi 3 ayı geçemez. Maliyeden hacizli satılık araç ilanlarını incelediniz mi?

borç-yüzünden-tutuklama

Borç yüzünden tutuklama

Borcu vardı, ödeyemedi ve hapse düştü söylemlerinin ütopik bulunduğunu söyledik. Bu şekilde bir durum ile karşılaşıldıysa da sebepleri yukarıda bahsettiğimiz iki sebepten teşekküldür.  Şu demek oluyor ki borcunuz vardı. Olay icra dairesine kadar gitti. Siz icra dairesinde borçlarımı şu tarihe kadar ödemeyi taahhüt ettiğinizi ifade eden bir dilekçe yazarak imzaladınız. Vadesi doldu fakat hiçbir şekilde ödeme gerçekleştirmediniz. İşte bu beyanınızı yerine getirmemeniz, özetlemek gerekirse ödeme taahhüdünü yazılı bir halde vererek ödeme yapmamanız halinde tazyik hapsine mahkum olacaksınız.

Ya da güvence olarak gösterdiğiniz konutunuza haciz marifeti ile el konuldu. Bir tek borçlarını kapatmak adına güvence kafi gelmedi. Aslen bir konutunuz daha var. Diğeri konutunuza el konulmaması adına, noksan mal beyanında bulundunuz. Bu durumun tespiti halinde gene hapis cezasına mahkum edilirsiniz.Borçlarınızı kapatmak için bankaların borç kapatma kredilerine başvurabilir ve size tanınan 90 günlük sürede bu borçları ödeme yoluna gidebilirsiniz. İlk aşamada borcun tahsilatı için tüm yollar denenecektir. Bir tek sayılan haller haricinde herhangi bir hapis cezası ile özgürlüğünüzden alıkonulmanız mümkün değildir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Teknosa Personel Alımı (Başvuru ve Şartlar)

Teknosa personel alımı ile beraber Türkiye’nin önde gelen teknoloji firmalarından bir tanesinde kariyere haiz olabilirsiniz. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir