Borç Yüzünden Eve Haciz Gelir mi? (YENİ YASA)

Banka borcundan dolayı eve haciz gelir mi fikri borçlu kesimler tarafınca oldukça sık araştırılmaktadır. Bankaların eve haciz getirme yetkileri bulunmaktadır. Eve haciz yasası kapsamında bu mümkün olmaktadır. İnsanların yaşamını sürdürebilmesi için paraya gereksinimleri vardır. En basitinden başlarsak para olmadan karnımızı bile doyuramayız. İnsanların refah olsun, para çokta önemli değil demelerine pekte inanmayın. Para olmadan hiçbir şey olmadığı benzer halde, bir zaman sonrasında huzursuzluklarda baş göstermeye başlayacaktır. 🙂 Kimi vakit insanoğlu olmayacak zamanlarda, beklenmedik bir halde borç yapmak zorunda kalabilirler. Ev alırken, otomobil alırken, arsa alırken benzer halde birçok yüklü meblağ gerektiren durumlar olabilir. Bu şekilde durumlar da birikmiş paramız olmaması halinde bankalara borçlanmak zorunda kalabiliriz.

Ya da bankalar tarafınca kredi kartı tekliflerine pozitif yönde yanıtlar verdiysek ve içindeki parayı harcarken tatlı gelip öderken tat vermediyse sıkıntılı zamanlar başlıyor anlama gelir. Bankalar size kredi yada kredi kartı teklifinde bulunurken melek olurlar. Borçları kısa bir süre de geçirmiş olsanız ilk konuşma ve son konuşma kesinlikle aynı olmaz. 🙂 Bankalara olan borçlarınızı uzun soluklu ödememeniz durumunda bankalar size “taksitlerinizi ödememeniz halinde hakkınızda yasal işlem başlatılacaktır” benzer halde ikazlar da bulunurlar. Banka borcunuzdan dolayı icraya verilebilirsiniz. Borçlarınızı karşılaması amacı ile evinize yada hali hazırda bir maaşınız var ise buna haciz gelebilir. Eve haciz işlemleri kalktı benzer halde iddiaların yayılması ile insanoğlu için bir umut ışığı olmuştu. Peki borçlar yüzünden eve gelen haciz işlemlerine son verildi mi? Haciz işlemleri ile ilgili sizleri haberimizde detaylıca bilgilendirelim.

Haciz Nedir?

Bir kişinin, bir kişiye ya da kuruma borçlanması durumunda ödenmeyen borcun, alacaklı tarafınca hukuki işlemler başlatarak borcunu alabilmek için uygulanan bir yoldur. Alacaklı, borcunu ödemeyen şahıs için haciz ister. Talep doğrultusunda borçlu tarafınca hukuki işlem başlatılır. Duruma gore evinize ya da maaşına haciz konularak borcun bu şekilde ödenmesi sağlanır.

Haciz Nedir

Haciz insanların borcuna karşılık ev eşyalarına yada maaşlarının bir kısmına el konulmasıdır.

Kredi Borçları Yüzünden Eve yada Maaşa Haciz Geliyor!

Bankalar ile durumunuzun iyi olması halinde, sıkıştığınız anda başvurular yaparak kredi çekme yada kredi kartı işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Banka sicilinizin kötü olmaması halinde ve kredi notunuzun yüksek olması halinde bankalar size ihtiyacınız olan meblağı taktim edeceklerdir. Uygun faiz oranları ile, aylık esnek ödeme seçenekleri ile ödeyebilirsiniz diye de ekleyeceklerdir. 🙂 Başlardan aylık ödemelerin azca bulunduğunu düşüneceksiniz. Fakat o şekilde durumlar gelecek ki sıkışacaksınız ve borç taksitlerinizin birkaçını geciktirmek mecburiyetinde kalacaksınız. Bu şekilde durumlarda banka size diğeri yüzünü göstermeye başlayacaktır. Ödemelerinizde 3 ay gecikme bulunduğunu var sayarsak bankalar sizi bu süreç süresince mesajlar atacak ya da arayacak ve borcunuzu ödemenizi isteyeceklerdir. Ödememeniz halinde hakkınızda yasal işlem başlatılacağı mevzusunda size ikazlar yapacaklardır. 3 aylık süreç bitiminde hala mevcud borcunuzu ödemediyseniz yasal takibe gireceksiniz. Bankalar tarafınca avukata verilirsiniz. Sonrasında siz de kendinize avukat aramaya başlarsınız. Bulunan avukat sizinle iletişime geçerek borcunuzu ödeyip ödeyemeceğiniz hakkında informasyon alır.

Borç yüzünden eve haciz gelir mi diye merak edenler vardır.Eğer borcunuzu ödeyemeyecek konumdaysanız, avukat tarafınca borcunuzu karşılamak amacıyla haciz sonucu çıkartılır. Haciz memurları evinize gelmiş olarak durum değerlendirmesi yaparlar. Evinizdeki eşyalar haciz için uygun mu? Hacizden sonrasında yaşamınızı devam ettirebilecek misiniz? bu benzer halde mevzular incelenir. Eğer evinizde maliyetli sayılabilecek büyük eşyalardan ikişer tane var ise bunlardan biri alınır. Fakat bunlardan yalnızca temel ihtiyacınız olan şeyleri karşılayacak kadar var ise haciz işlemine devam edilmez. Haciz memurları haciz işlemini gerçekleştiremez. Borcunuz evden karşılanamadığı için, sigortalı bir işte çalışıyorsanız banka tarafınca maaşınızın bir kısmına el konulur.

Böylelikle haciz maaşınıza gelmiş olur. Yalnız yeni çıkan bir yasaya gore kredi borçlarınız yüzünden evlerinize haciz gelme işlemi ortadan kalkmış bulunmaktadır. Ödeyemediğiniz borç yüzünden gene yasal işlemler başlatılır fakat ödemeler haciz yöntemiyle değil de değişik yollar ile sağlanır. Bankalar tarafınca aranarak tehdit içeren konuşmalara maruz kalırsınız. Borcunuzu ödememeniz halinde evinize haciz gönderilecek diye mesajlar ve aramalar ile karşı karşıya gelirsiniz. Fakat bunların yalnız borcunuzu ödemeniz için sizin gözünüzü korkutmak amacıyla yapıldığını bilmenizi isterim. Bankalar bu şekilde davranınca şahısların korkarak borcunu bir halde ödeyeceklerinden emindirler.

Kredi Borçları Yüzünden Eve veya Maaşa Haciz Geliyor

Borçlarınız yüzünden maaşınızın bir kısmına el konulabilir.

Borçlar Yüzünden Başlatılan Yasal İşlem Süreç İşleyişi

Ödeyebileceğimizi düşünerek bankalara borçlar yaparız. Sonrasında istenmeyen, hesapta olmayan nedenler ile borçlarımızın taksitlerini aksatabilir ödemelerde zorluklar çekebiliriz. Ödeyemediğimiz her ayın borcu için bankalar tarafınca hatırlatma ve ikazlar alırız. Bankalar borcunuzu ödeyememeniz durumunda gecikme süresi olarak borçluya 3 aylık bir zaman dilimi verirler. Üç aylık süre süresince sürekli arayarak, mesajlar göndererek borcunuzu hatırlatır ve bilgilendirmeler yaparlar. 90 günlük yasal süreç içinde bir halde borcunuzu ödeyecek meblağı bulmanızı ve bankaya yatırmanızı temenni ederler. 3 aylık süre özetlemek gerekirse 90 günün bitiminde bankalar sizi bu sefer bilgilendirmek için değil tamamı ile uyarmak için ararlar. Borcunuzu ödeyemezseniz hukuki işlemlere başlanacağını ve icra durumuna geleceğinizi dile getirirler. 90 günün sonrasında da hala borçlarınızı ödeyemeyecek durumdaysanız banka size bir haftalık daha süreç tanır. Eğer hala borcunuzu ödeyemiyor iseniz bir haftalık sürede kredilerinizi  ödemede kolaylık sağlamak adına yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Siz yapmasınız da bazı bankalar bunun teklifini sunmaktadır. Yapılandırma yolunu seçerek, uygun faizler ve eşit taksitlerle ödeme planınız tekrardan oluşturulur.

Eğer yapılandırma seçeneğini de kullanmazsınız, hakkınızda tamamen yasal işlemler başlatılır ve hukuki sürece girmiş olmuş olmuş olursunuz. Hukuki süreç başladığında bilgileriniz ve borçlarınızı aksatma durumunuz benzer halde birçok hesap hareketleriniz Merkez Bankası tarafınca sicilinize işlenecektir. Kara listeye siz de girmiş olacaksınız. Kara listeye girmiş ve sicilinizin bozulmuş olması bankalarla ilişkinizi 5 senelik bir süre için bitirecektir. Yine ki gerekseme anında kredi çekme işlemlerinizde kredi verilmeyecek yada bankadan kredi kartı kullanamayacaksınız. Bunların haricinde borçlarınızı ödemediğinizden dolayı haciz işlemi uygulanacaktır. Bankalar eğer olanak var ise maaşınızın 1/4’üne haciz işlemi uygulayarak el koyacaktır. Çalıştığınız iş yerinin sahibi her ay maaşınızın belirtilen kısmını İcra Müdürlüğüne diğeri kısmını hesabınıza yatıracaktır. Hapse girince borçlar silinir mi? diye informasyon alabilirsiniz.

Borçlar Yüzünden Başlatılan Yasal İşlem Süreç İşleyişi

Borçlarınız sonucunda hakkınızda yasal işlem başlatılır.

Haciz İşleminden Iyi mi Kurtulunur?

Haciz işleminin kaldırılması ve sizin rahatlamanız için iki seçenek bulunmaktadır. İlk seçenek İcra ve İflas Kanununda belirtilen sürelerin dolmuş olması gerekmektedir. İkinci bir yol ise borçlandığınız kişinin talebi yada onun yerine vekil olan kişinin talebi üzerine icranın kaldırılmasıdır.

İcra İflas Kanunlarına Nazaran Uygulanan Haczin Kalkması

İcra dosyasından haczin kaldırılması için borçlunun isteği olması gerekmektedir. İcra Müdürlüğü kendi isteğine gore icra dosyasından resmen haciz kaldırma hakkına haiz değildir. Borç sahibinin hacizlerin kaldırılmasını isteyebilmesi için, İcra Müdürlüğünde bulunan dosyadaki haczin düşmesi gerekmektedir. Haciz işlemi taşınabilir mallarda 6 ay, taşınmazlarda 1 yıl içinde satış talebi olmadığı ve satış avansının yatırılmaması halinde düşer. Taşınamaz mülklerin haczi taşınabilir olanlara gore farklılık gösterir. Haciz, makamlara yazılan yazılar ile getirilmiş olduğundan gene aynı şekilde kaldırılması gerekmektedir. Haciz kaldırma işlemi isteğinin kabul edilmesi durumunda, İcra Müdürlüğü, Tapu sicil Müdürlüğüne haczin kaldırılması için yazı yazdıktan sonrasında posta yöntemiyle göndermek amacı ile borçlu kişiden tebligat giderlerini talep edecektir. Haciz fek müzekkeresini kişisel olarak Tapu Müdürlüğüne götürerek üzerinize bulunan hacizden kurtulup fek belgesi almanız mümkündür.

Daha evvelde ödemediğiniz ve icralık duruma gelen, ödeme temerrütü oluşan borçtan dolayı hapse girilir mi? diye merak edenler bağlantıya tıklayarak detaylı informasyon alabilirsiniz.

Alacaklının yada Yerine Bulmuş olduğu Vekilin İsteği ile Haczin Kalkması 

Alacaklı tarafınca haczin kaldırılması ise; borcun alacaklısı olan kişinin yada yerine bulmuş olduğu vekilin talebi doğrultusunda, masraflı ya da masrafsız mevcud haczin kaldırılmasını isteyebilir. Borcu alacak kişi hacizden vazgeçer ve alacaklarından feragat ederse, haciz dosyasının geldiği duruma kadar olan tüm harcamalarını yatırmak zorundadır. Alacaklı, borcunu borçludan haciz haricinde kişisel olarak tahsil edeceğini bildirerek de haczi ortadan kaldırabilme olanağına haizdir. Belirlenen harcamalar ödenmeden haciz kesinlikle ortadan kalkmaz. Siz gene de kredi notunuz için bankalarla aranızı muntazam tutmaya çalışın. Paraya ne zaman gerekseme duyulacağı belli olmuyor. Ansızın oluşan bir ihtiyaçta bankalara mecburi kalabilirsiniz. Bankalara olan borcunuzu mümkün olduğunca tertipli bir halde ve yasal takibe düşmeden ödemenizi tavsiye ederiz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Genç Çiftçi 2020 Başvurusu Ne Zaman?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir