Böbreğimi Satmak İstiyorum Yasal mı Satın Alan Var mı?

Ekonomik sıkıntılar insanları çoğu zaman bir çıkmaza sürükleyen bilmekte ve bunun sonucunda maddi sıkıntılar içinde yüzen insanlar ne yapacaklarını bilmedikleri için akla zarar yollara başvurabilmektedirler. Bunlardan biri de organ satışıdır. Organ satışı çoğu zaman organ bağışı ile karıştırılmaktadır. Birincisinde genelde hayatta olmayan bir insanın bedeninden alınan ve işlevini kaybetmeyen organların başka bir insanın hayatını kurtarmak için kullanılması söz konusu iken organ satışında ise tamamen maddi bir amaç gözetilmektedir. Şöyle ki insanlar organlarını belli bir meblağ karşılığında satmaya çalışmaktadırlar ki bu tamamen yasadışıdır. Maalesef günümüzde internette bir sürü organ satışı siteleri mevcuttur. Kişilerin çok dikkat etmesi ve mümkünse bu sitelerden uzak durması gerekir. Çünkü bu siteler tamamen organ mafyasının yuvasıdır. Önce de belirtildiği gibi organ satışı yasal değildir. Bu sebepten ötürü organ satışı ile ilgili hiçbir kurumsal yapılanma yoktur. Böyle isimlerle ya da kurumlarla karşılaşırsanız lütfen oradan uzaklaşın çünkü orada muhtemelen sizi ağına düşürmek isteyen bir organ mafyası barınmaktadır.
Böbrek satışı neden yasal değil? Gelin biraz da bu konuya değinelim. Şöyle ki kanunların görevlerinden ya da işlevlerinden biri de koruyucu olmalarıdır. Kanunlar toplumu ve bireyleri korumak için vardır. Konumuza gelecek olursak organ satışı çok riskli bir konudur. Bu işlemlerin genelde steril olmayan ortamlarda yapılması ve insanların para hırsından dolayı sağlıklarını hiçe sayma olasılığının yüksek olması organ bağışının yasal olmamasının başlıca nedenlerindendir. Ayrıca kişinin kendi rızası olsa da bu konuda bir şey ifade etmemektedir ve hala organ satışı yasadışıdır.
Kanunlarımızda da bu konuya çokça değinilmiş. Dilerseniz kanunlara bir göz atalım: 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 91. maddesinde vücut dokunulmazlığına ilişkin konular yer almaktadır ve bu maddede organ satışının yasal olmadığını dair ifadeler vardır; “Hukuken geçerli rızaya dayalı olmaksızın, kişiden organ alan kimse, 5 yıldan 9 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Suçun konusunun doku olması halinde, 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.” Buradan Anlaşılacağı üzere organ satışının karşılığı 5 ila 9 yıla kadar hapis cezasıdır. Doku alımının karşılığı ise 2 ile 5 yıl hapis cezasıdır. Bu konuyla alakalı insanların aklındaki bir başka soru işareti ise ölü bedenden alınan organlar için durumun durumun ne olduğudur. Yukarıda belirtilen madde şöyle devam ediyor, “Hukuka aykırı olarak, ölüden organ ya da doku alan kimse 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.” Görüldüğü üzerine bu konuda birçok örgütlenmeler hatta organ mafyaları mevcut. Bu yüzden bu gruplar için ayrıca bir madde var onu da paylaşmak gerekirse, “1 ve 3. fıkralarda tanımlanan suçların bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde, 8 yıldan 15 yıla kadar hapis ve 10000 güne kadar adlî para cezasına hükmolunur.” Aktif bir şekilde organ bağışı ile ile uğraşanlar insanların yanı sıra organ satışı konusunda reklam yapan, reklam veren ya da yayın yapan kişiler için de 1 yıla kadar hapis cezası öngörülmektedir. Özetle bu çok önemli bir konudur ve hukuken ciddi bir suçtur. İnsanların bu konuda çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Unutmamak gerekir ki her şeyin başı sağlıktır ve hiçbir şey sağlığımızı tehlikeye atmaya değmez o yüzden dikkatli ve uyanık olmamız gerekir. Ayrıca organlarımız olsun ya da vücudumuzdan dokular olsun, bunların karşılığında bize para vadeden kurumlardan veya kişilerden uzak durmamız gerekir. Bu fark etmeden bir suça karışmamamız için elzemdir.

ilginizi çekebilir

Kimlik Kaybetmenin Cezası 2021 Harç Tutarları ve Atmler

Belirlenen mevzuatlara göre kimlik kaybetme işlemin de herhangi bir cezai işlem uygulanmaz. Ancak kimliğini kaybeden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir