Basit Usule Tabi Olmanın Şartları ve Kira Haddi

Gelir vergisine organik olarak olan bununla birlikte sanat ve ticaretle uğraşan her insanoğlunun elde etmiş olduğu kazançlarının karşılığında vergi ödemesi gerekmektedir. Ve bu duruma bakılırsa vergi çeşitlerini iki grupta incelemek mümkün olacaktır. İki grupta incelenen vergi türleri ise rahat usul ve gerçek usul olarak adlandırılmıştır. Buna bakılırsa her yıl değişen rahat usule organik olarak olmanın kira haddi ve şartları en oldukca dört gözle beklenen konuların başlangıcında yer almıştır.

Basit Usul Vergiye Tabi Olma Şartları 2018 Kira Haddi

Rahat Usul Vergiye Naturel olarak Olma Şartları Kira Haddi

Rahat Usulde Vergilendirme

Gelir vergisine organik olarak olan esnaf ve sanatkarların ve bununla birlikte tecim işi ile uğraşan sanat erbaplarının bir hesap süreci içinde elde etmiş oldukları kazanç ve giderlerin yanı sıra satılan malların ve alış bedellerinin arasındaki pozitif farkı gösteren vergilendirme türü rahat usul olarak adlandırılmaktadır. Bu durumda rahat usule organik olarak olan esnafların avantajları fazlaca fazlaca fazla olacaktır.

Avantajlar Nedir?

Rahat usulde vergilendirmeden yararlanan esnaf ve sanatkarların avantajlı olduğu durumlar aşağıda belirtilmiştir.

 • Katma kıymet vergisi vermezler.
 • Defter tutmazlar.
 • Engellilik indiriminden faydalanabilirler.
 • Vergi tevkifatı yapılmaz.
 • Muhtasar bildirge vermezler.
 • Geçici vergi ödemesi yapmazlar.
 • Bildiri düzenlemezler.
 • Ticari kazançlarına yılda averaj 8.000 lira indirim uygulanmaktadır.
 • Amortismana organik olarak olan tutumsal kıymet alışları ve satışları dikkate alınmaz.

Vergilendirme mevzusunda ki avantajlar için Basit usul esnafın ödediği vergiler ile ilgili içeriğimizden data alabilir ve vergiden düşülen kalemler hakkında data edinebilirsiniz.

Kira Haddi ve Şartları Nedir?

Yukarıda vermiş olduğumuz bilgiler dahilinde Rahat usule organik olarak olmanın kira haddi ve şartları aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

Basit Usulde Vergi Ödeyen Esnafın Vergileri Düşük Olmasına Rağmen Birçok Esnaf Gerçek Usule Tabi Olmak Zorundadır!

Rahat Usulde Vergi Ödeyen Esnafın Vergileri Düşük Olmasına Rağmen Birçok Esnaf Gerçek Usule Naturel olarak Olmak Zorundadır!

 • Rahat usule organik olarak olan kişi, iş yerinde sürekli çalışmak ve ya bulunmak zorundadır.
 • Kişinin seyahat, hastalık, askerlik, tutukluluk vb. şeklinde durumlarda geçici olarak işinin başlangıcında bulunmaması bu şartı bozmaz.
 • İş yeri kirasının belirli bir miktarı geçmemesi gerekir. Belirlenmiş olan bu sınırın 2017 yılındaki kira bedeli Büyükşehir belediyeleri için 6.500 Türk Lirası olarak belirlenmişken diğeri küçük yerlerde ise 4.300 Türk Lirası olarak belirtilmiştir.
 • Belirlenen kira bedeli ise Büyükşehir belediyelerine bağlı olan bölgelerde 7.400 Türk Lirası olurken, Diğeri bölgelerde belirlenmiş olan kira bedellerinin ise 4.900 Türk Lirasını aşmaması gerekmektedir.
 • Ek olarak Rahat usul olma şartlarında kira miktarı önemlidir.
 • Dükkanın metrekaresinin bir önemi yoktur.
 • Ticari, zirai ve mesleki faaliyetler yaptıklarından dolayı gerçek usulde gelir vergisine organik olarak olmamaktadırlar.

İşletmeniz için ticari araç  almak istiyorsanız bağlantıdan araç ilanlarını inceleyebilir ve güncel kampanyalar hakkında data edinebilirsiniz.

Rahat Usule Naturel olarak Olmanın Hususi Şartları

 1. Malları işleyerek ya da olduğu şeklinde satmaları durumunda senelik alım tutarları kanunda belirtilen miktarı geçmemelidir. Bu ürünleri satmaları durumunda da aynı şekilde kanunda belirtilen rakamı geçmemesi gerekir.
 2. Meblağ en fazla 148.000 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.
 3. Yukarıdaki yazımızda da belirtmiş olduğumuz şeklinde iş haricinde başka bir işle uğraşanların da bir senelik gayri safi iş kazancının ve kazancının  49.000 Türk Lirasını aşmaması gerekmektedir.
 4. Yukarıda ki bahsetmiş olduğumuz maddelerin birlikte yapılması durumunda senelik satış tutarı ve iş kazancının toplamının 100.000 Türk Lirasını aşmaması gerekmektedir.

Rahat Usulde İş Yeri Açmak İsteyenlerin Hazırlaması Gereksinim duyulan Evraklar

 • İkametgah
 • İşe başlama bildirim belgesi
 • Vergi dairesinden onaylı nüfus cüzdanı örneği
 • İş yeri kira ise kira kontratının örneği
 • İş yeri mülkiyeti iş yerini açan kişinin ise emsal kira bedelinin tespit edilmesi için emlak vergisine esas olan vergi kıymetini gösteren ve belediyeden onay alındığını gösteren belge

Gerçek Usulde Vergilendirme (Şahıs Şirketi)

Gerçek usule organik olarak olan esnaflar bilanço esasına ve işletme hesabına bakılırsa defter tutmakla yükümlü olmaktadırlar. Bilanço esasına bakılırsa tutulan defterler ise yevmiye defteri, defteri kebir ve envanter defterlerini tutmak zorunda olurken işletme hesabına bakılırsa defter tutan mükellefler ise işletme hesabı defteri tutmak zorundadırlar. Gerçek usulde vergilendirmenin işleyişi rahat usul vergilendirme sisteminin tam tersi orantı ile iş koşturmacasındadır. Gerçek usule organik olarak olan esnaflarımız için işyeri kredisi veren bankalar bulunmaktadır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Hacizli Eve Kredi Verilir Mi? Hangi Bankalar Verir?

Herhangi bir nedenden dolayı icra yolu ile haciz konularak ipotek altına alınmış eve kredi verilir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir