Bankamatik Kartı Hesap Numarası Hangisi?

Bankamatik kartı hesap numarası banka müşterilerinin kendilerine ilişkin bir hesap açtıklarında oluşturulan bu hesabın tanınması için oluşturulan numaralardır. Hesap numaraları her satın alan için banka tarafınca ayrı oluşturulan ve hesapların hem yurt içi hem de yurt haricinde bulunan öteki bankalar tarafınca da tanınmasını elde eden kodlar.

Bankamatik Kartı Hesap Numarası Iyi mi Bulunur?

Bankamatik kartı hesap numaraları, çoğu zaman banka müşterilerinin bilgilerine ulaşmayı elde eden ve bankacılık işlemlerini yaparken kişiye destek olan numaralardır. Çoğunlukla para transferleri için kullanılan hesap numaraları, bilhassa EFT ve Havale işlemlerinde karşı tarafa verilerek gerçekleştirilir. Bankamatik hesap numaraları, bankaya ilişkin olan kartların üstünde yer almıştır. Fakat bu durum her banka için geçerli olan bir durum değildir. Bazı bankaların müşterilerinin hesap numaralarını kartlar üstünde bulundurmamaktadır. Bu benzer biçimde durumlarda kişiler ya bankanın mobil uygulamaları üstünden ya da bankanın satın alan temsilciliklerinden ulaşabilirler.

Banka Kartı Üstünden Hesap Numarası Belirleme

Bankamatik kartları üstünden hesap numaraları belirlenirken, 4 parça olan ve 26 haneden oluşan sayılara dikkate alınır. Bu sayıların ilk 4 hanesi bankanın şube kodunu içermektedir. Biriki alanından sonrasında gelen 12 haneli sayı ise kişilerin hesap numaralarıdır. Kişiler hesap numaralarını banka kartı üstünden hesaplarken bunlara dikkat ederek hesaplamalıdırlar. 12 haneli hesap numarasının ilk 8 kısmını satın alan numarası oluştururken son 4 hanesi ise ek numaradan oluşmaktadır. Kısacası satın alan numarası ile ek hesap numaralarının birleşimleri bankamatik kartı hesap numaralarını oluşturmaktadır.

Ziraat Bankası Bankamatik Kartı Hesap Numarası

Ziraat Bankası hesap numarası, 12 haneden oluşmaktadır. İlk 4 basamağı şube kodunu temsil ederken geri kalan öteki numaralar hesap numaralarını verir. Ziraat Bankası şube kodları çoğu zaman 3 ya da 4 haneden oluşur. Bilhassa para transferlerinde kullanılan bu numaralar ihtiyaç duyulan alana girildikten sonrasında gönderilecek olan kişinin adı ve soy adının ilk harfleri ekranda gelecektir. Buna bakılırsa hesap numarası doğruysa para gönderme işlemleri sorunsuz halledilecektir.

İş Bankası Bankamatik Kartı Hesap Numarası

İş Bankası Bankamatik Kartı hesap numarası, 7 haneli olan numaralardır. İlk dört basamak bankanın şube kodunu temsil ederken, öteki kalan 7 hane ise müşterilerin hesap numaralarıdır. Para transferlerinde kullanılan hesap numaraları girildikten sonrasında gönderilecek olan kişilerin isim ve soy isimlerinin baş harfi çıkmaktadır. Eğer İş Bankası hesap numarası doğru girilmişse para transferleri kolay bir halde yapılabilir.

Güvence Bankası Bankamatik Kartı Kart Hesap Numarası

Güvence Bankası bankamatik kartı sahiplerinin kart numaraları, İş Bankasında da olduğu benzer biçimde 7 hanelidir. İlk 4 basamağın şube kodunu belirttiği bu kodlar, bununla beraber 1, 2, 3, 4 haneli şekilde de olabilmektedir. Bu durum kişilerin para transferlerini gerçekleştirecekleri yere ya da bölgeye bakılırsa değişim gösterebilmektedir. Para transferlerinde kullanılan hesap numaraları girildikten sonrasında gönderilecek olan kişilerin isim ve soy isimlerinin baş harfi çıkmaktadır. Eğer hesap numarası doğru girilmişse para transferleri kolay bir halde yapılabilir. Sadece kişiler eğer hesap numaralarını yanlış girmişlerse sistem para gönderme işlemini iptal ederek uyarı verecektir. Bilhassa Havale ve EFT benzer biçimde işlemler yapılırken kişilerin oldukça dikkatli olması ve hesap numaralarını muntazam bir halde girmeleri gerekmektedir.

Türkiye Finans Katılım Bankası Hesap Numarası

Finansbank Katılım Bankasının bankamatik kartı hesap numara bilgisi, öteki bankalardan birazcık daha farklıdır. 7+1 şeklinde olan hesap numaralarının ilk 3 hanesi şube kodunu temsil etmektedir. Sadece bu durum gene Güvence Bankasında olduğu benzer biçimde bölgelere ya da kişilerin bulunmuş olduğu bölgelere bakılırsa farklılık gösterebilmektedir. Hesap numarasında dikkat edilecek en mühim durum daima olduğu benzer biçimde numaraların para transferi esnasında muntazam girilmesidir.

ilginizi çekebilir

Koyun Kırkma Nasıl, Ne Zaman Yapılır? Önemli Tavsiyeler!

Yaz aylarının gelmesi ile küçükbaş hayvan sahiplerinin çilesi de başladı desek yalan olmaz sanırım. Bizzat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir