Bankaların Yeni Faiz Oranları – Güncel

Bankaların Yeni Faiz Oranları – Güncel

Son dönemde ev almak isteyen vatandaşları mutlu edecek haberler gelmeye devam ediyor. Bankalar bir dönem yüzde 2,90 düzeyinin üstüne çıkan konut kredisi faiz oranlarını düşürmeye devam ediyor. Son günlerde meydana getirilen kredi faiz indirimleri ile konut kredisi faiz oranları % 1,28 ‘lere kadar düştü. Şimdi hedefte yüzde birin altı.. Bu hedefin gerçek olup olamayacağını gözlemlemeye devam edeceğiz. Sadece şu ana kadar meydana getirilen faiz indirimleri bile ev almak isteyen vatandaşları oldukca mühim bir maliyet yükünden kurtardı bile.. İşte indirimler sonrasında bankaların yeni faiz oranları..

Ev sahibi olmak isteyen  vatandaşlar tarafınca bankaların kredi faiz oranları yakından takip ediyor. Bu aşamada ev alacakları yakından ilgilendiren bazı ikazlar da söz mevzusu! Vatandaşın yanında olan devlet bankaları Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank yaptıkları açıklamalarda; ekonomimizde yaşanmış olan pozitif gelişmeler ve maliyetlerdeki iyileşmeyi vatandaşa yansıtmak için kredi faiz oranlarını indirdiklerini deklare etti. Bu indirimlerin arkasından hususi bankalardan da tek tek indirim haberleri gelmeye başladı.

Bilhassa yeni evlenenlerin ve kirada oturan her insanın hayalidir bir ev sahibi olmak. Hükümet bu mevzuda bir emek harcama yaparak hem vatandaşların ev sahibi olabilmesini sağlamak hem de konut sektörünü canlandırmak amacı ile kamu bankalarında faiz indirimi yapılmasını sağlamış oldu. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank kredilerde faiz indirimi mevzusunda adım attı ! İndirimler sonrasında yüzde 1.67 civarında seyreden konut kredisi faiz oranları % 1,28 ‘e kadar düştü.

Konut Kredisi Hesaplama – 2019

Konut kredisi hesaplama işlemlerimize ilk olarak Ziraat Bankası ‘ndan başlamış olalım… Ziraat Bankası konut kredisinde faiz oranlarını yüzde 1,28 ‘e kadar düşürdü. 150 bin Lira ‘lık kredi kullanmak isteyen bir yurttaş 120 ayda aylık 2.453 Lira ödeyerek % 1,28 üstünden kredi kullanabiliyor.

Vakıfbank ‘tan kredi çekmek isteyenler de yüzde 1,28 faiz oranıyla 150 bin TL ‘lik krediyi 120 ay vadeyle aylık 2.453 TL ‘lik taksitlerle ödeyebilecek. Her iki banka da konut kredisi faiz oranlarını % 1,28 ‘e düşürmüş durumda..

Tapu Harcı İndirimleri ve KDV İndirimleri Yıl Sonuna Kadar Devam Edecek

Düşük faizli kredi kampanyalarının yanında ev satın almak isteyenler tapu harcı indirimi ve KDV indirimlerinden de bu yıl sonuna kadar yararlanabilecekler. 2019 yılı sonuna kadar KDV ve tapu harcı indirimleri devam edecek. KDV, yüzde 18 yerine % 8, tapu harcı da % 4 yerine yüzde 3 olarak ödenecek.

Sektör Temsilcileri Alım Doğru Süre Bulunduğunu Belirtiyor

Konut sektörünün temsilcileri geçtiğimiz dönemde % 2,99 ‘a kadar yükselen konut kredi faizleri sebebiyle vatandaşın alım kararını ertelediğini belirtiyorlar. Bu yüzden konut kredisi faizlerindeki indirimler sonrasında konut pazarında canlanma umut ediliyor. Bankaların yeni faiz oranları ile firmaların elinde bulunan bitmiş sıfır konut satışlarının finansmanına destek verilecek. Uzun süredir maliyet baskısına karşı zam yapmadıklarını belirten konut sektörünün  temsilcileri, konut almak için doğru vakit bulunduğunun altını çiziyorlar.

Kullanmak istediğiniz krediler için aşağıdaki hesaplama araçlarını kullanarak kredi hesaplaması yapabilirsiniz.

Vakıfbank Kredi Hesaplama

Halkbank Kredi Hesaplama

Ziraat Bankası Kredi Hesaplama

ilginizi çekebilir

SGK Geriye Dönük Borçlanma Nasıl Yapılır? (Şartları)

SGK geriye dönük borçlanma nedir, iyi mi yapılır, şartları nedir? Geriye dönük sigorta borçlanmasına dair …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir