Bankaların Pos Cihazı Komisyon Oranları

İngilizcesi “point of sale” olan POS cihazları gündelik hayatımızı kolaylaştıran teknolojik cihazlardandır. Bu aletin kullanım amacı alışveriş esnasında kullanılan kartın geçerliliğini kontrol etmek ve bunu ilgili birimlere ileterek sipariş miktarını karttan tahsil etmektir. Cihazın üzerinde tarayıcı dijital ekran ve tuşlar bulunmaktadır. Bunlar sayesinde kartın manyetik olan bandı veya cipi okunabilmektedir.

Kullanım alanı oldukça geniş ve faydalı olan ve gün geçtikçe daha da yaygınlaşan bu cihaz ile alakalı bankalar farklı komisyon oranları sunmakta ve bircok kampanyalar yürutmektedir. Gelin hep birlikte farklı bankaların POS komisyon oranlarına bir bakalım:

  • İlk olarak Yapı Kredi Bankası’nın POS komisyon  oranlarının inceleyecek olursak, Bu bankanın komisyonsuz POS kampanyası yürüttüğünü görebiliriz ki bu kampanya fazlasıyla talep edilmektedir. Buna göre belirtilen ay içerisinde 1.500 TL’ye varan işlemlerden  komisyon istenmemektedir. POS cihazları tek çekimliktir ve yapılan işlemler ertesi gün belirlenen hesaba yatırılmaktadır. Burada sabit bir POS cihazı vardır. Aynı banka kullanım söz konusu ise müşterilerden bu kampanyadan faydalanmak adına 100 TL  değişim bedeli istenmektedir.
  • Ziraat Bankası ise müşterilerine birden fazla POS komisyon oranı sunmaktadır. Bunlardan en çok tercih edileni ise sabit ücretli POS cihazıdır. Burada herhangi bir paket belirlenebilir ve sabit bir ücret ödenerek komisyonsuz olarak işlem yapılabilir. Tabii ki ciro limitine göre geçerlidir. Ayrıca banka ÖKC  ücreti talep etmemektedir. Bankanın tarifeleri taksitli ve peşin olmak üzere iki farklı şekildedir. Sabit pakette ise taksit eğer aşılmazsa kotaya ücret dahil edilmemektedir. Gördüğünüz gibi POS cihazları bankadan bankaya farklılık gösterebilir.
  • Türkiye İş Bankası’nda POS hizmetleri sabit ödeme karşılığında komisyonsuz şeklinde verilmektedir. Bu POS cihazları çeşitli gruplara ayrılmaktadır. Taksitli ve peşin olmak üzere iki seçenek vardır. Öncelikle belli bir ciro üzerinde anlaşılır ve ek ücret tahsil edilebilinir. Ücret ertesi gün ya da bloke süresinden sonra yatırılmaktadır. İnternet bankacılığı vardır ve internet üzerinden de başvuru yapmak mümkündür.
  • Türk Ekonomi Bankası müşterilerine sabit ücretli kampanya sunmaktadır. Bu kampanya kapsamında komisyonsuz olarak POS cihazları kullanabilmektedir. Bu bankanın ciro limiti çok yüksektir ve 100 bin TL’ye kadar dayanır. Ayrıca anlaşma ile bu oranı yükseltme imkanı da vardır ve komisyon oranı anlaşılan ciroya göre değişmektedir. Limit aşılırsa komisyon oranı %2,90 olarak arttırılır ve  sabit olarak POS cihazı da bulunmaktadır. Müşteriler aynı bankada bulunuyorsa 50 TL değişim bedeli ile bu kampanyadan yararlanabilirler.
  • Deniz Bank müşterilerine uygun fiyatlarla, aylık ve sabit paketlerle aşım ücreti almadan ve blokeli çalışma imkanı sağlayarak hizmet sunmaya çalışmaktadır.
  • Akbank’da  ise POS komisyon oranları 0 ile 2.500 TL ve 5.000 TL üstü işlemler olarak iki gruba ayrılmaktadır. Akbank bu işlemler için müşterilerine iki ayrı ciro paketi sunmaktadır. Ayrıca şubeye gitmeden de pos cihazına sahip olma şansınız vardır. Bankanın müşterilerine uygun olarak  sunduğu POS komisyon oranları ile kredi kartlarından işlem yapılmaktadır. Bankada ciroya göre aylık paketler mevcuttur. Ciro yükseldikçe buna uygun komisyon oranları da belirlenir. Paketler Axess kart avantajı sağlamaktadır ve paket aşımında %3 komisyon alınmaktadır.

Görüldüğü üzere her bankanın kendine özel POS komisyon oranı vardır. Ayrıca her bankanın kendine göre bir cirosu ve limiti de vardır ve tabii ki limiti aşınca ödenmesi gereken komisyon oranı da vardır. Bunun için belli bir  POS cihazı seçmeden önce farklı bankaların sabit ücretli veya standart paketlerini ve kampanyalarını inceleyip karşılaştırmaları ve bunun akabinde kendilerine uygun POS cihazlarını seçmeleri tavsiye edilir.

ilginizi çekebilir

2020 Pedagojik Formasyon Şartları Neler? (Süresi, Ücreti)

Pedagojik formasyon şartları, eğitim fakültelerinden mezun olmayan sadece kendi alanları ile ilgili öğretmenlik yapmak isteyen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir