Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Teknoloji ve ticaretin gelişmesi nakit işlemleri azaltırken kaydi para işlemlerini arttırmaya başlamıştır. Kaydi paraların merkezi ise paranın akışını sağlayan bankalar olarak göze çarpmaktadır. Özellikle elektronik fon transferi(EFT) ve havale ile birçok işlem kolaylıkla görülebilmekte, fatura gibi ödemeler sıra beklemeden İnternet üzerinden rahatlıkla yapılabilir hale gelmektedir. Ancak bu durum bir sorunu da beraberinde getirmiştir. Tüketim çılgınlığı ve geciken ödemeler, hesaplar üzerine konulan blokelerle kendini göstermeye başlamış ve bu durum birçoğumuzu mağdur edecek hale gelmiştir. Sorun öyle büyümüştür ki hesaplara bloke bir anda konulabilmekte ve hesap işlemez hale gelmektedir. Peki, banka hesabına konulan bloke nasıl kaldırılır?

Bloke Çeşitleri ve Kaldırma İşlemleri

Hesap blokesi farklı sebeplerden konulabilmekte ve hesaplar işlem yapamaz hale getirilmektedir. Banka hesabına konulan blokenin kaldırılması blokenin içeriğine göre değişmektedir. Kanunu bilemeyen tüketiciler her blokenin borcun ödenmesi ile kalkacağını düşünmektedir. Ancak her durdurma işleminde borcun ödenmesi veya tamamının ödenmesi şart değildir.

Resmi Kurum Blokeleri

Devlet kurumları zaman zaman borçlular için genel bir araştırma yaparak borçları tahsil etmeye çalışırlar. Vergi Dairesi, Sosyal Güvenlik Kurumu, Belediyeler gibi kurumlar E-haciz sistemiyle borçluların hesaplarını engelleyerek onlara ulaşma çabasına girerler. Bu tür blokelerde bedelin aktarılması için bankaya talimat geçilememekte, borç miktarı üzerinden sabit bloke sistemi uygulanmaktadır. Paranın aktarımı için icra yoluna başvurulması gerekmektedir. Bu durum zaman zaman olmakla birlikte paranızın gitmeyeceğini düşünerek işlemlerinizi durdurmanız pek mantıklı olmayacaktır. Çünkü geçen zamana binaen kurum icra yoluyla hesabınızdaki bedeli almaya hak kazanacaktır ve bu süre pek kısa bir zaman almaktadır.

Resmi kurum blokeleri ile karşılaşırsanız ilgili kurum ile antlaşma yoluna gitmekten başka çareniz yok gibidir. Banka hesabına konulan bloke nedeni devlet kurumlarına olan borçlarınız ile ilgiliyse bankada fazla zaman kaybetmenize gerek yok demektir. Çünkü E-haciz ile konulan bloke sadece ilgili kurum tarafından veya ilgili kurumun talebi ile banka tarafından kaldırılabilir. Kuruma olan borcunuzu ödemeniz veya taksitlendirerek ödeme gücünüzü belirtmeniz halinde bloke otomatik olarak kalkacaktır.

Yasa Dışı İşlem Blokeleri

Mali Suçları Araştırma Kurumu(MASAK) tarafından banka hesapları her an incelenmektedir. MASAK tarafından tespit edilen yasa dışı işlem yapılan hesaplar ve bahis hesapları bloke edilerek kullanımına engel getirilmektedir. Bu tür hesaplar bankadan veya ilgili kurumdan çözülememekte olup adli boyutlara intikal etmiş olurlar. Şayet hesabınız böyle bir yasa dışı işleme tabi değilse bu durumu ispat yükümlülüğünüz bulunmaktadır. Aksi takdirde yeni hesaplar açtırmanız sizin kaçışınızı engellemeyecektir.

İcra Blokeleri

Banka hesabına konulan bloke İcra Dairesi tarafından konulmuş ise bu blokenin detaylarını öğrenmek daha kolaydır. İlgili bankaya başvurmanız halinde hangi icra dairesinden, hangi dosya için, ne tutarda bir haciz işletildiğini öğrenebilirsiniz. İcra blokeleri tıpkı E-haciz gibi miktar üzerine sabitlendiğinden borç miktarının üzerinde bir meblağ hesabınızda mevcutsa bu miktarı kullanabilirsiniz. Blokeyi tamamen kaldırmak için ilgili İcra Dairesine başvuru yapmanız ve borcunuzu ödemeniz veya alacaklı ile antlaşma yoluna gitmeniz gerekmektedir. Bu işlemden sonra icradan alacağınız bir bloke kaldırım yazısı ile bankaya başvurabilir ve blokenizi kaldırabilirsiniz.

Banka Borcu Blokeleri

Banka hesabına konulan bloke ilgili bankaya olan borcunuz nedeniyle konulmuşsa borcunuza istinaden antlaşma yoluna gitmeniz gerekmektedir. Banka borcu nedeniyle konulan blokeler sadece ilgili bankada geçerlidir ve icraya başvurulmadan diğer finans kurumları tarafından görülemezler. Başka bir bankada yeni bir hesap açtırarak zaman kazanabilir ancak sorunu çözmüş olmazsınız. Bankaya olan borcunuzu ödemeniz veya taksitlendirmeniz halinde blokeniz kalkacaktır.

Maaş Hesaplarına Konulan Blokeler

Banka hesabınız, maaş hesabınız ise hiçbir kurum tarafından bloke konulamaz ve maaş tutarı kadar paranıza el konulamaz. Maaş hesapları diğer hesaplardan ayrı tutulmaktadır ve sadece İcra Dairesi tarafından kaynağında kesinti yapılarak alacaklıya iletilmektedir. Maaş hesabına bloke konulması ve maaş hesabından kesinti yapılması, son dönemlerde sıkça tartışılan bir konu olsa da mümkün değildir. Ve blokenin derhal kaldırılması gerekmektedir. Aksi takdirde adli yollara başvurma hakkına sahip olursunuz.

ilginizi çekebilir

Cafe Dekorasyon Örnekleri ve Fiyatları (MÜTHİŞ DİZAYN)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir