Banka Avukatı Borçlarımdan Dolayı Diğer Bankalardaki Hesaplarıma El Koyabilir mi?

Günümüzde birçok işlemimiz için bankalar ile çalışırız. Kimimiz bankalardan maaş alır, kimimiz bankaların kredi kartını kullanır, kimimiz ise bankaların kredi imkanlarından yararlanır. Birçoğumuz bankalar ile herhangi bir ilişkiye girmeden gün geçiremiyoruz. Mutlaka bankalarda bir hesabı olan kişi sayısı oldukça fazladır. Bankalar birçok işlemimiz için tabi ki bizlere çok da kolaylık sağlamaktadırlar. Maaşımızı çekebilmek, faturalarımızı ödeyebilmek, acil nakit desteği gibi durumlarda çoğu zaman bankaların kapısını çalarız. Peki bankalar ile bu kadar ilişki içerisinde olmak ne gibi sonuçlara yol açıyor? Aslında bankaya olan kredi ya da kredi kartı ya da herhangi bir borcunuzu gününde ödediğinizde herhangi bir sorun kalmıyor. Bu durumda zaten bankalar arasında kredi puanı yüksek ve sevilen müşteri potansiyelinde oluyorsunuz. Ancak durum borcunuzu ödeyemeyecek duruma geldiğinizde biraz değişiyor. Bu durumda banka avukatı ile muhatap olmak durumunda kalıyorsunuz.

Banka Avukatı Ne Zaman İrtibata Geçer?

Yasal olarak bankaya borcunuzu ödemekle yükümlüsünüz. Ancak herhangi bir nedenden dolayı borcunuzu ödeyemeyecek duruma geldiniz ve ödeyemediniz. Bu durumda banka size belirli sürelerde uyarılar gönderecektir. En sonunda yasal olarak 90 günü doldurduğunuzda ki bu 4 adet kredi taksidinizi üst üste ödememeniz demektir. Bu durumda banka artık kendisine olan borcunuzu bir avukata verir ve avukat kanalı ile borcunu tahsil etme yoluna gider.

Avukatın İzleyeceği Yol

Avukat öncelikli olarak sizinle irtibata geçer. Borç ödeme durumunuz ile ilgili sizden bilgi alır. Bu durumda eğer borcu ödeme günüz var ise avukat ile anlaşarak icra masrafları eklenmeden borcunuzu ödemelisiniz. Aksi halde borcunuz biraz daha masraflı olabilir. Avukat ile anlaştığınızda bir sıkıntı çıkmadan borcunuzu ödersiniz ancak herhangi bir sebepten dolayı o an borcunuzu ödeyemeyecek durumda iseniz bunu en azından sözlü olarak avukata ben şuan ödeyemiyorum gibi bir cümle ile iletmeniz gerekiyor. Bundan sonra yasal süreç devreye girer ve adınıza bir icra takibi başlatılır.

Hesaplarıma El Konur mu?

Hakkınızda haciz ya da icra başlatıldığında ve bu karar varıldığında size bir icra emri gelir ve yedi gün içerisinde borcu ödemeniz bildirilir. Buna bir itirazınız var ise icra müdürlüğünden yapabilirsiniz ancak borcu kabul ediyorsanız ve ödeme gücünüz yok ise ve taksitlendirme yoluna da gidemiyorsanız bu  durumda adınıza kayıtlı tüm menkul, gayrimenkullerinize el konulabilir. Aynı zamanda banka hesaplarınıza bloke de konulmaktadır. Böyle durumlarda eğer maddi ödeme gücünüz var ise borcunuzu en yakın zamanda ödemeniz önerilmektedir. Paranız olduğu halde borçtan kaçmanız mümkün değildir. En basit bir örnek verirsek bir maaş hesabınız olsa bile bu durumda ¼ oranında maaşınıza el konur. Yani hesabınızda bir birikim tutarı var ise bu durumda hepsine bloke konması gibi durum söz konusu olabilmektedir.

ilginizi çekebilir

2020 Pedagojik Formasyon Şartları Neler? (Süresi, Ücreti)

Pedagojik formasyon şartları, eğitim fakültelerinden mezun olmayan sadece kendi alanları ile ilgili öğretmenlik yapmak isteyen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir