BAĞ-KUR Primleri Hangi Bankalara Yatırılır?

Ülkemizde vatandaşlar emekli olabilmek adına sigorta yada BAĞ-KUR primlerini düzenli olarak her ay yatırmak zorundadırlar. Kişiler BAĞ-KUR primlerini düzenli olarak devlete ödedikleri taktirde sağlık hizmetinden faydalanabilecektir. Devlet çıkardığı kanunla artık kişiler bankalar aracılığıyla da bu pimleri yatırabilmektedirler. Dolayısıyla hem BAĞ-KUR da olabilecek kalabalık önlenmiş olacak ve kişiler de sıra beklemeden kolaylıkla primlerini ödeyebileceklerdir.

BAĞ-KUR Primleri Hangi Bankalara Ödenir?

BAĞ-KUR primlerini bu kurumdan emekli olmak için prim ödemesi yapan kişiler devletin belirlemiş olduğu bankalara ödeyeceklerdir. Toplumsal Güvenlik Kurumu olarak lanse edilen BAĞ-KUR sistemine prim ödeyecek olan kişiler böylelikle sıra beklemeden kolaylıkla bankalardan primlerini seri olarak ödeyebilirler. Şu bankalardan rahatlıkla BAĞ-KUR prim ödemelerini gerçekleştirebilirsiniz.

 • Vakıfbank
 • Halk Bankası
 • Ziraat Bankası

Devletin sahibi olduğu bu bankalardan kolaylıkla sıra beklemeden primlerinizi düzenli olarak ödeyebilirsiniz. Yanınızda bulunan kimlik belgeniz ve BAĞ-KUR belgenizin olması halinde kolay bir şekilde bu ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz. Bankaların kurumla yapmış olduğu anlaşma ile vatandaşlar BAĞ-KUR primlerini yatırmak için gittikleri kurumda karışıklığa neden olmadan rahatlıkla işlemlerini yapabilmektedirler.

Bu bankalar haricinde özel sektördeki birtakım bankalardan da primlerinizi ödeyebilirsiniz. Prim ödemesi yapabileceğiniz belli başlı bankalar şöyle olmaktadır:

 • Akbank
 • Denizbank
 • Finansbank
 • ING Bank
 • Anadolu Bank
 • TEB
 • Yapı Kredi Bankası
 • İş bankası

BAĞ-KUR Primleri Farklı Yöntemlerle Yatırılabilir Mi?

Bu kuruma yapacağınız prim ödemelerini Toplumsal Güvenlik Kurumunun anlaşmalı olduğu farklı bankalara yapabilir ve şubeye gitmeden internet bankacılığı üzerinden de primlerini yatırabilirsiniz. Ayrıca bu ödemeyi yaparken kredi kartı kullanabilirsiniz. Dolayısıyla kişiler web bankacılığını kullanmak yoluyla avantajlı olarak otomatik ödeme talimatı vererek bankaların belirlemiş olduğu birtakım avantajlardan yararlanabilirler.

E devlet sitesi üzerinden prim borcu sorgulaması yapmak için PTT’den E Devlet şifresi almanız gerekmektedir. Bu sayede işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu kurumlara BAĞ-KUR priminin ödenmesinde iki yöntem vardır. Bunlardan ilki banka şubesine giderek bu primi ödemek, diğeriyse bankaların web bankacılığı üzerinden online tahsilat yoluyla kısa yoldan ödemenin yapılması şeklindedir.

BAĞ-KUR Nedir?

BAĞ-KUR özel sektör yada kamu kurumlarından emekli olma şartlarını hak edememiş kişilerin doğal yöntemlerle sigortalı olmasıdır. Malullük, yaşlılık, sağlık ve ölüm sigortası olarak kişilerin zor durumda kalmaması için yapılan sigorta türüdür. Bu kurumda kişiler SSK yada Emekli Sandığında olduğu gibi erken emekli olabilirler. Devlet tarafından karar verilen prim miktarı düzenli olarak ödendiği taktirde ve kişinin yaşı da dikkate alınarak emekli olunabilmektedir.

BAĞ-KUR Primleri Ne Zaman Ödenir?

Bu kurumun primlerini her ay düzenli olarak ödemelisiniz. Öncelikle hangi ay BAĞ-KUR’lu sayılmaya başlamışsanız o ayın sonuna kadar priminizi ödemelisiniz. Sağlık hizmetinden faydalanabilmek için primlerinizi düzenli ödemelisiniz. 2 ay üst üste prim ödenmemesi halinde sağlık hizmeti alamayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ilginizi çekebilir

TKDK Adresleri Telefon Numaraları

Türkiye’de 42 ilde koordinatör merkezi olan TKD birimlerin yazışma bilgilerini telefon ve adreslerinin yanı sıra …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir