2021 Bağ kur Prim Borcu Affı Var Mı?

Bağkur devlette ve özel sektörde çalışmayanların bağlı olduğu sigorta koludur. Esnaflar, çiftçiler ve serbest olarak çalışanlar bağkur üzerinden sigortalarını ödemektedirler. Bu kişiler bağkur üzerinden prim ödemesi yaparak emekli olabilmektedirler.

SGK geçen yılki 7143 sayılı kanun ile prim borcunu yapılandıranlara yeni kolaylıklar getirmektedir. Kanun ile birlikte prim borcu olanlara 18 ile 36 ay arasında ödeme imkanları sağlamaktadır. Fakat eğer ilk iki taksit ödenmez ise ya da bir yıl içerisinde ikiden fazla taksitte gecikme yaşanır ise prim affı hakkınız elinizden alınmaktadır. Prim borçlarını yapılandırmış olan ve yapılandırmalarını düzenli bir şekilde ödeyen vatandaşlar sağlık hizmetlerinden de yararlanabileceklerdir.

Prim Borcu Bulunan Bağkurlu Vatandaşlar Sağlık Hizmetlerinden Yararlanır Mı?

Prim borcunda herhangi bir yapılandırma bulunmayan veya yapmış olduğu yapılandırması bozulmuş olan kişiler ve GSS prim borcu bulunanlar 31 Aralık 2019’a kadar sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedirler. Fakat yeni bir düzenleme yapılmaz ise bu kişiler 1 Ocak 2020’den itibaren sağlık hizmetlerinden yararlanamayacaklardır. Bağkur veya GSS prim borcunuz bulunuyor ise devlete bağlı üniversite hastanelerinden, Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık tesislerinden faydalanabilirsiniz.

Bağkur Prim Borcu Hesaplama

Bağkur borçları asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır. Prim ödemesinin haricinde bağkurlu olan vatandaşlara yaşlılık ve malullük gibi sigortalar da yapılır. Sigorta ödemesini yapan kişinin ölmesi durumunda toplu ödemelerde alınabilmektedir. Diğer dönemlerde yapılmış olan bağkur borç aflarına bakıldığında bağkur borcu iki yıldan fazla ise belirli süreler tanınmaktadır. Bu süre içerisinde eğer prim borcunuz bulunuyorsa bağkur yapılandırması yapabilirsiniz. Borcu yapılandırılan kişiler ödeme dönemi başlar.

Kimler Bağkur Borcu Sildirebilir?

Bilindiği üzere Bağkur borç sildirme işlemi Resmi gazetede yayınlandı ve resmi bir şekilde yürürlüğe girmiş oldu. Fakat ne yazık ki herkes borç sildirme işlemi yaptıramıyor. Borç sildirme işlemini yaptırabilecek kişileri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • 12 aydan fazla prim borcu bulunanlar
  • Sanatkarlar
  • Esnaflar
  • Tarım Bağkuru olan kişiler
  • Daha önce Bağkur prim borcunu yapılandırmış olanlar
  • Yapılandırmalarını iptal etmiş kişilerde Bağkur borçlarını sildirebilmektedirler.

Bağkur borç sildire işlemi yaptırabilmek için öncelikle bulunduğunuz ildeki kurumlara dilekçe ile başvurmanız gerekmektedir. Daha sonra bu başvurular incelenir ve uygun bulunanların Bağkur prim yapılandırması gerçekleştirilir.

Bağkur Borcu Sildirme

Bağkur borcu sildirmeyi düşünüyorsanız borcunuzun tamamı silinmemektedir. Silinen kısım borcun üzerine işlemiş olan gecikme faizidir. Devlet hiçbir şekilde borçları silmemektedir. Aksi takdirde bu durum kötü amaçlar için kullanılabilir. Bu kapsamda borç üzerine işlemiş olan faizler silinmektedir. Bu şekilde Bağkurlu olan vatandaşların ödeyecekleri borçlarda azalma olmaktadır. Bağkur borç sildirme işlemi yaptırdıysanız bu saatten sonra çıkarılan ödeme planına sadık kalmanız gerekmektedir. Eğer bu duruma sadık kalmansanız bu durum ihlal durumuna geçer ve borç sildirmenizi devlet iptal eder. Bunun önüne geçmek için borçlarınızı düzgün bir şekilde ödemeniz gerekmektedir.

ilginizi çekebilir

Kimlik Kaybetmenin Cezası 2021 Harç Tutarları ve Atmler

Belirlenen mevzuatlara göre kimlik kaybetme işlemin de herhangi bir cezai işlem uygulanmaz. Ancak kimliğini kaybeden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir