Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenebilirim?

Her evde bir ışık yanar ama içerisi bilinmez sözünden hareketle, günümüz teknolojisi ilerlemesine rağmen aile bireylerinin mal varlıkları iletişimsizlik nedeniyle bilinmemektedir. Mal varlıkları kültürümüzde genelde babalar üzerinde toplandığı için vefat halinde babamın mal varlığını nasıl öğrenebilirim sorusuna cevap aranmaya başlamaktadır. Tapu kaydı ve banka hesapları konusunda detaylı bir bilgiye sahip olmak ve kalan mirasın paylaşımı için malvarlığının araştırılması zorunlu hale gelmektedir. Bu durumla karşılaşan pek çok birey tek tek bankaları ve tapu dairelerini gezmek ve personelin iyi niyetine güvenmek zorunda kalmaktadır. Oysa bu işlemi tek bir belge ile görebilmek ve anlayabilmek mümkündür.

Kalıtım İlamı Nedir?

Hukuki olarak ‘Veraset İlamı’, halk arasında ise ‘Mirasçılık Belgesi’ olarak geçer. Vefat eden kişinin malvarlığının, mirasçılarının ve mirasçıların hak paylarının gösterildiği belgeye Kalıtım İlamı denilmektedir. Eskiden bu belge sadece adliyeye başvurularak uzun bir zaman içinde alınabiliyordu. Günümüzde ise noterlerden kısa süre içinde alınabilir hale gelmiştir. E-devlet üzerinden de 6 Mart 2015 tarihinden itibaren Kalıtım İlamı görülmeye başlanmıştır. Sistemde sorgulama alanına yazılarak sorgulama yaptırılır ve vefat eden kişinin Kimlik Numarası yazılarak tarafınızca hak edilen miras bilgileri görülebilir. Ancak resmi olarak noterden veya adliyeden alınan belgeler geçerlidir.

Kalıtım İlamını Kimler Alabilir?

 

Miras öğrenme sorgusu yapılan bir belge türü olarak karşımıza çıkan Kalıtım İlamı, vefat eden kişinin sadece birinci derece mirasçıları tarafından alınabilir. Örneğin, vefat eden babanın birinci derece mirasçıları eşi ve çocuklardır. Bu belge sayesinde babanın malvarlığı ve mirasçıları ile mirasçıların hak payları rahatlıkla öğrenilebilir.

Belgeyi Aldım Şimdi Ne yapacağım?

Kalıtım İlamı belgesinin alımının ardından vefat edenin malvarlığı ve mirasçılarının hakları konusunda bilgi sahibi olursunuz. Bu belge size mirastan pay alma hakkı tanımaktadır ve devirler esnasında sürekli yanınızda bulundurmanız gereken bir evraktır. Babamdan kalan mal varlığını nasıl devralırım sorusu bu ilamın arkasından gelmektedir. Tapu dairesine veya bankaya başvurmadan önce tamamlamanız gereken başka işlemler mevcuttur. Öncelikle vergi dairesine giderek ‘Veraset ve İntikal Vergisi’ni ödemek zorundasınız. Vergi dairesi sizden ödenecek verginin hesaplanmasına ilişkin miktar bildirimi talep edebilmektedir. Bu sebepten bankadan veya tapu dairesinden bir yazı ile vergi dairesine başvuru yaparsanız işlemleriniz daha hızlı olacaktır.

Vergi dairesine mirasçılık nedeniyle oluşan vergilerinizi ödedikten sonra ‘Borcu Yoktur’ yazısı almayı unutmayınız. Bu belge olmadan kurumlar devir işlemlerini gerçekleştiremezler. Bir uyarı daha, yazıda belirtilen miktarın değişmemesi için işlemlerinizi kısa sürede halletmeniz yeni sorunlar çıkmasına engel olacaktır. Örneğin, vadeli bir hesap varsa işleyecek faizler nedeniyle ödeme miktarı artacak ve banka ya yeni bir yazı talep edecek ya da işleyen faizi yasal olarak gelirlerine kaydedecektir. Bu durumla karşılaşmamak için işlemlerinizi kısa süreler içinde tamamlamanız gerekmektedir.

Devir işlemleri sırasında tüm mirasçıların ilgili yerde hazır bulunmaları gerekmektedir. O anda olmayacak kişiler, Vekaletname hazırlatarak bir başka kişiye kendi adlarına işlem yapma yetkisi verebilirler. Ancak Vekaletnamede yapılacak işlem açıkça belirtilmek zorundadır, aksi takdirde devir işlemi gerçekleşmeyecektir. 

 

Reddi Miras Nedir?

Kalıtım İlamı alan mirasçılar vefat eden kişinin mirasındaki haklarından feragat edebilirler. Bu durumla en fazla, borçların alacakları geçtiği zamanlarda karşılaşılır. Babadan kalan mirasın reddi için adliyeye başvurmak zorundasınız. Başvuru vefat tarihini izleyen üç ay içinde yapılmak zorundadır. Mahkeme tarafından başvurunuz kabul edilir ve bu yönde bir karar alınırsa, murisin tüm mirasından feragat etmiş olursunuz. Yani alacaklarından faydalanamaz borçlarından ise sorumlu tutulamazsınız. Mahkeme kararı belgesi ile borçlu olduğu yerlere başvurarak durumunuzu belirtmek hatalı işlemlerin önüne geçilmesinde faydalı olacaktır.

ilginizi çekebilir

Halk Süt Yardımı Başvuru Şartları (GÜNCEL)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir