Askerlik Borçlanması Ne Kadar?

Askerlik borçlanması ne kadar, iyi mi hesaplanır? 2019 yılı askerlik borçlanması hesaplaması ve müracaat süreciyle ilgili bilgileri yazımızdan ayrıntılarıyla okuyabilir, askerlik borçlanmasıyla ilgili ayrıntıları inceleyebilirsiniz.

Askerlik borçlanması ne kadar?” olduğu çalışanlar tarafınca merak edilmektedir. Askerlik borçlanması miktarı 2019 yılı itibari ile en düşük 818 TL’dir. Askerlik borçlanma şartları 1 Ocak 2019 tarihinde piyasaya sürülen yönetmelikte belirlenmiştir. Bu yönetmelikle beraber, askerlik borcu için ödenmesi ihtiyaç duyulan meblağ artmıştır. Askerlik borçlanma için hesaplama yapılırken, asgari ücret baz alınıyor. 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren asgari ücret brüt 2 bin 558 TL net 2 bin 20 TL olarak belirlenmiştir.

Askerlik Borçlanma Hesaplaması Iyi mi Yapılır?

Askerlik borçlanma hesaplanması asgari ücret üstünden yapılır. Buna bakılırsa kişinin talebiyle beraber günlük en düşük askerlik borçlanması tutarı 27 TL, en yüksek ise 204 TL olacaktır. 30 günlük askerlik borçlanması icra eden bir şahıs bu durumda minimum 818 TL öder. Askerlik süresi 18 aylık olduğundan toplamda ödenmesi ihtiyaç duyulan meblağ 14 bin 736 olur. Askerlik borcu ödemesi yönetmeliğe bakılırsa 1 Ocak 2019, 31 Aralık 2019 için aşağıdaki şekilde olacaktır:

 • 30 gün için 818 TL,
 • 60 gün için bin 637 TL,
 • 90 gün için 2 bin 456 TL,
 • 120 gün için 3 bin 274 TL,
 • 150 gün için 4 bin 93 TL,
 • 180 gün için 4 bin 912 TL,
 • 210 gün için 5 bin 730 TL olarak hesaplanmıştır.

Askerlik Borçlanması Iyi mi Yapılır?

Askerlik borçlanması 2019 mantığında adamların er, erbai ya da yedek subay okulunda geçen süreleri için emeklilikte borçlanma yatıyor. Bu borçlanma en fazla askerlik süresini kapsar. Askerlik borçlanması yaptığınız süre, emeklilik için ödenmesi ihtiyaç duyulan emeklilik prim süresinin üstüne ilave yapılır. Emekli olmak isteyen kişilerin prim günü kafi gelmediği durumda, adam adaylar askerlik borçlanması yaparak prim süresini uzatmış olur.

Emekli olmasına bir yıl kalmış çalışanlar, çalışmak yerine askerlik süresi için borçlanabilir. Askerlik borçlanması yardımıyla emeklilik yaşı 1 yaş öncesine çekilebilir. Askerlik öncesinde sigortalı görünen kişilerin bu haktan faydalanması mümkün değil.

Askerlik Borçlanması için Müracaat Süreci

Müracaat yapmak isteyen kişilerin Toplumsal Güvenlik Kurumu’na askerlik terhis belgeleri ile beraber başvuruda bulunmaları gerekiyor. Bu formun üstünde askerlik meydana getirilen tarih aralığının ve var ise askerlikten sayılmayan günlerin belirlenmiş olması gerekiyor. Askerlik borçlanması yaptırmak isteyen kişilerin askerlik borçlanması formunu eksiksiz olarak doldurması gerekiyor. Biçim doldurulurken askerlik şubesinden yardım alınabilir. Sunulan formların tümü askerlik şubesinin onayından geçer. Bu belgeler, kişinin çalmış olduğu iş yerinin bağlı bulunmuş olduğu SGK Müdürlüklerine iletilir.

Askerlik Borçlanması 2019 En Yüksek Borçlanma Tutarları Ne Kadar?

Askerlik borcu görüntüleme işleminden sonrasında, en yüksek borçlanma miktarları şu şekilde belirlenmiştir:

 • 1 günlük borçlanma 162 TL,
 • 30 günlük borçlanma 4 bin 870 TL,
 • 180 günlük borçlanma 29 bin 224 TL,
 • 360 günlük borçlanma 58 bin 449 TL,
 • 540 günlük borçlanm 87 bin 674 TL.

Lüzumlu başvurular yapıldıktan sonrasında, kendileri için hesaplanan tutarların en geç 1 ay içinde ödenmesi gerekiyor. 1 ay sonrasında meydana getirilen ödemeler için kişinin yeniden müracaat yapması lazım oluyor. Primini ödememiş olanların günleri, borçlanma kapsamında değerlendirmeye alınmıyor.

Askerlik Borçlanma Şartları Nedir?

Askerlik borçlanması yapmak için askerliğin er ya da erbaş olarak yapılması gerekiyor. Askerlikten muaf olan kişilerin askerlik borçlanmasından faydalanması mümkün değil. Askerlik borçlanması için hesap yapılırken güncel asgari meblağ kullanılır. Yedek subay hazırlık okulunda geçirilmiş süreler var ise, bu süreler askerlik borçlanmasının içine dahil edilebilmektedir.

ilginizi çekebilir

ING Bank İndirimli İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç kredileri, nakit ihtiyaçlarınızdan kişisel ihtiyaçlarınıza, eğitim masraflarınızdan konut ya da vasıta ihtiyaçlarınıza kadar her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir