Arıcılık Kredisi Veren Bankalar 2020 Hibe Destekleri

Arı yetiştiriciliği sektöründe başlangıç sermayesine yada hibeye gereksinim duyan gençlerimize hem devlet kurumları hem devlet bankaları hemde hususi bankalar tarafınca arıcılık kredileri verilmektedir. Önemli olan girişimcinin etkinlik göstereceği arıcılık sektöründe ki geçmişi ve kkb puanlamasıdır. Bal, Balmumu, Polen, Propolis, Arı sütü, polinasyon üretim ve ihtiyaçlarınız için kamu kuruluşlarına meydana getirilen başvurular lüzumlu şartların taşınması durumunda yapılabiliyor iken, hususi bankalar yalnız kredi not puanınızın kafi olmasına bağlıdır. Bu içeriğimizde BBDK kayıtlı yasal bankaların arı yetiştiriciliğine hususi verdikleri kredileri değerlendireceğiz. Halkbank, Vakıfbak, Ziraat Bankası, Şekerbank şeklinde bankalar tarafınca verilen arıcılık kredisi faiz oranları hakkında informasyon alabilir ve örnek hesaplamaları inceleyebilirsiniz.

Devletten arıcılık hibesi alarak bu işe adım atmak ister miydiniz? O süre 30 bin lira verilen genç ziraatçi projesi ile diğeri Ziraat ve Orman Bakanlığı projelerini takip etmelisiniz. Bir tek başlangıçta kredi çekmek işinizi görecek ise, aşağıda yer edinen bankaları ziyaret edebilirsiniz.

Arıcılık Kredisi Veren Bankalar Sıralaması

 1. Ziraat Bankası
 2. Halk Bankası
 3. Denizbank
 4. Vakıflar Bankası
 5. Türkiye Ekonomi Bankası
 6. Qnb Finansbank
 7. İş Bankası
 8. Akbank,
 9. HSBC
 10. INGBank
 11. Güvence Bankası
 12. Yapı ve Kredi
 13. Odeabank
 14. TKK (birleşke)
 15. Şekerbank
 16. Anadolu Bank,

Yukarıda saydığımız 14 banka şubesinden hem bal ve polen üretimi için arı yetiştiriciliği finansmanından yararlanabilirsiniz.

Arı yetiştirme hibesi

Arıcılık Destekleri 2020 yılı

Ziraat Kredi Kooperatifi Arıcılık Kredisi ve Şartları

Esnaf kefalet iyi mi esnafımıza destek sağlıyorsa, ziraat kredi kooperatifleri de hayvancılık ve ziraat sektöründe arı yetiştiricilerinin imdadına koşmaktadır. Bu alanda Ziraat Kredi finansekstra.com arıcılara aşağıda ki imkanları sunuyor.

 1. Kısa vadeli tüm arıcılık malzemelerinin alınması için 12 aya kadar destek
 2. Hayvan satın almak için verilen ve kovan almakta kullanılan kredi
 3. Ziraat araçlarının alınması amacıyla verilen arıcılık malzemeleri kredisi,

Bu 3 kredi ile arıcılık yapmak isteyenler fazlasıyla tüm gereksinimlerini satın alacaklardır. Kredinin en üst limiti 50 bin liradır. Minimum 2 birleşke üyesi kefil istenir. Ziraat Kredinin arıcılık kredisi faiz oranları şöyledir;

 • 1 yıl vadeli faiz oranı aylık %0,66,
 • 4 yıl vadeli aylık faiz %0,83,
 • 4 yıldan fazla vadede aylık faiz %0,93 oranındadır.

KAMU BANKALARI

Ziraat Bankası;

Kurum sektöre yeni başlayanlardan eğer herhangi bir gelir belgeleri yok ise, güvence talep etmektedir. Güvence olarak arsa, arazi ve taşınmazlar kabul görmektedir. Eğer bu finansman tarımsal etkinlik için alınacaksa eğer 50 tane arılı kovan şartı vardır. Senelik faiz oranı %5 olup, aylık faizi ise 0,41’e denk gelmektedir.

Vakıfbank;

Vakıfbank işletme ürünü kredileri adı altında bu desteği sağlamaktadır. Arıcılık ile birlikte bitkisel üretim, küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, Tavuk çiftliği kurulumu ve salma ve organik tavukçuluğa da destek vermektedir. Eğer eğer bu işe yeni başlıyorsanız ve herhangi bir birliğe üyeliğiniz yok ise Vakıftan bireysel gereksinim kredisi kullanarak ta bal üretimine başlayabilirsiniz.

Halk Bankası;

Daha oldukça esnaflarımıza faizsiz kredi desteği elde eden Halkbank, bu sektörde tarımsal gereksinim paketi ile finansman sağlıyor. Halkbank müşterisi olun yada olmayın lüzumlu evraklar ve belgeler ile başvurduğunuz taktirde 50 kovan arı alabileceğiniz oranda 4 yıl vadeli krediden faydalanabilirsiniz. Detaylı informasyon için bu bağlantıyı inceleyin. Diğeri sektörler için de Ziraat destek, topraksız ziraat, TMO senedi karşılığı, sulama, çeltik, IPARD finansmanından yararlanın.

Arı hibesi

Gezen Arı Yetiştiriciliği Projesi Görseli

Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği (TAB)

2003 senesinde kurulan ve ulusal ve internasyonal projeler ile tüm arıcılara destek elde eden kuruluşa üye olmanızı tavsiye ederiz. Bazı hususi bankalar arıcılık birliğine üye olma şartı koşmaktadır. Birliğin merkezi İzmir-2 Caddesi No 42/7 Kızılay Ankara adresinde bulunmakta olup, yazışma numarası ise; 0312 4175972’dir. TAB adında olan birliğin Türkiye’nin 80 ilinde İl Merkezi mevcuttur. Üyelikler il merkezlerinden gerçekleştirilebilmektedir.

Ziraat ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafınca 2020 yılı içinde arı yetiştiriciliğine hibe desteği sağlanıyor. Her türlü araç-gereç ve kovan alımları için kullanılabilen bu desteğe başvuranlar harcamalarının %60’ı oranında hibeden yararlanabiliyor.

ÖZEL BANKALAR

Şekerbank; İlk şart TAB üyesi olmak. Senedi bir kez ödemeli 3 yıl vadeli kredi veriliyor.

Qnb Finansbank; Satın alınan arılı kovanların %85’ini karşılarken, 3 ay ve 1 yıl içinde ödeme planı oluşturulabiliyor. Maksimum vadesi 2 yıl olup, satın alınan arılar için proforma satmaca talep ediyor.

Akbank; Genel olarak tüm tarımsal faaliyetlere hasat periyodu ve geri ödemesiz dönem seçenekleri sunuyor.

Yapı ve Kredi Bankası; 12 ay maksimum vadeyle birlik üyesi yetiştiricilere finansman sunuyor. Başvurmak için minimum 50 tane arılı kovanınız olması şart koşuluyor.

Odeabank; 4 yıl vadeli bireysel finansman sağlıyor.

Türkiye Ekonomi Bankası; Körük, El demiri, maske, elbise, kovan, bölme tahtaları, ilaçlar, yemler, bal süzme üniteleri, körükler, tanklar, eritme kazanları, yemlikler, çerçeveli arı ve ana arı alımları şeklinde ihtiyaçlarınız için 12 aya varan vadelerle kredi veriyor.

30 Bin Lira Arıcılık Hibesi

Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca arıcılığa 30 bin lira affetme veriliyor. Bu affetme için geri ödeme yapılmıyor. Proje başvuruları her senenin Nisan ve Mayıs aylarında alınırken, müracaat sahipleri sistem üstünden bir proje hazırlıyor. Bu destekten yararlanmak isteyenlerin Halk Eğitim Merkezlerince verilen Arıcılık kursuna katılmaları sonucunda +5 puan aldıkları söyleniyor. finansekstra.com sitemizi takip ederek proje başlangıcında 30 bin liralık geri ödemesiz desteğe başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Arıcılık hibe destekleri hakkında araştırma yapabilirsiniz.

KOSGEB Arıcılığı Destekliyor mu?

KOSGEB arılı kovan satın almak için destek sağlamazken, bal üretim tesisi kurulumunda paketle ve diğeri alanlar için affetme sunmaktadır. Sözgelişi bal ürünlerini paketleyerek yurt dışına ihraç etmek istiyorsunuz. Kovanlarınızdan topladığınız balları ambalajlayarak yurt içinde ki toptancılara dağıtacaksınız. O süre Kosgeb size bu şekilde bir tesisin kurulumu, araç-gereç ve edevatların alımı için affetme veriyor. Tüm içeriklerimizde onlarca kere anlatmamıza rağmen halen KOSGEB’in hayvan kredisi verdiğini söyleyenler mevcuttur. Dikkatsizlik etmeyin; Kosgeb canlı hayvan alımına destek vermez!

Arıcılık Kredisi Çekmek İçin Lüzumlu Evraklar ve Belgeler Sıralaması

 1. Müracaat sahibinin nüfus cüzdanı,
 2. Geliri var ise maaş bordrosu yada kira belgeleri,
 3. Arıcılığı yapacağı bölgeye ilişik kira sözleşmeleri,
 4. Ziraat Krediden alınıyorsa 2 üye kefil,
 5. Talep edilen miktar yüksek ise güvence belgeleri, (tarla, bağ, bahçe yada ev tapuları)
 6. Bankaların isteyeceği diğeri evraklar ve belgeler,

Eğer siz 10 bin liralık gereksinim kredisi ile arıcılığa giriş yapacaksanız yalnız kimliğiniz ile başvurmanız kafi olabilir. Ya da ziraat bankalarının web uygulamalarını indirerek, bu uygulamalardan kefilsiz, evraksız, senetsiz online müracaat ile 20 bin liraya kadar kredinizi derhal çekebilirsiniz.

Arıcılığa Iyi mi Başlamış olalım?

Arıcılığa bir çok süre 3 değişik yoldan başlanır.

1. İlkel kovan aktarmayla
2. Oğullu yöntem ile,
3. Fenni kovanlar ile başlayın.

Ziraat Bankası arıcılık kredisi hakkında informasyon alabilirsiniz. Ek olarak TKDK IPARD Programı dahilinde arıcılık desteği de sağlanmaktadır.

İlkel kovanda adım atmak arıcılığa yeni başlayanların bu yolu tercih etmelerini tavsiye etmeliyiz. Bu oldukça zor bir iştir. Aktarma işi tamamen ustalık ve beceri isteyen bir iştir. Belli bir mevsimi vardır. Her mevsimde aktarma olmaz. Aktarılacak yerli kovanlı fenni kovan yan yana yada yerli kovanın üstüne konur birkaç gün süresince arıların kovanı aşinalığı sağlanır. Sonrasında mevsim bal teşekkül olmadan aktarmaya adım atmak yavru üşütecek kadar havanın soğuk olması lazımdır. Aktarma zamanında ilkin kovana bol miktarda duman vermeye başlanır. Ondan sonrasında kovan içindeki arı yada fenni kovan üzerine silinir. Naturel kovanın arkasında çıkartılması çekiyor. Ana arının zayi edilmemesine dikkat edilir. Yavrulu duraklar itina ile kesilerek çerçevelerine takılır. Budala kadar dışarıda bekletilmez. Yerde kovan parçaları var ise derhal oradan uzaklaştırılır. Bu işlemi yaparken güneşin kızgın olmamasına dikkat edilmelidir. Arıcılığa oğulla adım atmak oğlun çıkması mevsimi zamanında bağlıdır.

Arıcılık iyi mi yapılır?

İlk çıkan kuvvetli olduğu arıcılar hiçbir süre satmak istemezler. İkinci yada üçüncü yol bulunabilir. Arıcılığa başlayanları bu yolda edileceği için pek tercih edilmemektedir. Arıcılar fenni kovanda adım atmak bu tür kovanlar ilk arıcılığa başlayanlar için en uygun olanlarıdır. Arıcılığa yeni başlamış olacak olanlar bir yada iki kovanda başlamalıdır. Bu kovanlar oldukça kuvvetli olmalıdır arıcılığa yeni başlamış olan çiftçilerimizin moralini bozmamalıdır. Arıcılığa yeni başlamış olan çiftçiler çevresinde bu mevzuda kafi bilgiye haiz kişilere ve her fırsatta teknik teşkilatları yakın ilişki kurmalı ve en kısa zamanda bilgisini artırmalıdır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Konut Kredisi Yapılandırma Müjdesi Geldi – Son Dakika

Daha ilkin yüksek faiz oranları ile konut kredisi kullanmış oldukca sayıda vatandaşın heyecanla beklediği Konut …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir