Arıcılık Hibe Destekleri 2020 Arı Yetiştiriciliği Kredileri

Devlet tavuk, hindi, ördek, kaz, inek, koyun, keçi, dana, sığır yetiştiriciliğine affetme ve destek verdiği şeklinde arıcılık sektöründe hizmet veren çiftçilerimize 2020 senesinde da arıcılık affetme destekleri ile arı yetiştiriciliği kredileri vermektedir. Bu hibeler, Bakanlık tarafınca hazırlanan projeler kapsamında verilmekte olup, affetme desteğinden yararlanmak isteyenler ilgili dönemlerde müracaat evraklarını tanzim ederek, rehberde belirtildiği şekilde başvurularını tamamlarlar. Devlet arıcılık desteklerinin yanı sıra Ziraat Bankası şeklinde bankalar tarafınca da arıcılık kredileri verilmektedir. Bu kredilerden yararlanarak da faaliyetlerinize devam edebilirsiniz.

ARICILIK HİBE DESTEKLERİ 2020

Genç çiftçilerimiz için geliştirilen proje de, arıcılık sektörüne 30 bin liraya varan destek sağlanmaktadır. Bu destekten 18 ile 41 yaş aralığında ki tüm gençlerimiz yararlanabildiği şeklinde, 3 yıl süresince arıları satmamak ve alınacak arılı kovanların yönetmeliğe uygun olmaları gerekmektedir. Genç ziraatçi kapsamında verilecek olan destek sunar geçtiğimiz yıl mayıs ayında sonlanmıştır.

Arıcılık Hibesi 2020

Minimum 40 arılı kovan satın alan gençlerimize arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği hibesi verilmektedir. Yukarıda uygulama rehberinin proje başlangıcı görülmektedir.

50 ARILI KOVANI OLANA HİBE VERİLMEYECEK

Ziraat ve Orman Bakanlığının yayınladığı tebliğde dikkat çeken en önemli mevzu bugüne dek arıcılık sektöründe bu şekilde bir uygulama yapılmasa da, 2020 yılından itibaren acılık ile uğraşan ve minimum 50 arılı kovanı olan arıcılara affetme verilmeyeceği açıklanmıştır.

Arıcılık Affetme Destekleri

Ziraat ve Orman Bakanlığı’ na kayıtlı olarak 50 kovan veye daha fazlasında arılı kovanınız var ise, hibeden yararlanamazsınız. Devlet bu uygulama ile sektörde hizmet veren ailesini geçindirebilecek kadar arıcılıkla uğraşan kişiler yerine, ilk kez süregelen sermayesi olmayan kırsal kesimde bal üretimi ile ilgilenecek çiftçilerimize öncelik tanımıştır.

Arı Yetiştiriciliği Malzemelerine Affetme Desteği

Bakanlığın verdiği 30 bin lira bir tek arılı kovan alımında değil, arı ve arı ürünleri yetiştiriciliğinde gereksinim duyulan tüm alanlarda kullanılabilmektedir. Bu malzemelerden bazıları şunlardır;

Arıcılık hibesi alarak sıfırdan bu işe başlamayı hedefliyorsanız, hesabınızı iyi yapmalısınız. Zira arı yetiştiriciliği bir tek arılı kovan ve elbise alarak yapılmaz. Eğer amacınız bahçenize 2 arı kovanı koyup, organik bal yemekse problem yok. Yalnız bu işi ustalaşmış olarak yapmış olup, hasat zamanında kavanoz kavanoz bal satmak istiyorsanız birçok gideriniz olacağını dikkatsizlik etmeyin. Arıcılık affetme destekleri yada kredilerine başvurmadan ilkin aşağıda ki malzemeleri de bir kenara not etmenizde yarar var.

50 Kovan Arıcılık Projesi Lüzumlu Malzemeler

Kovanlar için lüzumlu aparatlar, Petek Yapıştırma Makinası, Bal Tenekesi, Arıcı Karavanı, Sır Alma Bıçağı, Bal Refraktometresi, Asit Buharlaştırma Aparatı, Bal Mikseri, Şapka Tipi Uçan Haşere Tuzağı, Tekli Oksalik Asit Buharlaştırma Aparatı, Nano Gümüş İçerikli Malzemeler, Çekiçli El Demiri, Çerçeve Tutma Aleti, Çerçeve Tutma Aleti, Organik Asit Eldiveni, Arıcı Pürmüz Çakmağı, Adam Arı Gözü Peteği, Kabarmış Mum Peteği, Güneş Enerji Sistemi, Bal Mumu Eritme makinesi, Bal kutu ve kavanozları, Varroa Savaşcısı, Karabuğday Tohumu, Arı Kuşu Kaçıranı, Elektronik Kontrollü Çit, Bal Taşıma Sandığı, Polen Kurutma Makinası, Oksalik Asit Buharlaştırma malzemeleri, Kovan Koruyucu Siren, Bal Sağım Çadırı, Ballı Bitkiler ve Yemler, Çerçeve Delme Aleti, Arı Otu Tohumu vb. birçok malzemeye gereksinim duyacaksınız. Bu sebeple, affetme desteğini almadan, kaç arılı kovan alacağınıza karar vermeden ilkin bu listeye göz atamanız da yarar var.

2020 senesinde verilen geri ödemesiz destek ile arılı kovan almak isteyenlerin dikkat etmeleri gereksinim duyulan bir hususta, arıların anneden, babadan, eşten, çocuktan ve bu kişilerin haiz olduğu işletmelerden arılı kovan alınamaz. Bakanlık bu durumda affetme vermez.

devlet-kovan-destekleri

Devlet arıcılık destekleri

Arı Hibesi İçin Müracaat Iyi mi Yapılır?

Ilk olarak bakanlığın hazırladığı gencciftci.gov.tr adresine üye olunur ve giriş yapılır. Sonrasında kişisel bilgiler doldurularak sağ sekmeden sektör kısmı arıcılık olarak seçilir. Devam butonuna basıldığında gider kalemleri ekrana yansıyacaktır. Aşağıda yer almakta olan gider kalemleri ekranında;

Arıcılık hibesi

“En Azca 40 Tane arılı kovan içerikli, gider kalemleri genel müdürlükçe belirilenen arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği projesini” seçiniz.

Bu işlemden sonrasında gider kalemi ekle butonuna tıklayınız. Bu işlemden sonrasında 30.000 TL. tutarında arı hibesinin gider hanesine eklendiğini görmüş olacaksınız. İLERİ butonuna tıklayarak devam ediniz ve son olarak bölümde hazırlamanız gereksinim duyulan evraklar görüntülenecektir.  Bu evrakları sistemden çıktı alarak, en kısa sürede projeyi uygulayacağınız kırsal alanın bağlı bulunmuş olduğu Tarım ve Orman Müdürlükleri‘ne başvurunuz.

Arıcılık kredisi veren bankalar

Arıcılık Kredisi Veren Bankalar ve Şartları

 • Şekerbank Arıcılık Kredisi arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği için 36 ay vadeli yılda bir kez hasat ödemeli kredi desteği sağlamaktadır. Bu krediden yararlanmanız için Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliğine üye olmanız şarttır.  Eğer üye değilseniz, arılık birliğine üye olmak için başvuru formunu buradan indirebilirsiniz. Bu krediden arıcılık birliğine üye olanlar ve arıcılık işletmesi olan tüzel kişilikler faydalanabilmektedir.
 • Türkiye Ekonomi Bankası; TEB çiftçiler ve üreticiler arı yetiştiriciliğine finansman sağlamaktadır. Nakliye, arı yemleri, arılı kovan, petek ve diğeri malzemelerin alımı için 30 bin lira arıcılık affetme desteklerine ilaveten, bu krediden de yararlanabilirsiniz.  Müracaat için lüzumlu evraklar ve belgeler şunlardır;
  • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi,
  • ÇKS kayıt belgesi (Eğer kayıtlı değilseniz GTHM’ne başvurun.)
  • Eğer yüksek oranda kredi çekecekseniz tarla tapusu,
  • Arıcılık birliğine üye olduğunuza dair kimlik belgesi.
 • QNB Finansbank; Yeni arıcılığa süregelen gençlerimizin tüm giderlerinin %85’ini karşılayan Qnb Finansbank %15 oranında bir peşin parası olanlara hibeye de gerek kalmadan kredi vermektedir. İsterseniz yılda bir kez, isterseniz altı ayda bir, ister 3 ayda bir yada her ay taksit taksit ödeyin, 2 yıla kadar vadeli bu krediden Arıcılık birliğine kayıtlı olan, almış olduğu tüm malzemelerin proforma faturalarını bankaya sunan arıcılar yararlanabilir.
 • Yapı ve Kredi Bankası; Yapı kredi bankası arıcılar için lazım  olan her türlü malzemenin satın alınması için destek sağlamaktadır. Yapı Krediden arı kredisi alabilmek için arıcılık sistemine kayıtlı minimum 50 kovan arısı olmak, arıcılık birliğine kayıtlı olmak lüzumlu şartlar arasındadır.

Arıcılık Birliğine Iyi mi Üye Olunur?

Arı yetiştiriciliği hibesi, bankaların verdiği krediler ve diğeri tüm Devlet teşvik ve desteklerinden yararlanmak için yukarıda anlatıldığı şeklinde birliğe üye olmak şarttır. Birlikte 2 çeşit üyelik vardır. Bunlardan birincisi Aslolan üye iken diğeri ise Aday üyedir.

Aslolan üye: Minimum 30 arılı kovanı olan yada Bakanlık tarafınca izin belgesi bulunan, ana arı üretim işletmesine haiz, arı kayıt sistemlerine dahil olan, tüzel yada gerçek kişileri ifade eder.

Aday Üye: 30 arılı kovandan daha azca arısı olan yada 30 kovandan fazla arısı olmasına rağmen Arıcılık Birliğinin imkanlarından kısıtlı olarak yararlanmak isteyen kişilerdir.

Arıcılık Birliğine Nasıl Üye Olunur?

Arıcılık Birliğine Iyi mi Üye Olunur?

Arıcılık Birliği Üyelik Şartları Nedir?

 • Modern hakları kullanma ehliyetine haiz olmak,
 • Aslolan üye için 30, aday için 30’dan azca arılı kovana haiz olmak,
 • Arıcılığın yapıldığı alan ile aynı ilin hudutları içinde ikamet etmek.
 • Arı kayıt sistemine dahil olmak ve ıslah programları ile ilgili üzerine düşen vazife, sorumluluk, teknik ve mali yükümlülüğü yerine getirmek gerekmektedir.

Arıcılık sistemine https://tbs.tarsey.gov.tr/Authentication.aspx adresinden giriş yapabilirsiniz.

Arıcılık birliği, yönetmeliği, affetme ve destekleri, üyelik ile ilgili diğeri mevzular için Arıcılık Birliğinin Sözleşmesini inceleyebilirsiniz. Arıcılık Affetme Destekleri 2020 Arı Yetiştiriciliği Kredileri isminde içeriğimiz de arıcılığa yeni süregelen gençlerimiz için verilen 30 bin lira affetme desteğine ilaveten bankaların sunmuş olduğu kredileri de inceledik.

Affetme için minimum 40 kovan arı almanız gerektiğine gore, alacağınız malzemelere gore iyi bir proje hazırlamalı eğer gerekiyorsa hususi bankalara ve devlet bankalarına da başvurarak kredi çekebilirsiniz. Ek olarak TKDK IPARD programları kapsamında 302 sayılı tedbire gore  Arıcılık ve Arı Ürünlerinin Üretimi, İşlenmesi ve Paketlenmesi mevzusunda belirlenen oranlarda destek sağlanacaktır. 2020 senesinde bu hibelerden de yararlanabilirsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Paraf Esnaf Kart Başvurusu ve Avantajları

Paraf Esnaf Kart başvurusu ve avantajları.. Tüm sıkıntılı dönemlerinde esnaf ve KOBİ ‘lere desteğini gösteren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir