Altın Piyasası Nasıl İşler Kaçta Açılır Kapanır

Ülkemizde ve dünyada en sık kullanılan ürünlerden biri de altındır. Yıllardır birikim için en sık altın kullanılır. Bunun için altın piyasası yoğun bir şekilde takip edilir. Bu takibin olması için de piyasanın nasıl işlendiğini, kaçta açıldığını ve kaçta kapandığını iyi şekilde bilmek gerekir. Altın piyasasını sıkı sıkıya takip eden kişiler bilinçli bir şekilde yatırım yapabilir. Bu sayede de uzun vadede kazanç sağlanır. Altın, birikim açısından hiçbir zaman kaybettirmeyen her zaman kişiye kazanım sağlayan bir üründür. Ülkelere göre değil global olarak belirlenen bir piyasadır. Yani 1 gram altın fiyatı her saniye değişikliğe uğrayabilir. Bu nedenle de dünyadaki ekonomik gelişmelere göre altın fiyatları 24 saat içinde her an değişebilir.

Tüm dünya altın piyasasını etkilese de en fazla ABD’de yaşanan gelişmeler bu piyasayı etkiler. Çünkü güçlü ve büyük devletlerin bu konudaki rolü fazladır. Amerika’da yaşanacak ekonomik krizler ve politik olaylar altın piyasasını etkiler. Özellikle son bir iki yıldır yaşanan olumsuz durumlar şuanda altın piyasasını büyük ölçüde etkilemiştir ve altın yüksek oranda artmıştır. Altın fiyatları artınca mücevher olarak altın almak isteyen kişiler çekinir ve altın alamaz. Bu da altın yatırımcılarının işine gelir. Altın piyasasında yaşanan hareketler altın yatırımcılarının beklediği bir durumdur. Bu tarz kişiler alım satım yaptığından altında yine düşme olmaz.

 

Altın Piyasası Kaçta Açılır / Kapanır?

Ülkemizde altın piyasası ilk faaliyetine 09.30’da başlar ve gün içinde yaşanmış olan durumlar sonrasında 13.00’da ilk piyasa biter. Açıklamadan da anlayacağınız suretiyle altın piyasası gün içerinde birden oldukca faaliyete geçmekte. İlk etabı belirli oranlarda tamamladıktan sonrasında gene aynı gün içinde 15.00’da süregelen piyasa 17.15’de ona ermektedir. Altına yatırım yapmayı planlıyorsanız yukarıda belirlenen iki etaplı piyasa işleyiş saatlerinde aralıklı olarak altın alış ve satış durumunu denetim etmelisiniz. Aynı şekilde eğer esasen altına sahipseniz ve bunu nakde çevirmeyi düşünüyorsanız gün içine değişime uğrayan alış fiyatını takip etmeniz en doğrusu olacaktır.

Altın Fiyatları

Tüm dünyada altın dolar üzerinden değer kazanır. Dolar euro karşısında artınca altın düşer, dolar kuru euro karşısında azalınca da altın fiyatları artar. Ülkemizde ise dolar Türk lirası karşısında artınca altın düşer, dolar Türk lirası karşısında azalınca altın artar. Altın global olarak her yerde aynı değeri olan, dünyada istediğiniz noktada karşılığını alabileceğiniz, kolay likidite edilen bir maddedir. Kriz anında herkesin kendini güvende hissettiği bir yatırımdır. Çünkü küresel riskler arttıkça dolar ve euro gibi para birimlerine güven azalır.

Altına olan talep arttıkça da altın fiyatları artar. Küresel faiz oranları, tüm dünyadaki siyasal gelişmeler ve nakit akışı altın fiyatlarını etkiler. Altın için hiçbir zaman uyumaz denilebilir. Türkiye’de piyasa kapansa İngiltere’de açılır, İngiltere’de kapansa Amerika’da açılır, Amerika’da kapansa Uzakdoğu’da açılır. Bu durum böyle devam eder. Yani Türkiye’de gece 03:00’da bile uyanıp baksanız altın fiyatlarında değişiklikler olduğunu görebilirsiniz. Yaşadığınız ülkede faiz oranları düşerse maliyeti az olduğundan herkes altın alır. Bu da yine talebin artmasıyla altının fiyatını arttıracak bir etmendir.

Eğer ülkede enflasyon artarsa para değerini kaybeder. Bu durum da para yerine daha sağlam bir yatırım alınmasına neden olur. Bu sağlam yatırım herkesin aklına geleceği gibi altındır. Paranızın değerini koruyabilmek için altın alabilirsiniz. Enflasyonun yüksek olup olmadığını yaşadığınız ülkedeki ürünlerin fiyat artışından anlamanız mümkündür. Eskiden daha ucuza aldığınız bir ürünü artık daha pahalı fiyata alıyorsanız burada bir sorun vardır. Sorun üründe değil ülkenizdeki paranın değer kaybetmesindedir. Bu durumlar küresel enflasyonun arttığının, ülkedeki ekonomik krizin yaşandığının habercisidir. Yaşanan olumsuz dönemde her zaman altın piyasasına güvenilir. Yabancı ülkelerin para birimlerinin işlendiği piyasa döviz piyasasıdır. Döviz piyasası da altın fiyatlarını etkiler. Bir ülkedeki döviz kurunun artışı o ülkedeki dövizin azalmasına ya da artmasına bağlıdır. Bir ülkenin kasasında yeterli döviz miktarı yoksa ülkede cari bir açık vardır. Vatandaşın, bankaların veya şirketlerin döviz ihtiyacı karşılanmadığında döviz oranları artar. Dolar ve euro değer kazanır, fiyatı artar ve bu da altın piyasasını etkiler.

ilginizi çekebilir

Kimlik Kaybetmenin Cezası 2021 Harç Tutarları ve Atmler

Belirlenen mevzuatlara göre kimlik kaybetme işlemin de herhangi bir cezai işlem uygulanmaz. Ancak kimliğini kaybeden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir