2021 Aile Hekimi Maaşları Ne Kadar?

 Aile Hekimi Maaşları 2020 Ne Kadar? Aile Hekimi Nedir? Ne Demek? Kimdir? Aile Hekimi Ne İş Yapar? Aile Hekimi Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri 2020 iyi mi? Yeni başlayan aile hekimi maaşı 2020 ne kadar?

Türkiye’de devlet tarafınca verilmekte olan sağlık hizmetinin fazlası batı ülkelerin üstündedir. Özellikle aile hekiminin uygulaması ile  sağlık hizmetleri de insanların ayağına kadar gelmiş. Her gün binlerce vatandaş mahallesinde bulunan aile hekimliklerine akın etmektedir. Bu yüzden hem yurttaşlar hem de tıp eğitimi alan kişiler aile hekimleriyle ilgili pek çok konuyu merak etmektedir. Peki aile hekimi nedir? Ne demek? Kimdir? Aile hekimliği uygulaması nedir? Aile hekimi ne iş yapar? Aile hekiminin çalışma şartı ve çalışabilme zamanları 2020 nasıldır? Aile hekimi maaşları 2020 ne kadar?

Aile Hekimliği Uygulaması Nedir?

Türkiye’nin sıhhat alanında yaptığı atılımlardan biridir. Hastanelerdeki yoğunluğu azaltmak ve çocuklar ile yaşlıların ayağına sağlık hizmeti götürülmesi için başlatılan bir uygulamadır. Bu sayede Türkiye’deki her mahalleye, ilçeye aile hekimlikleri açılmıştır. Var olan sağlık ocakları da aile hekimliklerine dönüştürülmüştür. Aile hekimliklerinde nüfusa gore 1 yada daha çok hekim ve hemşireler vazife yapmaktadır.

Aile Hekimi Nedir? Ne Demek? Kimdir?

81 ilde ve yüzlerce ilçede eski adı ile sıhhat ocaklarına yeni adıyla aile hekimliklerine giden vatandaşlar bu meslek ve uygulama hakkında sorular sormaktadır. Özellikle de “Aile hekimi nedir? Nasıl olunur?” sorusu sık sık karşımıza çıkmaktadır. Aile hekimliklerinde vazife meydana getiren, devlet bünyesinde etkinlik gösteren doktorlara aile hekimi denir. Genel olarak teşhis ve tedavi için gereken belge ve donanımlar bulunur. 7’den 70’e milyonlarca vatandaşa genel ve sıradan sıhhat hizmetleri verilir.

Aile Hekimi Ne İş Yapar?

Sıhhat alanında çalışan personellerin A’dan Z’ye binlerce görev ve sorumluluğu bulunmaktadır. Bu kişiler çok önemli bir işi icra ederek şifa dağıtmaktadır. Bebeklere, çocuklara, öğrencilere, yaşlılara, ailelere hizmet vermektedir. Personellerin başlıca görev ve sorumlulukları ise şu şekildedir;

  • Çalıştığı hekimliğin temiz, tertipli, güvenli olmasını sağlar. Merkezi yönetir.
  • Birlikte çalıştığı mensupları denetler, gelişmelerini ve huzurlu çalışmalarını sağlar.

Aile Hekimi Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri 2020

Aile hekimleri ülkenin farklı noktalarındaki merkezlerde görev yapar. Kendilerine ait bir odaları bulunur. Burada hastaları muayene ederler. Ayrıca merkezlerde çoğu zaman mutfak, tuvalet, dinlenme odası şeklinde yaşam alanları da bulunmaktadır. Bilgisayar, yazıcı, telefon şeklinde teknolojik donanımlara erişimleri bulunur. Görevleri kapsamında hastalarla ve vatandaşlarla ilgilenirler. Bu nedenle fazla zorlu ve yorucu bir iş yapmış olduklarını söylemek mümkündür. Bazen çocukla çocuk, yaşlı ile yaşlı, deliyle deli (!) olmaları gerekir. Vatandaşların yalnızca doktoru değil, arkadaşı, sırdaşı, abisi ve kardeşi de olurlar.

Personeller haftada 40 ile 45 saat arasında çalışırlar. Çalışma saatleri 08.00 ile 17.00 arasındadır. Aile hekimlikleri cumartesi günleri açıktır. Nöbet usulü ile 1 tabip hafta sonları yalnızca cumartesi günü vazife yapar. Pazar günleri ise sıhhat merkezleri kapalıdır. Günde yalnızca 9 saat çalışırlar.

Aile Hekimi Maaşları 2020 Ne Kadar?

Meslekle ilgili olan en çok merakta bırakan mevzu ‘maaş’ la ilgili olmaktadır. Sıhhat personellerinin kazançlarını belirleyen pek çok unsur bulunmaktadır. Hekimler çalıştığı vazife, şehir, ve bölge alanlarındaki nüfuslara göre, sigorta ve Bes kesintisine bakılır ise  evli ve çocuk sahibi olan  nazaran değişik miktarda aylık alabilirler. Ayriyetten kademe ve derece ile hizmet ettiği süre de belirleyici olmaktadır. Üstelik her yıl Ocak ve Temmuz aylarında toplu sözleşme zammı kapsamında aylıkları artar. Enflasyon farkı da bu ücretlere yansıtılır. Bütün bunlar göz önüne alındığında aile hekimlerinin  maaşı 2020 5 Bin  750 Tl ile 7 Bin Tl arasında olmaktadır. Göre yeni başlamakta olan  aile hekiminin maaşı 2020 6 Bin Tl civarında olmaktadır.

Aile hekimi kazancını vazife yaptığı bölgedeki nüfus ve görevli olduğu hasta sayısıyla meşhur olan muayene ettikleri hasta olmuş insan sayısı da etkisinde bırakmaktadır. Örneğin en düşük hasta bakım ücreti 500 TL ile 1000 TL içinde değişmektedir. Tabip aylığına bu ücret de yansıtılır. Ek olarak hekimler sorumluluklarındaki ilk 1000 fert için bin 500 TL ile 2 bin 500 TL arasında ücret alabilir.

ilginizi çekebilir

Kimlik Kaybetmenin Cezası 2020 Harç Tutarları ve Atmler

2020 yılında belirlenen mevzuatlara göre kimlik kaybetme işlemin de herhangi bir cezai işlem uygulanmaz. Ancak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir