Af Yasası 2020 Yargı Paketi Maddeleri

Af yasası son günlerde adından oldukca söz ettiriyor. Birçok kişi tarafınca oldukça merak mevzusu olan ikinci yargı paketinde emekler hız kesmeden devam ediyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulacak olan ikinci yargı paketi af yasasını da içermesi ümit ediliyor.  Hakkaniyet Bakanlığının yapmış olduğu ikinci yargı paketi af düzenlemesinde yavaş yavaş sona geliniyor. Yakın bir zamanda açıklanması beklenen ikinci yargı paketinde meclisten çıkacak karar ne olcak? Cezaevlerinde bulununan hükümlüler ve ailelerinin merakla beklediği ve emek harcamaları halen daha devam eden teklifin ne süre açıklanacağı bilinmiyor. Taslak halinde hazırlanan emek verme Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunum halinde sunuldu. Geride bıraktığımız 2019 yılının değerlendirme toplantısında ikinci yargı paketine ve ikinci yargı paketi içinde yer alması planlanan af yasasına değinildi.  Af yasasında hangi suçlar yer almayacak? İkinci yargı paketi af yasası maddeleri neler olacak? İkinci yargı paketi ve af yasası ile ilgili gelişimleri haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

İkinci yargı paketi hakkında net bir tarih açıklanmamıştır. 2020 yılının ilk günlerinde değerlendirme toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan emek harcamaları devam eden ikinci yargı paketi hakkında şu laflara değindi;

Yargı Reformu Strateji Belgemizi, 2019 yılı Mayıs ayında milletimiz ile paylaşmıştık. Belgedeki hedeflerin gerçekleştirilmesi amacıyla hazırlanan birinci yargı paketi, gene geçtiğimiz yıl Meclis’te kabul edilerek kanunlaştı. Bu düzenleme ile ceza adaleti sistemine “seri muhakeme usulü” ve “rahat yargılama” adı altında iki yeni uygulama da kazandırdık. “Kamu vicdanını rahatsız etmeyecek, suçluların cezalarını çekmiş olduğu, ceza adaleti sisteminin amacına uygun, ölçülü ve adaletli bir infaz rejimi üstünde çalışıyoruz. İnfaz düzenlemesini de içeren ikinci yargı paketinin hazırlıklarını tamamladık, birkaç hafta içinde Meclis gündemine getiriyoruz.” 

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un af yasası hakkında yapmış olduğu açıklama ise;

Hakkaniyet Bakanlığımız iyi bir emek verme yapmış oldu. Partide de daha evvel konuşuldu. Bakanlar Kurulu’nda da konuşuldu. İlgili bürokratlar ve diğeri partilerle de lüzumlu görüşmeler yapılmış oldu. Biliyorum. Dolayısıyla belirli bir noktaya geldi. Son emekler yapılacak. En kısa zamanda infazla ilgili bu düzenlemenin gündeme geleceğini biliyorum. Naturel olarak bunu bir af şeklinde görmemek lazım. Bu bir infaz indirimidir. Burada da esas ana fikir şudur; “Cezaevleri oldukca doldu. Hadi boşaltalım.” diye bir indirim yapılmaz. Mühim olan cezayla caydırıcılık arasındaki dengenin oluşturulmasıdır.

Birinci yargı paketi Resmi Gazete’ de 24 Ekim 2019 tarihinde yayınlanmıştı. Birinci yargı paketi toplamda 39 maddeden oluşuyor. İkinci yargı paketinin 30 maddeden oluşacağı söyleniyor. İnfaz düzenlemelerinin yer alığı af yasası olarak malum ikinci yargı paketinin bir kaç hafta içinde mecliste olacağı açıklandı.

Hangi Suçlar Af Yasası Haricinde Tutuluyor?

17 maddelik taslak metin halinde  yeni infaz düzenlemesinde kapsam dışı tutulacak olan suçlar;

 • Terör ve örgütlü terör suçları
 • Kasten adam öldürme
 • Cinsel İstismar
 • Hanıma sertlik suçları
 • Çocuğa sertlik
 • İnsanlık üstünde gözlem suçu
 • Organ ticareti
 • Soykırım suçları
 • İnsanlığa karşı işlenen suçlar,
 • Çocuklar cinsel istismar suçu
 • Reşit olmayana cinsel istismar suçu
 • Türkiye cumhuriyeti Anayasasının belirlediği düzeni yok etmek ya da başka bir düzey uygulamak
 • Türk Ceza Kanunun 76. maddesinde düzenlenen suçların tamamı

Bu suçlar dışındaki diğeri suçlar yeni infaz düzenlemesinde yer alacak.

2020 Yılı Af Yasasınında Neler Var?

İnfaz yasası ile ilgili 2020 senesinde yeni düzenlemeler yapılmış oldu. 2020 senesinde meydana getirilen düzenlemelerin peşinden yeni af yasası çıkacak mı? dört gözle beklenen mevzular içinde yer aldı. 2020 senesinde yeni infaz yasası düzenlemesinin 2. yargı paketindeki bazı maddeler ve yeni af yasası ile ilgili dört gözle beklenen noktalar yazımızın devamında yer ediniyor.

 • Ceza ertelenmesi
 • Cezanın evde çekilmesi
 • Gece yada hafta sonu cezası

Doğum Icra eden Bayanların Cezasında Erteleme;

Af yasasının 2020 yılı yeni düzenlemesine doğum icra eden bayanları da ilgilendiriyor. Bu maddede doğum icra eden kadının işlediği suça ve süresine bakılarak düzenlemeler getirildi. Cezaevine alınıp alınmayacağı doğum üstünden geçen süreyle ilgilidir. Doğum icra eden kadının doğumundan toplamda 1,5 yıl geçmez ise cezaevlerine alınmayacak. Doğumu gerçekleşen kadının cezasında 1,5 yıl erteleme söz mevzusudur. Fakat doğum icra eden bayanların almış olduğu ceza süresi 36 ayın altındaysa cezaları cezaevlerinde çekilecektir. Evde ceza takip edeni elektronik sistemden takip edilecektir.

Yaşlılar Cezalarını Evde Çekebilir;

Yaşlıları ele alan bu madde 70 yaş ve üzerini ilgilendiriyor. İşlediği suçtan cezaevinde yatmayıp cezasını evlerinde çekebileceklerdir. Yaş ve işlenen kabahat bu düzenlemede önemli bir rol oynuyor. 70 yaş üstü kişilerin evlerinde ceza çekmeleri için 2 yıla kadar ceza alması gerekiyor. Şu demek oluyor ki 72 yaşlarında fakat almış olduğu ceza 6 yıl olan bir hükümlünün cezası evde çekilemez. Hem 70 yaş üstü hemde 2 yıla kadar hapis cezası alması gerekiyor. Bu kişilerin takip edeni doğum icra eden bayanların takip edeni şeklinde elektronik sistem ile denetim edilecektir. 75 yaş üstü hükümlü olan yaşlıların süresi 2 yıldan 4 yıla çıkıyor. 70 yaş üzerine sınırlama 2 yıl iken, 75 yaş üstü olan hükümlünün ceza sınırlaması 4 yıl olacaktır.

Gece yada Hafta sonu için Cezaevi Sistemi;

Bu sistem yaşa yada cinsiyete bakılmadan uygulamaya konulacaktır. Hükümlü olup cezaevinde yatacak kişilerin hepsini kapsamaktadır. Bu sisteme benzer sistem daha öncelerde de bulunuyordu fakat 6 ayın altındaki cezalar için geçerliydi. Yeni gelen infaz düzenlemesiyle ceza alan hükümlüler cezalarını gece yada hafta sonu çekebilecekleri bir ceza sistemi geldi. Bu cezaevi sisteminden yararlanabilmek için 2 yıl ve altında cezaya çarptırılan hükümlüler, talepte bulunmalıdırlar. Talep etmeleri halinde cezaları gece cezaevinde bulunarak ya da hafta sonu cezaevlerinde bulunmaları gerekecektir. Örneklendirmek gerekirse 8 ay ceza almış olan hükümlü bu sistemden yararlanabilecektir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Maske Cezasına Nasıl İtiraz Edilir? Başvuru Makamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir