Genç Çiftçi 2019 Başvurusu Ne Zaman? İNTERNETTEN BAŞVUR!

Geçtiğimiz yıllarda başlatılan Genç Ziraatçi Projesi 2019 senesinde da devam ediyor. Genç çiftçilerimiz başvuruların ne süre yapılacağını merak ediyor. Başvurular bakanlık tarafınca duyuru edilen tarihler içinde müracaat dilekçesi ile İl ve İlçe Ziraat ve Orman Müdürlükleri’ ne yapılmaktadır. Genç ziraatçi 2019 son müracaat zamanı 31 Mayıs 2019 olarak belirlenmiştir. Çiftçilerimiz web üstünde yer edinen örnek affetme projelerini inceleyerek fikir sahibi olabilirler. Başvurular sona erdikten sonrasında genç ziraatçi affetme sorgulaması yapabilirsiniz.

Genç Ziraatçi 2019 Müracaat Zamanı Ne Süre?

Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca geçtiğimiz yıllarda başlatılan ve 2019 senesinde da devam edecek olan proje ile tarımsal anlamda sürdürülebilirliğin sağlanması, gelir düzeyinin artırılması, kırsal alanlardaki genç nüfusun istihdam edilmesi, gelir kaynaklarının çoğaltılması hedeflenmektedir. Bu amaçlar doğrultusunda 2019 senesinde çiftçilerimize 2019 senesinde da 30 bin TL destekleme ödemesi yapılacaktır. Affetme verilecek olan mevzular tarımsal üretim, hayvansal üretim ve bölgesel ürünler ile tıbbi ve aromatik bitkilerin üretilmesi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yöneliktir.

2019 senesinde toplamda 2250 çiftçimize 67 bin 500 TL affetme verilecektir. Genç Ziraatçi hibesinden yararlanmak için ilk olarak bakanlık tarafınca açılmış olan sayfaya ön kayıt yaptırmak gerekmektedir. Sisteme aslına bakarsanız kayıtlı olanlar kullanıcı adı (T.C. kimlik numarası) ve şifreleri ile sisteme girerek proje ekleyebilirler. Bir tek yeni üye kaydı olmayanlar için adım adım iyi mi yeni üye olacağınızı, sisteme bilgilerinizi ve projenizi iyi mi kaydedeceğinizi anlatacağız.

Genç Ziraatçi 2019 Müracaat Şartları Neler Olacak?

Müracaat aşamalarını anlatmadan evvel Genç Ziraatçi Projesi kapsamında 30 bin TL almak için çiftçilerde aranan şartlardan söz etmemiz gerekiyor. Bu şartlara haiz olmayanların başvuruları reddedilmektedir.

 • T.C. vatandaşı olmak 
 • 18 yaşını tamamlamış ve 41 yaşından gün almamış olmak 
 • Tahsilli olmak 
 • Sigortalı olmamak 
 • Gelir getirici bir işte çalışmamak 
 • KDV, kolay ya da gerçek usulde vergi mükellefi olmamak 
 • Bakanlık tarafınca başlatılan diğeri affetme projelerinden yararlanmamış olmak 
 • Askerlik görevini tamamlamış olmak 
 • Örgün olarak eğitim görmüyor olmak 
 • Denetimli serbestlik ya da cezai hükümlülüğü olan bir kişi olmamak 
 • 15 büyükbaş ve 50 küçükbaştan fazla hayvan sahibi olmamak 
 • Arıcılık ürünleri üretecek olanların arılarının TAB sistemine kayıtlı olması ve 50 tane arılı kovan sahibi olunması 
 • Projesi iptal edilmemiş ya da daha evvel affetme almaya hak kazanılmış olmasına rağmen sözleşmeyi imzalamamış olmak benzer halde şartlar aranmaktadır.

Bu şartların yanı sıra evli olanların eşlerinin de toplumsal güvencesi olmaması, gelir getirici herhangi bir işte emek harcamaması, gerçek ve kolay usulde vergi mükellefi olmaması ve örgün eğitim almaması gerekmektedir. Bu şartları taşıyanlar 2019 senesinde affetme alabilir. Genç Çiftçi Hibe Sözleşmesi İmzalama isminde içeriğimizden de detaylı informasyon alabilirsiniz.

Lüzumlu Evraklar ve Belgeler Nedir?

Geçen yıl Resmi Gazete’de gösterilen 30370 sayılı tebliğname ile genç çiftçilerimize iyi mi müracaat yapacakları hakkında açıklayıcı bilgiler verilmiştir. Sistem aynı şekilde işlediğinden dolayı ön müracaat ve nihai başvurular aşağıdaki şekillerde yapılacaktır. Bu aşamada belirtmemiz gerekiyor ki yurttaş ile devlet içinde bir köprü görevi gören e-devlet kapısı üstünden genç ziraatçi projesine müracaat yapılamıyor. E-devlet portalı üstünden yalnızca netice ve müracaat sorgulaması yapılabiliyor.

Ön Müracaat Aşaması:

Ön müracaat web üstünden yapılmakta olup, nihai müracaat anlamı taşımamaktadır. Genç çiftçilerimiz lüzumlu evraklar ile şahsen müracaat yapmadıkça projeye dahil olmuş sayılmayacaklardır.

1- Sisteme giriş: https://gencciftci.tarim.gov.tr/Account/Login linkine tıklayınız. Sisteme üyeyseniz giriş yapabilirsiniz. Bir tek üye değilseniz yeni üye kaydı yapmanız gerekmektedir.

2- Yeni üye kaydı: Sayfanın sağ alt köşesinde bulunan Yeni Çiftçi Kaydı linkine tıklayınız.

yeni çiftçi kaydı

yeni ziraatçi kaydı

3- Yeni üye kayıt formunun doldurulması: Formda yer edinen boş alanları eksiksiz ve doğru şekilde doldurmanız gerekmektedir.

üye kayıt formunun doldurulması

Üye kayıt formunun doldurulması

Mernis sistemi ile buraya ekleyeceğiniz bilgiler karşılaştırılacağından dolayı bilgilerin kesinlikle doğru olması gerekiyor. Yanlış beyanatta bulunmanız durumunda yönetimsel yaptırımlar uygulanacaktır. Bilgilerinizi girdikten sonrasında üye ol butonuna basınız.

4- Üye olduktan sonrasında ilk görseldeki sayfa gene açılacaktır. Buraya T.C. kimlik numarası ve şifrenizi girerek kullanıcı girişi butonuna tıklayınız. Kullanıcı girişi yaptıktan sonrasında karşınıza duyuru sayfası çıkacaktır. Buradan duyuruları takip edebilirsiniz. Bir tek yapacağınız işlemler bunlarla sınırı olan değildir. Bakanlık sistemine üye olduktan müracaat işlemleri menüsünden yeni müracaatya tıklamanız gerekiyor.

5- Ziraatçi bilgilerinin sisteme kaydedilmesi: Sisteme kaydolduktan sonrasında sıra müracaat aşamasına geliyor. Yeni başvuruya tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki sayfa gelecektir.

üye kayıt formunun doldurulması

üye kayıt formunun doldurulması

Bu sayfada bulunan boş alanları eksiksiz doldurunuz. Bu alanları doldurduktan sonrasında ileri butonuna basınız.

6- Proje Bilgileri: İleri butonuna bastıktan sonrasında proje bilgileri sayfası açılacaktır.

proje bilgileri

Proje bilgileri

Bu aşamadan sonrasında sıra geliyor proje bilgileri alanını doldurmaya. İkametgah bilgilerinizi, hangi alanda yatırım yapacağınızı vb. belirttikten sonrasında ileri butonuna basınız. Bu aşamadan sonrasında karşınıza çıkacak olan sayfa gider kalemleri olacaktır.

7- Gider Kalemleri: İleri butonuna bastıktan sonrasında karşınıza gider kalemleri sayfası çıkacaktır. Sayfanın alt bölümünde görüldüğü benzer halde bakanlık tarafınca gider kalemi tutarı otomatikman 30 bin TL olarak belirlenmiştir. Bu aşamada bakanlık tarafınca oluşturulmuş olan mecburi projeleri tercih edebileceğiniz benzer halde kendi projelerinizi de ekleyebilirsiniz.

Gider kalemleri

Gider kalemleri

Tavsiye projeleri tercih etmiyorsanız gider kalemi ekle butonuna basarak sisteme kendi projenizi kaydediniz ve ileri butonuna tıklayınız. Proje ana konusunu hayvancılık seçenlerin proje ekleyemeyeceğini belirtelim. Gider kalemlerini de doldurduktan sonrasında geriye arazi/işletme bilgileri kalıyor.

8-Arazi Bilgileri: Genç Ziraatçi Projesi kapsamında destek alabilmeniz için arazi büyüklüğünün minimum 2 dekar olması gerekmektedir.

Arazi bilgileri

Arazi bilgileri

Eğer yatırım arazisi size ilişkin is yukarıdaki formu eksiksiz doldurunuz. Sonrasında ileri butonuna tıklayınız. Sıradaki sayfa teslim edilecek evraklar sayfasıdır.

9- Teslim Edilecek Evraklar: Bu sayfada nihai müracaat için sizden talep edilecek olan belgelerin sıralaması yer verilmiştir. Bir tek bu sıralama kesinlik arz etmemektedir. Bağlı bulunduğunuz İl/ İlçe Ziraat ve Orman Müdürlükleri tarafınca değişik evraklar talep edilebilir. Sonrasında kaydet butonuna basarak işlemi tamamlıyoruz. Genç ziraatçi müracaat bilgileri isminde içeriğimizden detaylı informasyon alabilirsiniz.

Nihai Başvurusu Aşaması:

Nihai müracaat, yatırım yapacağınız bölgedeki İl ve İlçe Ziraat ve Orman Müdürlükleri tarafınca kabul edilmektedir. Lüzumlu evraklar ile müdürlüklere şahsen müracaat yapmanız gerekiyor. Sistemden çıktısını aldığınız evrakların teslimatını yapmazsınız ön başvurunuz da geçersiz sayılacaktır.

Müracaat Evrakları: 

 1. T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
 2. Müracaat formu (Sistemden çıktı alınabilir.)
 3. Taahhütname (Sistemden çıktı alınabilir.)
 4. SGK’ dan alınacak olan kendinizin ve eşinizin toplumsal güvencesi olmadığına dair belge
 5. Projenizin tanıtım formu (Ön müracaat aşamasında projenizi sisteme kaydettikten sonrasında çıktısını alınız.)
 6. Tahsilli olduğunuzu gösteren belge ya da mezuniyet belgesi fotokopisi (Açık öğretim ya da açık lise öğrencileri affetme başvurusu yapabilir.)
 7. Arı ürünleri üretimi meydana getirecek olanların TAB (Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği’ne üyelik belgeleri) gerekmektedir.

Evrakları teslim ettikten sonrasında değerlendirme komisyonu tarafınca başvurunuz incelenecektir. Affetme almanıza herhangi bir engel olmaması ve başvurunuzun komisyon tarafınca kabul edilmesi durumunda affetme sözleşmesini imzalamanız gerekiyor. Affetme sözleşmesi imzalamaya giderken yanınızda işletmenizin bulunmuş olduğu ya da yatırım yapacağınız yerde ikamet ettiğinize dair belge ile arazilerinizin tapu ya da kira sözleşmelerini götürmelisiniz. Kurum tarafınca bu belgelere ek olarak herhangi bir evrak da talep edilebilir. Genç Ziraatçi Projesi kapsamında şartları taşımayan ve başvuruları kabul edilmeyen çiftçilerimiz lüzumlu olan finansman için Çiftçi kredisi veren bankaların faiz oranları hakkında informasyon alabilirsiniz.

Sonuçlar Ne Süre Açıklanacak?

Değerlendirme komisyonu tarafınca meydana getirilen incelemeler sonrası başvuruları negatif sonuçlananların ilanı gerekçeleri ile birlikte yapılmaktadır. Başvurusu kabul edilenlerin sıralaması ise bakanlık sayfalarında duyuru edilmektedir. E-devlet üstünden de müracaat sonucu sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Başvuruları pozitif yönde sonuçlananların ödeme almak için talepte bulunması gerekmektedir. Ön ödeme yapılması da mümkün olup, bakanlık tarafınca yatırım bölgesinde yerinde araştırma emekleri yapılacaktır.

Ödemeler Ziraat Bankası tarafınca yapılmaktadır. Canlı küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar TİGEM, ipekböceği KOZABİRLİK ve arıcılık mevzusunda yapılacak olan alımlar ise TAB tarafınca gerçekleştirilmektedir. Dağıtım tarihleri gene bakanlık resmi web sayfasının duyurular bölümünde yer verilmiştir.

2019 senesinde Genç Ziraatçi Projesi kapsamında affetme almak isteyenlerin 31 MAYIS 2019 geçmişine kadar başvurularını yapmaları gerekmektedir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

2020 Kanada Göçmenlik Şartları Neler? (Sınav, Eğitim, İşçi)

Kanada göçmenlik şartlarını 2020 güncel verilerine bakılırsa hazırladık. Kanada’ya çalışmak, eğitim, tecim şeklinde amaçlarla göçmen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir