65 Yaş Kartı Her İlde Geçerli mi? (Devlet Destekli Bedava Ulaşım)

65 yaş üstü yurttaşlarımıza bir ayrıcalık olan sunulan ulaşım kartları kullanımı devam ediyor. Kartların iptal olması ya parasız ulaşımın kalkması şeklinde bir durum söz mevzusu olmamakla beraber, kullanımında bir saat kısıtı da bulunmuyor. Kart alımları, müracaat merkezinden gerçekleşiyor. 65 yaş üstü ulaşım kartları şehir içinde vatandaşların parasız ulaşımına izin veriyor. Kartlar şehir içi ulaşım araçlarında kullanılıyor. Parasız ulaşım ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylar içeriğimizde yer verilmiştir.

65 Yaş Kartı Nerelerde Geçerli?

Bu mevzu Parasız yada İndirimli Seyahat Kartları yönetmeliğinde yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. 2014 yılından beri 65 yaşını doldurmuş yurttaşlarımız şehir içi ulaşım araçlarından parasız bir halde yararlanabilmektedir. Düzenlemeye nazaran karttan yararlanabilecek kişilerin Türk vatandaşı olması ve yaş şartını tamamlaması gerekiyor. Yönetmeliğin 5. maddesinde nazaran bu kişiler müracaat yapmaları dahilinde kart sahibi olabilecek ve belediyelere bağlı olarak kurulmuş şirket, işletme ve müesseselere ilişik denizyolu, demiryolu ve şehir içindeki toplu taşıma araçlarını parasız bir halde kullanabileceklerdir. Gene bu kişiler, şehirler arası denizyolu ve demiryolundan yüzde 50 indirimli olarak yararlanabilirler. Ek olarak şehir içindeki belediyelere bağlı bulunan kuruluşlar da 60- 65 yaş arasındaki kişilerin ulaşımdan parasız bir halde yararlanmalarını sağlayabilme hakkına haizdir.

Yalnız belirtmek gerekiyor ki bu kartlar her ilde geçerli değildir. Parasız ulaşımdan yalnızca ikamet ettiğiniz il içinde taşıma araçlarını kullandığınız esnada yararlanabilirsiniz. Örnek olarak İzmir’ de ikamet eden ve kart başvurusunda bulunan bir şahıs İzmir içinde bu kartı hiçbir karşılık ödemeden alır ve kullanır. Yalnız İstanbul’ a gittiğinde bu kart bir anlam ifade etmeyecektir. Mevzu ile ilgili Milletvekilleri tarafınca yapılmakta olan bir emek verme bulunmaktadır. Kartların tüm illerde kullanılması için çipli sistem oluşturulması, hatta bu çiplerin yeni kimlik kartlarına entegre edilmesi gerektiği söylenmektedir. Yalnız neredeyse durum netlik kazanmış değil. 70- 75 ve 80 yaş üstündeki yaşlılara kredi kartı veren bankaları incelediniz mi?

65 Yaş Kartı Nerelerde Geçerli?

65 Yaş Kartı Nerelerde Geçerli?

Parasız Ulaşım Kartı Nereden Alınır?

65 yaş kartları üstünde kimlik numarası, isim soy isim, doğum zamanı ve yeri, seri numarası şeklinde kişisel bilgiler ve kart sahibinin fotoğrafı yer verilmiştir. Kart ile ilgili tüm detayları belirleme ya da değiştirmeye Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkilidir. Elektronik ortamda bilgileri bulunan kişilerden fazladan data talep edilmez. Kart başvuruları ise İl Müdürlükleri‘ ne yapılacaktır. Bu kartı aldığınız taktirde sizden herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. Ek olarak kart başvurusu yaptığınız esnada belirttiğiniz adrese kartınız teslim edilecektir. Kartlarınızda yer edinen seri numaraları ise elektronik ortama kaydedilecektir.

Bakanlığın yanı sıra bu kartları almak için belediyelere de müracaat edilebilmektedir.

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • 1 tane vesikalık fotoğraf müracaat için kafi olmaktadır.

Kartınızın etken hale getirilebilmesi için bir ücret ödemeniz gerekiyor. Bu tutarı havale yolu ile de verilecek olan IBAN numarasına gönderebilirsiniz. Örnek olarak İstanbul ilimizde kullanılan kartlardan şartları taşıyanlar ve bu evraklar ile müracaat yapanlardan 10 TL ücret talep edilmektedir. Bu ücret yitik ve çalıntı durumlarında 20 TL olmaktadır. Ya da Ankarakart almak isterseniz toplamda 7 tane bulunan müracaat merkezlerinden buluşma almak şartı ile kart başvurusunda bulunabilirsiniz.

65 Yaş Kartı Kullanım Saatleri

Parasız ulaşım kartlarında herhangi bir kullanım saati bulunmamakta ve altmış beş yaş üstü yurttaşlarımız diledikleri saatte şehir içi ulaşım araçlarını rahatça kullanabilmektedir. Fakat diğeri yurttaşlarımız içinde bu durumun bazı negatif neticeleri olmaktadır. Zira okul ya da iş saatlerinde belediye otobüslerinin, İETT’ lerin ya da minibüslerin oldukça yoğun olmasından şikayetçi olan bir kitle vardır. Bilhassa İzmir’ de bu durum ile ilgili oldukça çok yakınma bulunmaktadır. Bu sebeple kartların kullanımı için belirli bir saat aralığı konulması tavsiye edilmiştir. Fakat mevzu hala çözüme kavuşmuş değil.

65 yaş üstü yurttaşlarımız kartları gündüzleri 10.00 – 16.00, akşamları ise 19.00 – 24.00 saatleri içinde kullanabiliyor.

Parasız Ulaşım Yasası

Yönetmelik 28931 sayılı Resmi Gazete ‘ de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Düzenleme, engellilere ve 65 yaş üstü kişilere verilecek olan kartları ifade etmektedir. Bu sebeple yönetmeliğe parasız ulaşım yasası adı verilmektedir. Yalnız yönetmelikte belediyeler, belediyelere bağlı bulunan işletmelerin 60- 65 yaş arasındaki kişilere parasız ya da indirimli olarak ulaşım imkanı sağladığından bahsedilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereksinim duyulan nokta, yönetmelikte kati bir indirim oranının bulunmamasıdır.

Ücretsiz Ulaşım Yasası

Parasız Ulaşım Yasası

Yalnız hususi halk otobüsleri (İETT, EGO şeklinde) bu yaş sınırında olan kişilere parasız ulaşım imkanı sağlamak zorundadır. Bu araçlara devlet tarafınca 600 ila 1000 TL içinde bir ücret ödenmektedir. Özetlemek gerekirse aslına bakarsak parasız bir halde toplu taşıma kullanan kişilerin ücretleri devlet tarafınca peşin ödenmiştir. Kart sahibi kişiler araçları kullanmasa da her ay tertipli olarak bedeller otobüs firmalarına ödenmektedir. Büyükşehirlerde bu meblağ 1000 – 750 TL içinde olurken, diğeri belediyelerde 600 TL civarındadır.

65 Yaş Kartı Müracaat Merkezleri

Kart müracaat merkezlerini sizler için araştırdık. Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak Müracaat merkezini ve müracaat yapabileceğiniz saatleri öğrenebilirsiniz.

Parasız Ulaşım Kartı Iyi mi Alınır?

Büyükşehirlerde kart başvurusu online olarak yapılabilmektedir. Yalnız diğeri şehirlerde şahsen müracaat gerekmektedir. Ücretler illere nazaran değişiklik arz etmektedir. Örnek olarak Eskişehir’ de herhangi bir ücret talep edilmezken İstanbul’ da bu ücret 10 TL‘ dir. Ücret talep eden bir şehirde yaşıyorsanız ödemeyi nakit, kredi kartı ya da havale yöntemlerini kullanarak yapabilirsiniz. Müracaat tarihinden sonrasında 2 iş günü içinde kart PTT’ ye teslim edilecektir. Kart şubelerde 1 hafta beklemekte ve müracaat merkezlerinden alınabilmektedir. Ek olarak yeni düzenleme ile birlikte artık verilen ikamet adreslerine de göndermiş olduğu görülmektedir. Kart başvuruları eş, çocuk, anne ya da baba tarafınca da yapılabilmektedir.

Bahsettiğimiz evraklar ile birlikte müracaat merkezlerine gitmeniz dahilinde başvurunuz alınacak ve teslimatı gerçekleştirilecektir. Tutarı yatırmanız dahilinde de kartınız kullanıma hazır hale gelmektedir. Ek olarak belediyeler iyi mi diğeri kartlar için dolum noktaları belirliyorsa kart başvuruları için de belirli noktalar belirleyebilmektedir. Buraları öğrenerek de kart başvurusunda bulunabilirsiniz. Kartınızı şehir içi hatlarda, halk otobüslerinde, ulaşım hatları, otobüs firmaları, deniz yolu ve demir yolu ulaşımında kullanabilirsiniz.

Kart sahiplerinin vefat etmeleri durumunda yakınları bu kartları kullanamaz. Bu şekilde bir durumla karşılaşıldığında kartın iptalinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu kartlar İl Müdürlükleri’ ne teslim edilmelidir. Aldığınız kartın geçerli olmadığını iddia eden şoförlere, yönetimsel amirler tarafınca 50 tam bilet değerinde ceza kesilmesi şeklinde bir yönetimsel para cezası da yürürlüktedir. Bu kartların gerçeğe aykırı olarak düzenlenmeleri durumunda da gene cezai işlem uygulanacaktır. Emeklilere aidatsız kredi kartı veren bankaları inceleyerek bu bankalardan herhangi bir ücret ödemeden kredi kartı alabilir ve güncel kampanyalardan yararlanabilirsiniz.

Devlet tarafınca ulaşım hizmetinin belirli bir yaşa gelmiş yurttaşlarımıza parasız bir halde sağlanması adına meydana getirilen düzenlemenin yaş haricinde herhangi bir şartı bulunmaktadır. 65 yaşına gelmiş kişiler kimlik belgeleri ve en fazla 6 ay evvel çekilmiş vesikalık fotoğrafları ile birlikte belediye ve İl Müdürlükleri’ ne başvurabilirler.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Paraf Esnaf Kart Başvurusu ve Avantajları

Paraf Esnaf Kart başvurusu ve avantajları.. Tüm sıkıntılı dönemlerinde esnaf ve KOBİ ‘lere desteğini gösteren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir