65 75 85 Yaş Üstü Emeklilere Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Çeşitli kurumlardan emekli olmuş olan büyüklerimiz bankaların değişik yaş sınırı politikalarından dolayı gereksinimlerini karşılamak amacı ile ne yazık ki kredi çekememektedir. Bankaların kimi 62 yaş üstü sınırlama koyar iken bazı bankalar ise 75 hatta inanmayacaksınız fakat 85 yaş ütüne kadar yaşlılarımız için 2020 da kredi olanağını fazlaca cazip imkanlar ile sağlamaktadır. Kuşkusuz devlet ile iş birliği içinde olan Denizbank, Ziraat yada Vakıfbank emeklilerin en fazlaca tercih etmiş olduğu bankalardır. Peki, yarın bigün bir gereksinim duysanız bu bankaların kredi çekme yaş sınırını biliyor musunuz.? Sizin dar zamanınızda yanınızda duracak banka hangisidir? İşte yaş sınırları ile ilgili bilmeniz geren tüm soruların 2020 yılına ilişik cevabı..

Kaç Yaşına Kadar Kredi Alabilirim? İşte Cevabı!

Genel anlamda emekli olan büyüklerimizi ilgilendiren bir mevzu olan üst yaş sınırlaması bankalara nazaran değişmektedir. Kimi bankalar 65 yaş üzerine gereksinim kredisi sağlamaz iken, kimi banklar ise 85 yaşa kadar bu imkanları sağlamaktadır. Bu bankalara nazaran değişim gösterir iken emekli olan vatandaşın bankadan maaşını alıp almamasına da bağlıdır. Şu demek oluyor ki banka eğer bir yurttaş emekli maaşını kendisinden alıyor ise bu sınırı 80 kadar çıkarır iken aynı banka maaş müşterisi olmayan bir emekli için bunu 70 yaş ile sınırlanabilmektedir. Emekli yurttaşlarımızın bir bir çok maaşlarını Vakıfbank yada Denizbank dan veyahut ta Ziraat bankasından almaktadır. 2020 senesinde genel anlamda eşi vefat edenler için maaş bağlaması meydana getirilen banka Denizbank’dır. Bu bankaların devletimiz ile yapmış olduğu anlaşmaya nazaran değişmektedir. Bu niçin ile 2020 senesinde durum ne olacak inan asla bilmiyoruz. Bankaların koşmuş oldukları üst yaş sınırlarını kendi İnternet sitelerinde bulamazsınız. Ben bu makaleyi hazırlar iken baktım bulamadım. Bu niçin ile asla üşenmeyip sizler için yeren banka şubeleri ile telefon aracılığı bağlantı kurdum ve üst yaş sınırları hakkında data aldım.

En Üst Yaş Sınırı Emekli Kredisi PTT’de

Azca evvel belirttiğim benzer biçimde en fazlaca emekli vatandaşlar tarafınca kullanılan bankalar ile bağlantı kurup üst yaş sınırları hakkında güncel data aldım. Buna nazaran ise,

  • Ziraat bankası emekli kredisi kredisi 2020 senesinde kullanacak olan vatandaşın kullanmış olduğu kredinin vadesi bittiğinde 75 yaşını geçmeyecek şekilde olanak sağladığını.
  • Vakıfbank ise eğer kendisinden emekli maaşı alıyor ise kredi vadesi bittiğinde vatandaşın 80 yaşını geçmemesini kendinden maaş almıyor ise en fazla vade ile beraber üst yaş sınırının 70 bulunduğunu öğrendim.
  • Denizbank ise yaş sınırı olarak 80 yaş sınırını uygulamaktadır. (PTT üstünden başvurularda)

Burada kredi vadesi fazlaca önemlidir. Bu mevzu hakkında kafasında sual kalanlar için küçük bir örnek ile mevzuya açıklık getireceğim. Diyelim ki bankanın baş sınırı 65 ve siz de 61 yaşındasınız. Bankadan en fazla 4 yıl doğrusu 48 ay vadeli olarak kredi kullanabilirsiniz. Vade sonunda yaş sınırını geçmemeniz gerekmektedir. Bu yaş sınırları sizin için uygun değilse size önereceğimiz tek banka PTT bank tır.

65 75 85 yaş üstü emeklilere kredi veren bankalar hangileridir

65 75 85 yaş üstü emeklilere kredi veren bankalar hangileridir

84 Yaşa Kadar PTT Kredi Vermektedir

Posta, telgraf, İnternet derken sonunda PTT; kargo ile bankacılık işine de el attı. İyi ki de elini attı bizce, şu sebeple emekliler için en üst yaş sınırı ile kredi imkanını PTT sağlamaktadır. Antak kalma sağlamış olduğu bankalar aracılığı ile kullandırdığı krediler için çeşitli vadeler ve faizler uygulasa da bakanın 84 yaşına kadar olan emekliler için gereksinim kredisi vermesi hakkaten fazlaca hoş. 60 ay vadeli olarak kredi vadesi ile beraber 84 yaşını geçmeyenler için Burganbank üst limit 55 bin TL kadar kredi olanağı sağlamaktadır. Öteki antak kalma sağlamış olduğu bankalar ve üst yaş sınırları ise,

  • Burganbank 60.000 liraya kadar 84
  • Aktifbank 50.000 liraya kadar 80 yaş
  • Denizbank 80 yaş 36.000 liraya kadar
  • ING bank 75 yaş 45.000 TL
  • TEB 70 yaşına kadar 35 bin lira

üst yaş sınırları uygulamaktadır.

Halkbank Ziraat Bankası Kredi Yaş Sınırı Nedir?

Ne yazık ki Türkiye Halk Bankası ile Ziraat bankası emeklilere yaş sınırı mevzusunda fazlaca fazla esnek davranmamaktadır. Her ne kadarda düşük faizli olarak emeklilere %0.10 benzer biçimde indirim uygulasa da iş yaş sınırına erişince bu centilmenliğini yaşta uygulamamaktadır. Her iki bankanın da emekliler için uygulamış olduğu kredilerde üst yaş sınırları 64 ile 70 yaşa kadardır. Bu yaş sınırları banka müşterisi olanlar için değişim göstere bilmektedir. Fakat şunu net olarak belirtmem gerekir ise 64 yaşa kadar Halkbank ve Ziraat bankasından rahatlık ile size hususi %0.10 kadar düşük faizler ile kredi alabilirsiniz. Fakat 70 yaş ve üstünde iseniz bu 2 bankadan gereksinim kredisi hele ki uzun vadeli olarak almanız fazlaca zor.

Ziraat Bankası Emekliye Ne Kadar Kredi Veriyor?

Emekli olanlar sizlere bir müjdem var. Artık özellik ile kamu bankaları sizlere minimum %0.10 daha düşük faiz oranları ile gereksinim kredisi sağlamaktadır. Mevcut faiz oranlarına nazaran sizlere düşük faiz imkanı elde eden bu bankalardan bir tanesinin hesaplamasını da gene güncel faiz oranlarına nazaran yaptık. Ziraat bankasından emekli maaşınıza nazaran kredi alabilirsiniz. Bu miktar ise maaşınıza göre değişiklik gösterir. Fakat % olarak belirtmem gerekir ise emeli maaşınızın en fazla aylık taksit ödemesi %70 oranını geçmemesi gerekir. Buda 2.000 TL için en fazla maksimum 1.400 lira olacaktır. Kredinin vadesine ve güncel faiz oranlarına nazaran en fazla alacağınız sayı gene değişmiş olur. Fakat aylık taksit ödemeniz %70 oranın üstünde olmadığı sürece kredinizi istediğiniz kadar kullana bilirsiniz. Averaj olarak sizlere bir sayı belirtmem gerekir ise aylık 2.000 lira emekli maaşı alan biri en fazla bankadan 45.000 liraya kadar gereksinim kredisi kullana bilmektedir.

Aralık için Ziraat Bankasının 36 ay olarak düzgüsel faiz oranı %1.75 tir. Sadece maaşını Ziraat’den alan emekliler için bu faiz oranı yalnız %1.69 oranındadır. 1 ile 36 aya kadar tüm vadelerde uygulanan bu indirimli faiz oranının hesaplama tablosu ise değişik vadelere nazaran şu şekilde oluşmaktadır.

Ziraat Bankası Emeklilere Hususi Kredi
Miktar 12 Ay Vadeli 18 Ay Vadeli 30 Ay
5.000 TL 473,61 TL 334,33 TL 224,11 TL
10.000 TL 947,22 TL 668,66 TL 448,22 TL
15.000 TL 1.420,83 TL 1.003,00 TL 672,33 TL
20.000 TL 1.894,45 TL 1.337,33 TL 896,44 TL
25.000 TL 2.368,06 TL 1.671,66 TL 1.120,55 TL

Mevcut faiz indirimli krediden yararlanmak için eğer emekli maaşınızı Ziraat üstünden alıyorsanız yalnız kimlik belgeniz ile başvuruda banka şubelerine yapmanız kafi olacaktır.

ilginizi çekebilir

Koyun Kırkma Nasıl, Ne Zaman Yapılır? Önemli Tavsiyeler!

Yaz aylarının gelmesi ile küçükbaş hayvan sahiplerinin çilesi de başladı desek yalan olmaz sanırım. Bizzat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir