5 Adımda Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır? (2020 Başvuru Şartları)

Hayvancılık Türkiye’de tüm coğrafyalarda geçerli bir meslek dalıdır. Ülke ekonomisinde 2020 içinde ciddi bir yere haiz olan hayvancılık kredisini iyi mi alabileceğinizi bilmiyorsanız bu içerik tamda size gore. Hem hususi bankalardan hem ise hayvan kredisi denildiği vakit ilk akla gelen Ziraat bankasından şartlara haiz olmanız durumunda kolaylık ile bu yatırım için kredi kullana bilirsiniz. Büyük yada küçükbaş yada herhangi bir kanatlı sektörü için 7 yıl vadeye kadar kullanacağınız kredilerin devlet faiz desteklerinden de üsteli işletme ve yatırım dönemleri içinde yararlana bilirsiniz.

Hayvan Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Hayvancılığa adım atmak istiyorsanız ve bunu kredi ile gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız o vakit organik olarak hayvan kredisi sizlere veren bankalar hangileridir bilmeniz gerekir. Vatanımızda hayvan kredisi hangi bankalardan alınır denildiği vakit ilk akla Ziraat Bankası gelmektedir. Bunun sebebi devletin her yıl olduğu şeklinde 2020 senesinde da yayımlamış olduğu resmi gazetede yer edinen faiz indirim desteğidir. Bu faiz yardımıyla hakikaten Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi faiz oranları oldukça düşüktür. Hatta! özellik ile hanım ile 40 yaş altı genç çiftçilere bir oldukça hayvansal yatırımlar için faizsiz krediler dahi verilmektedir. Ziraat bankasının bu mükemmel imkanlarının şartları öteki bankalara gore birazcık daha ağır olsa da bu işi ciddi anlamda yapacaklar için en iyi banka diyebilirim. Ziraat haricinde hayvan kredisi veren bankalar hangileri derseniz.

 1. Şekerbank
 2. QNB Finansbank
 3. Güvence Bankası
 4. Denizbank
 5. Türkiye İş Bankası

Olarak listemizi oluştura biliriz. Şimdi, hangi bankaların hayvan kredisi çiftçilerimize verdiğini öğrendik. Artık, bu bankaların şartlarının neler olduğuna değine biliriz. Fakat, bu mevzuya başlamadan ilkin sizlere küçük bir hatırlatmada bulunmama gerekiyor. Hayvan kredilerinde Ziraat bankası harici tüm bankaların şartları aynıdır. Dolayısı ile Ziraat bankasının şartlarını ve iyi mi alınacağının sorusunu yanıtını ayrı bir başlık altında yer vermeyi uygun buldum.

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Iyi mi Alınır?

Ciddi manada hayvancılık meydana getirecek ve bunun için krediye ihtiyacınız var ise o vakit sizlere ilk önereceğim banka kesinlik ile Ziraat bankasıdır. Bunun nede ne diye sorar iseniz banka uygulamış olduğu kredi faiz oran ve vadeleri için devletten destek almaktadır. Hali ile çiftçilerimize verilecek olan minik yada büyükbaş yada tavuk şeklinde kanatlı hayvan kredileri oldukça daha avantajlı bir halde lanse edilmektedir. Daha önceleri sitemizde ayrı başlıklar altında Ziraat bankası tarafınca verilen Tavuk Çiftliği Kredisi dahil olmak suretiyle tüm canlı hayvanlar için finansman iyi mi alınacağını şartları ile yer vermiştim. Şimdi ise banka tarafınca verilen bu kredinin genel olarak iyi mi alınacağını ilgili bağlantıları ile anlatacağım. Fakat ilkin şartlarının neler olduğuna değinmemiz gerekiyor.

 1. İlk olarak müracaat sahibinin kesinlikle işletme belgesi olması gerekir. ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır? Talep Edilen Belgeler Nelerdir? diyorsanız sizler için detaylı bir halde daha ilkin yayımladığımı hatırlatmak isterim.
 2. Hayvansal destek alabilmek için de bir de işletme tescil belgesi gerekir.
 3. Bu belgenin haricinde çiftçimizin bazı şartlara uygun olması gerekir. Bunlar;
  1. İpotek edecek tarla/ev/arsa/canlı hayvan şeklinde rehin kıymeti olan mala/mülke haiz olması yada haiz bir yakınını getirmesi
  2. Kredi notu değerinin risk içeren averajda olmaması gerekir. 1 Kredi Notu Ne Kadar Olmalı 2 En Yüksek Kredi Notu Nedir?
  3. Devlete herhangi bir GİB kısaca vergi borcu olmaması gerekir.
  4. Kredi miktarına gore minimum 2 tane çalışan ve tercihen işyar kefil istenir. (Eşlerinin de onayı gerekmektedir.)
 4. Alınacak olan hayvanların Resmi Gazete Hayvancılık Desteklemeleri Bildirgesi de yer alana cins ve özelliğe haiz olması gerekir.

Şimdi bu belirttiğimiz şartlara haiz iseniz Ziraat bankasından iyi mi hayvan kredisi alabileceğinizi adımlar halinde daha ilkin kayın birader ile alan biri olacak anlatacağım.

 1. İlk olarak şahsen herhangi bir Ziraat bankası şubesine işletme tescil belgeniz ile gidiniz.
 2. Bankada Zirai/Tarımsal krediler departmanına sıra alın
 3. Sıranız geldiği vakit kullanmak istediğiniz hayvan kredisinin cinsini ilgili memura beyan edin.
 4. Işyar sizin kimlik belgenizi alarak direk kredi notunuzu sorgulama yapmış olacaktır.
 5. Sorgulama işleminin sorunsuz ise bu kez ne kadar kredi kullanmak istediğiniz soracaktır.
 6. Kredi miktarınızı belirtin.
 7. Işyar bu kez ise ipotek edeceğiniz tarla/ev/arsa/hayvan her her neyse onu size soracaktır. Bunu memura belirtin.
 8. Bu beyandan sonrasında ipotek edilecek olan göç eder/taşınmaz ekspertiz sürecine girer.
 9. Bilir şahıs onayından ipotek edilecek göç eder tada taşınmaz onay alır ise bu kez iş kefiller ile sizin sözleşmeleri imzalama işlemine gelecektir.

İmzalar atılmış olduğu an en kısa süre içinde (tahminden 5 iş gününde) Ziraat bankası hayvan kredisini almış olmuş olursunuz. Sitemizde hayvan kredisi kategorisinde Ziraat bankasının tüm cinslere gore vermiş olduğu kredilerin faiz oranları ile hesaplamalarını bulabilirsiniz. Şimdi sıra geldi öteki hayvan kredisi veren bankaların şartlarına ve sizlere elde etmiş olduğu olanaklarına

İş Bankası Hayvan Kredisi Iyi mi Alınır?

Hayvan kredisi veren bankalar sıralamasında yer edinen Türkiye İş Bankası çiftçilerimizin canlı hayvan alımları için kredi olanağı elde eden köklü bankalarımızdan bir tanesidir. Bankamızdan büyükbaş besi ve süt dahil olmak suretiyle tavukçuluk ve arıcılık kredisi kullana bilirsiniz. Uygun faiz oranları ve geri ödeme koşulları ile İş Bankası tarafınca verilen hayvansal kredilerinin faiz oranları ve hesaplama tablosuna geçmeden ilkin hangi başlıklar altında hayvansal krediler veriliyor bir görelim isterseniz.

 1. Büyükbaş Süt Hayvancılığı İşletme Kredisi: 24 ay vadeli olarak bir tek işletme sahiplerine verilen kredidir. Geri ödeme taksit vade aralıkları esnektir. Bu kredi ile işletmenizin gereksinim duyan alet ve edevatları alabilirsiniz.
 2. Büyükbaş Besi Hayvancılığı İşletme Kredisi: 18 Ay vadeli esnek geri ödeme seçenekleri ile büyükbaş besicilik meydana getiren çiftçilerimize verilen kredidir. Bu kredi ile işletme sahibi çiftçimiz gereksinim duyduğu tarımsal alet ve edevatları satın alabilir.
 3. Arıcılık İşletme Kredisi: 24 ay vadeler ile acılıların işletme döneminde gereksinimlerini karşılanması amacı ile verilen kredidir.
 4. Et Tavukçuluğu İşletme Kredisi: 24 ay esnek olarak geri ödeme imkanları ile etlik (broiler) tavuk üreticilerine verilen kredidir.
 5. Küçükbaş Baş Damızlık Koyun İşletme Kredisi: 2 yıl geri ödemeli olarak küçükbaş hayvancılık meydana getiren işletme sahiplerine verilen kredidir.

Yukarıda yer edinen krediler Türkiye İş Bankası tarafınca hayvancılık ile uğraşan işletme sahibi çiftçilerimize verilen kredilerdir. Aşağıda yer alanlar ise canlı hayvan alacak olan çiftçilerimize sağlanan kredi olanaklarıdır.

 1. Büyükbaş Hayvan Alım Kredisi: 36 ay vadeli 3 ile yılda 1 kere geri ödeme seçenekleri ile verilen büyükbaş hayvan kredisi imkanıdır. Bir buçuk ile iki yaş arası damızlık belgesine haiz kültür ırkı düve alımların için verilen bir finansmandır.

Büyükbaş süt hayvancılığı için verilen krediler bir tek canlı hayvan alımları için Türkiye İş Bankası tarafınca verilmek ile kalınmayıp aşağıdaki alımlarda desteklenmektedir.

 1. Süt soğutma tankı
 2. Süt sağım ünitesi
 3. Yem hazırlama makinesi
 4. Gübre sıyırıcı birim ekipmanları

Bu alımlar için Türkiye İş Bankasından uygun faiz oranları ile kredi kullana bilirsiniz. Bankanın faiz oranı ne kadar diye sorar iseniz bireysel gereksinim kredisinin bu ay için belirlediği oran 36 aya %1.30 ise bu oranın minimum %0.10 puan altında olacağı aşikardır.

Şekerbank, Finansbank Hayvan Kredisi Iyi mi Alınır?

Hayvan kredisi veren bankalar içinde yer edinen öteki bankalarımız ise Şerkerbank ile QNB Finansbank’dır. Bu iki hususi bankamızda çiftçilerimize hem tarımsal alanda hem de ise hayvancılık alanında finansman sağlamak adına yanlarında durmaktadır. Bankaların kredi faiz oranları birbirlerine hakikaten oldukça yakındır. Geri ödeme koşulları ise nerede ise QNB Finansbank’ın hakikaten harikadır. İpotek teminatlı olarak sizlere hayvan kredisi verdiği için 120 aya varan vadeli olarak bu finansmanı banka sağlamaktadır. Yatırım maliyetinin %75 oranına kadar bankanın elde etmiş olduğu kredinin geri ödemesi ise 6 ile 12 ay aralıklı şekildedir. Bu süper imkanlar ile QNB Finansbank’dan hayvan kredisi iyi mi alınır diyor iseniz şu adımları sırayla sağlamanız kafi olacaktır.

 1. İlk olarak bankanın ”Tarımsal Krediler” departmanına başvurun.
 2. Hayvansal Kredi kullanacağınızı beyan ediniz. Banka görevlisi ilk olarak sizin kimlik numaranızdan Kredi Notu averaj değerinizi sorgulayacaktır. Eğer sorgulama işlemi sorunsuz ise o vakit bir sonraki adıma geçebilirsiniz.
 3. Müracaat işlemlerinin başlatılabilmesi için aşağıdaki evrakları tanzim etmeniz istenilir.
  1. Nüfus cüzdanı
  2. İkametgah belgesi yada ödenmiş satmaca
  3. Kredi miktarına gore kefil
  4. ÇKS belgeniz
  5. Gelir beyanınız
 4. Evraklar eksiksiz olarak tanzim edildikten sonrasında ”Hayvancılık Kredisi” müracaat işleminiz adım atar.
 5. İpotek yada küpe numaraları Hayvan Bilgi Sistemine kayıtlı olan hayvanlarınız ekspertiz tarafınca denetim edilir.
 6. Ekspertiz raporu pozitif yönde sonuçlandıktan sonrasında en geç 5 iş günü içinde hayvan kredinizi alabilirsiniz.

Eğer azca evvel bahsetmiş olduğum şeklinde ÇKS belgeniz yoksa ise size hayvan kredisi almak için tavsiyem ”Bireysel İhtiyaç Kredisi” kullanmanız olacaktır.

ING İhtiyaç Kredisi İle Canlı Hayvan Alımı

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar en iyi ilk 5  tanesi üstünden dahi canlı hayvan almak için gereksinim kredisi kullana bilirsiniz. Eğer, gelir belgeniz var ise başvurunuzu direkt herhangi bir banka şubesine yapabilirsiniz. Fakat, gelir belgeniz yoksa o vakit kesinlik hayvan kredisi almak için ING İnternet bankacılığı üstünden kredi başvurusunda bulunmanızı sertlik ile tavsiye sizlere ederim. Bu işlemin iyi mi yapılacağını oldukça önceleri Akbank 20 Bin TL 48 Ay Vadeli Gelir Belgesiz Kredi de resimli bir halde anlatmıştım. Aynı şekilde sizde sizde mevduat hesabınızın olduğu ING bankasından bu müracaat işlemini gerçekleştire bilirsiniz. Şimdi sizler için gelir belgesiz olarak kredi veren bu bankamızın faiz oranları ve hesaplama işlemini aşağıda yapacağız.

Bu gereksinim kredisi kullanarak canlı hayvan almak isteyen çiftçilerimize tavsiye ettiğim ING bankamız %1.44 faiz oranı mevcuttur.

ING Bireysel Kredi İle Hayvan Alım Kredisi Hesaplama
Miktar VADE Aylık Ödeme Toplam Maliyet
60.000 TL 12 Ay 5.579,23 TL 66.950,76 TL
24 Ay 3.075,36 TL 73.808,84 TL
28 Ay 2.721,01 TL 76.188,17 TL
34 Ay 2.348,36 TL 79.844,10 TL
36 Ay 2.252,38 TL 81.085,67 TL

Eğer ING bankasında hesabınız var ise ilk olarak ING MOBİL UYGULAMASINI indirmeniz, sonrasında müracaat yapmanız olacaktır.

ilginizi çekebilir

İşletme Kredisi Çekme Şartları Nelerdir?

İhracat ile uğraşan firmaların son zamanlarda sordurulmuş olduğu en yaygın sual; işletme kredisi nedir? İşletme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir