3600 Gün ile Emeklilik Hesaplama Tablosu

Sosyal Güvenlik kurumlarında sigortalı olarak çalışanların hayalidir emeklilik. Emekli olabilmek için yasalarda belirtilmiş olan hizmet şartlarını doldurmuş olmak önemli kriterlerden biridir. Bu konuda kademeli emeklilik, belli şartları yerine getirerek emekli olma, engelli emekli olma gibi farklı detaylar yönetmelikler ile tanımlanmıştır. 3600 günü doldurarak emekli olabilme konusu erken emeklilik kapsamında değerlendirilir. 3600 gün ile emeklilik hesaplama tablosu E-devlet, Sosyal Sigortalar Kurumu gibi sitelerin internet adresleri üzerinden görüntülenebilir.

3600 günde nasıl emekli olunur?

3600 gün ile emeklilik hesaplama tablosu, emeklilik hesabı yaparken öncelikle çalışanın hizmet süresine bakar. Çalışan eğer iş hayatına 09.1999 öncesi başlamışsa, erken emekliliğin diğer şartlarını sorgulayabilir. İlk geçilmesi gereken engel yıl engelidir. Yıl tutuyorsa yani işe başlangıç tarihi Eylül 1999 öncesi ise, diğer şartların tutup tutmadığı incelenir. Yaş bu kriterlerden biridir.

3600 Gün ile Emeklilik Hesaplama Tablosu kapsamında, farklı sebeplerden dolayı çalışmaya devam etmek istemeyerek, erken emekli olmayı tercih eden sigortalı çalışanlar;

  • Çalışan işe giriş tarihinin 09.1999 tarihinden önce olması,
  • En az 15 yıl herhangi bir kuruluşta sigortalı olarak çalışılmış olması,
  • En az 3600 gün ödenmiş sigorta primleri bulunması,

durumunda 3600 gün üzerinden emekli olabilirler;

 

Kadınlar 50 ila 58 yaş arasında, erkekler ise 55 ila 60 yaş arasında kademeli olarak emekli olurlar. Tablo aşağıdaki şekildedir.

 

 

 

3600 günde emekli olabilmek için prim borçlanması nasıl olur?

Eğer çalışan hizmet süresini doldurmuş ve sadece pirim eksiği varsa, erkekler askerlik süresini borçlanabildiği gibi kadınlar da doğum süresini borçlanabilirler. Sene ve yaş gibi şartlar bundan etkilenmez ancak eksik sigorta primleri bu şekilde tamamlanabilir. Primi hak etmek için kadınların doğumdan önce çalışıyor olması gerekir. Bu durumda 3 çocuğa kadar olmak üzere her çocuk için 2 yıl prim ödeme hakkı tanınmıştır. Söz konusu ödemeyi almak için kadının herhangi bir yerde sigortalı çalışmıyor olması gerekir. Aynı şekilde askerlik borçlanmasında da kişinin çalışmıyor olması şartı vardır. Bu şart Sosyal Sigortalar Kurumu’na bağlı olarak çalışmış olanlar için geçerli olup, BAĞ-KUR’a bağlı çalışanlarda durum farklıdır. SSK’lılara askerlik boyunca prim ödenmezken, BAĞ-KUR’lu olanlar askerlik sırasında prim ödemelerini yaparlar. Onlar için ayrıca bir borçlanmadan söz edilemez.

3600 Gün ile Emeklilik Hesaplaması nasıl yapılır?

Emeklilik durumu, E-Devlet, Sosyal Sigortalar Kurumu, Sosyal Sigorta Çağrı Merkezleri, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı üzerinden bağlı bulunulan çalışma kolları belirterek rahatlıkla sorgulanabilir.3600 gün ile Emeklilik hesaplama tablosu verileri aşağıda verilen adreslere girilerek oluşturulur.

1.E Devlet’te sorgulama; E Devlet’in “Emekli Olma Durum Sorgulama” adresinden emekliliğe ne kadar kaldığı öğrenilebilir. Sistem yönlendirecektir. Sisteme girdikten sonra, sigorta kolu(4a,4b,4c hangisi ise)  hizmete başlama tarihi seçildiğinde sistem ne kadar prim ödeneceğinin ve  kaç yaşında emekli olunacağının bilgisini verir.  Hizmete başlama yılı hizmet dökümü görüntüleme sayfasından görülebilir.

2.SGK’da sorgulama; cinsiyet, doğum tarihi, hizmete başlama tarihi, SSK prim ödeme gün sayısı, varsa askerlik gün sayısı, fiili gün sayısı, 3600 günün doldurulduğu tarih gibi bilgiler önceden temin edilerek, giriş yapıldığında tahmini emeklilik yaşı ve kalan prim gün sayısı öğrenilebilir.

  1. Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi numarası olan 170 çağrı merkezi numarasından da emeklilik durumu ile ilgili bilgiler sorgulanabilir.

 

 

 

 

 

ilginizi çekebilir

Kimlik Kaybetmenin Cezası 2020 Harç Tutarları ve Atmler

2020 yılında belirlenen mevzuatlara göre kimlik kaybetme işlemin de herhangi bir cezai işlem uygulanmaz. Ancak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir