240 Ay Vadeli Konut Kredisi Almak İster Misiniz? 2020 Şartları

Bankalardan kredi alanların en oldukça dikkat etmiş olduğu mevzular vade ve faiz oranlarıdır. İhtiyaç kredilerinde vade oranları genel olarak 60 ay olurken, yüksek meblağlı kredilerin vade oranları da fazla olabilmektedir. Özelikle konut kredilerinde vade geçtiğimiz yıllarda 120 ay olabilmekteydi. Bir tek meydana getirilen düzenleme ile 240 ay vadeli olmasına karar verildi. Doğrusu sıkıntılı yaşam koşullarında ev sahibi olmak isteyenlerin daha oldukça taksit ve daha azca taksit miktarı ile ev sahibi olma hayalleri gerçek olacak.

Konut Kredileri

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’ nın yapmış olduğu açıklamaya bakılırsa artık konut kredisi vadeleri 30 yıl olacak. Nerede ise yürürlüğe girmemiş bir tek üstünde çalışılan uygulamaya bakılırsa sürekli değişen enflasyon oranları neticesinde insanların konut sahibi olmaları da zorlaşıyor. Vade oranlarının artması faizleri artırıyor. Bir tek taksit tutarları düşüyor ve borcun daha rahat ödenmesi sağlanıyor. Bu değişiklik ile düşük gelir gruplarının ev sahibi olmasına olanak tanınmış oluyor. Fakat %20 oranında ön ödeme yapmak gerekiyor. Yasal düzenleme neticesinde borcun kalan %80′ lik kısmı ise banka tarafınca belirlenen faiz oranı ve vadeye bakılırsa ödenecek. Bu vade 240 ay olabilecek. Vatanımızda ilk kez 20 yıl vade ile konut alımlarının önü açıldı. Bu amaçla kredi veren toplamda 10 banka bulunmaktadır. Uygulama neticesinde 20 yıl vadeden faydalanabilmek için %5 peşinat yatırmak gerekiyor. Ek olarak vade miktarını 60 ay şu demek oluyor ki 5 yıl seçenlere % 0 uygulandı.

konut-kredileri

Konut kredisi almak ister misiniz?

Emlak GYO

Türkiye İçin Birlik Vakti adı altında başlatılan kampanyanın 2. uygulama periyodu de başladı. Bu kampanyaya bakılırsa vadeyi 5 yıl seçenler için herhangi bir faiz ödemesi durumu söz mevzusu olmayacaktır. 10 yılda %0,45 vade farkı, 20 yılda %0,79 vade farkı ile ev almak kolaylaştı. Emlak GYO Genel Müdürü’ nün yapmış olduğu açıklama neticesinde kampanya başladığı andan itibaren şu ana kadar toplamda 2 bin 500 konut satışı yapılmış oldu. Elde edilmiş ciro miktarının ise 2 milyar TL olduğu açıklandı. Kampanya Emlak GYO’ nun 30 projesi için geçerlidir. Ek olarak Emlak Konut 9 banka ile de anlaşmalı olarak iş koşturmacasındadır. Bu bankalar;

 1. Ziraat Bankası
 2. Ziraat Katılım
 3. Albaraka Türk
 4. Halkbank
 5. Güvence Bankası
 6. Vakıfbank
 7. Vakıf Katılım
 8. Yapı Kredi
 9. Türkiye İş Bankası’ dır.

Peşinat yatırmak sureti ile kalan meblağ için bu bankalardan kredi alınabilecektir. Emlak GYO projelerindeki konutların metrekare tutarları 2 bin 700 TL‘ den başlamaktadır. Ek olarak kampanyalar yalnız İstanbul iline özgü değildir. Ankara, Nevşehir, Konya, Denizli, Niğde şeklinde illerde kampanya geçerlidir. Kampanya dahilindeki projeler;

konut-projeleri

Kampanyaya birçok GYODER üyesi dahil olmuştur.

 • Avrupark
 • Başkent Emlak Konutları,
 • Esenler Emlak Konutları,
 • Evora Denizli
 • Evvel İstanbul
 • Başkent Emlak Konutları
 • Ebruli Ispartakule
 • Avangart İstanbul
 • AquaCity Denizli
 • Yeni Kağıthane Projesi
 • Çukurova Gayrimenkul
 • Avcılar Park
 • Ege Vadisi
 • Marina Ankara
 • Vadikaya Başakşehir’ dir.

Bu projeler içinde GYODER üyelerinin projeleri de yer almıştır. Başlatılan ulusal kampanyaya Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği üyeleri de kendi projeleri dahilinde destek vermektedir. Bu firmalar de 20 yıl vade %0,75 ile %0,85 içinde faiz uygulaması yapacaklarını ifade ettiler.

Taksit ödemeleri için de belirlenen bir standart var. Bir tek bu standart yalnızca Emlak Konut güvencesi ile meydana getirilen konutlar için geçerlidir. 2020 senesinde nerede ise 0 faizli konut kredisi adı altında bir kredi kampanyası başlatılmamıştır.

ödeme-planı

Ödeme Planı

İstanbul ilinde;

 • 1+1 daireler için belirlenen fiyat 209 bin TL’ dir. Aylık taksit tutarı ise 1,556 TL’ dir.
 • 2+1 daireler için belirlenen fiyat 369 bin TL’ dir. Aylık taksit tutarı ise 2,747 TL’ dir.
 • 3+1 daireler için belirlenen fiyat 580 TL’ dir. Aylık taksit tutarı ise 4 bin 319 TL’ dir. Ek olarak bu taksit ödemeleri 240 ay vadede geçerli olmaktadır.

Bu faiz oranlarını yüksek buluyorsanız en düşük faizli konut kredisi veren bankaları öğrenmek için tıklayınız.

İstanbul haricinde Anadolu diye tabir edilen bölgede;

 • 1+1 daireler için belirlenen fiyat 217 bin 500 TL ve 240 ay vadede geçerli olan taksit tutarı 1,619 TL’ dir.
 • 2+1 daireler için belirlenen fiyat 322 bin TL ve 240 ay vadede geçerli olan taksit tutarı 2,397 TL’ dir.
 • 3+1 daireler için belirlenen fiyat 358 bin TL ve 240 ay vadede geçerli olan taksit tutarı 2 bin 665 TL’ dir.

30 Yıl Vadeli Konut Kredisi Şekerbank’ ta!

Vatanımızda en uzun vadeli konut kredisi veren banka Şekerbank‘ tır. Banka 30 yıl şu demek oluyor ki 360 ay vadeli olarak konut kredisi vermektedir. 15, 20, 30 yıl olarak vade seçeneklerini seçerek ev sahibi olabilirsiniz. Konut satın almak isteyenlere bankanın sunmuş olduğu 3 değişik ödeme tipi vardır. Kiraya son kampanya, %3 gelirine uygun konut, %5 gelirine uygun konut adı altında kampanyalar mevcuttur. Banka 500 TL kredi tahsis tutarı, 750 TL ekspertiz tutarı, 150 TL taşınmaz rehin tutarı talep etmektedir. 20 yıl vade kullanacaksanız bankanın %1, 60 faiz oranı üstünden işleminiz gerçekleştirilir. Bir tek 30 yıl vadeli kredi kullanacak iseniz bu durumda faiz oranı %2.47 olmaktadır. Detaylı informasyon almak için tıklayınız. Başvuruda bulunmak için T.C. kimlik belgeniz, gelir durumunuzu gösteren belge ve ikametgah ile size en yakın Şekerbank şubelerine uğrayınız.

şekerbank-konut-kredisi

En uzun vade ile konut kredisi veren banka Şekerbank’ tır.

Ziraat Bankası 240 Ay Vadeli Mortgage

Ziraat Bankası tarafınca 2020 senesinde başlatılan kampanyaya bakılırsa konut alımlarında faiz oranları yüzde 0,99′ a indirilmiştir. Anlaşmalı olunan inşaat şirketlerinden yapılacak olan konut alımlarında bu faiz oranı uygulanacaktır. Bu faiz oranı ile 120 ay vadeli olarak 100 bin TL kredi kullanmanız durumunda ödeme planı aşağıdaki şeklinde olacaktır.

Meblağ: 100 bin TL

Vade: 120 ay

Aylık taksit tutarı: 1.428 TL

Geri ödeme tutarı: 172.737 TL olacaktır. 2020 senesinde konut almak isteyen yurttaşlarımız Ziraat Bankası ve şu an itibari ile Halkbank tarafınca başlatılan uygun faizli konut kredisine başvurabilirler.

 • T.C. kimlik belgeniz
 • Gelir belgeniz
 • Adres bildirim belgesi

Alacağınız konutun tapu fotokopisi gerekmektedir. Banka tarafınca konuta güvence olarak ipotek konulacaktır. Denizbank’ ın faiz oranı %1.21, Güvence Bankası’ nın ise% 1,02 olacaktır. Bu faiz oranı ile birlikte konut alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Yazı boş geçirmeyin. Tatil kredisi veren bankalar aracılığı ile derhal bir dinlence planı yapın.

Güvence Bankası

Güvence Bankası da 240 ay vadeli konut kredisi imkanı sunmaya devam eden bankalardan biridir. Bankanın 4 tane mortgage kampanyası bulunmaktadır.

 1. Taksitler azalsın.
 2. Taksitler değişmesin.
 3. Faizler güncellensin.
 4. Hususi taksitli olsun.

Bu kampanyaların ortak özellikleri vadeleridir. Hepsi 20 yıl vadeli olarak kullandırılmaktadır. Azalan taksitli konut kredisinde kredi Türk Lirası cinsinden kullandırılmaktadır. Vade 20 senedir. Kredi durağan(durgun) faizli olarak kullandırılmaktadır. Kredi başvurusunda bulunmak için kefil götürmenize gerek kalmamıştır. Bu sebeple alacağınız konut esasen ipotek ettirilmektedir. Konut kredilerinde vatanımızda limit bulunmaktadır. Bankalar genel olarak ekspertiz değerinin %75 oranında kredi kullandırırlar. Bir tek Güvence Bankası’ nda bu oran %80‘ dir. %20 oranında peşinatınızın olması gerekiyor. Değişken faizli konut kredisinde faizler  1, 3, 6 yada 12. aylarca Tüketici Fiyat Endeksi üstünden ücretlendirilirler. Kredi başvurusu için T.C. kimlik belgesi kafi olmaktadır. Hususi ödemeli mortgagede Kobiler için 120 ay, gerçek kişiler için ise 240 ay vade bulunmaktadır. Bu kampanyada durağan(durgun) faizli konut kredisi kuralları uygulanmaktadır. Yalnızca konut amaçlı olarak kullandırılmaktadır. Durağan(durgun) faizli konut kredisinde de 20 yıla kadar vade uygulanabilmektedir. Faiz oranı %1,02 olarak belirlenmiştir. Güvence olarak konuta yapılacak ipotek kafi olmaktadır. Konut kredisi başvurusunda bulunmak için tıklayınız.

QNB Finansbank

Uzun vadeli konut kredisi veren bankalardan biri de QNB Finansbank‘ tır. 180 ay vadeli ve durağan(durgun) faizli olarak konut kredisini  bu bankadan kullanabilirsiniz. Faiz oranı %1,31‘ dir. Kredi kullanabileceğiniz limit konutun ekspertiz değerinin %80’ i olacaktır. Kredi yalnızca konut olarak kullanılabilecek olan gayrimenkul alımları için verilmektedir. Kredi başvurusunda bulunmak için T.C. kimlik belgesi, gelir belgesi ve tapu fotokopisi ile banka şubelerine gitmek gerekiyor. Müracaat tamamlandıktan sonrasında 2 gün içinde ekspertiz evinizin değerine bakmak için gelecektir. Belirlenen kıymet doğrultusunda kredi çekebilirsiniz. Sözgelişi ekspertiz eve 100 bin TL kıymet biçti. Kullanabileceğiniz kredi limiti 80 bin TL olacaktır. Bu aşamadan sonrasında da evinizin ipotek edilmesi gerekiyor. Tapu Müdürlüğü’ ne giderek evi ipotek ettirmelisiniz. İnternet üstünden müracaat yapılamıyor. Bu sebeple istenen evrakları hazırlayarak size en yakın Finansbank şubesine gidiniz.

Diğeri bankaların ise güncel kampanyalarına baktığımızda 120 ay vadeli olarak konut kredisi kullandırdıkları görülmektedir. Bankaların anlaşmalı olduğu inşaat firmalarından konut almanız dahilinde size uygun indirim oranlarının uygulanması söz mevzusu olacaktır. 20 yıl vadeli olarak kredi alın, taksitlerinizi rahatça ödeyerek siz de ev sahibi olun.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Konut Kredisi Yapılandırma Müjdesi Geldi – Son Dakika

Daha ilkin yüksek faiz oranları ile konut kredisi kullanmış oldukca sayıda vatandaşın heyecanla beklediği Konut …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir