2020 Ziraat Bankası Emeklilik Kredisi Şartları Neler? (Yaş Sınırı, Limiti)

Ziraat Bankası emeklilere kredi vermek için, emeklilerden bankaya bazı evraklar sunmasını ister. Bu evrakların sunulmasıyla beraber, Ziraat Bankası emeklilik kredisi şartları şunlarla beraber sağlanmış olur;

 • Lüzumlu evrakların eksiksiz olarak toparlanması
 • Emekli olunduğuna dair bir belge sunulabilmesi
 • Krediye başvuracak olan emeklinin, kredi yaş sınırına uyuyor olması
 • Eğer maaşlar Ziraat Bankası’ndan alınıyorsa, bunun belirtilmesi ve buna bakılırsa ayrıcalıklardan yararlanabilme
 • Kredi notunun düşük olmaması

Bu şartların sağlanması, emeklilik kredisi başvurusu yapılabilmesi için yeterlidir. Ziraat Bankası emekli kredisi vermek için, müşterilerine fazlaca fazla koşul koşmadan kredinin verilebilmesini elde eden bankalar arasına gösterilmektedir.

Ziraat Bankası’nda Emeklilerin Kredi Yaş Sınırı

Ziraat Bankası emekliye kredi yaş sınırı için konulmuş olan sınır 68’dir. Emekli olup kredi çekebilmek için en fazla 68 yaşlarında olunması gerektiği şartı vardır. Bu şartı elde eden emekli bireyler, banka üstünden kredi başvurularını gerçekleştirebilmektedir. Yaş sınırının yanında mühim olan bir öteki nokta, kredi notu olarak ön plana çıkar. Yaş sınırına uyabilen emeklilerin hemen sonra kredi notuna bakılmaktadır. Eğer kredi notunuzla ilgili bir problem görülmezse, çoğu zaman şartların sağlanıyor olmasına bağlı olarak kredi başvuruları pozitif sonuçlanır. Emekliler iki türlü krediye de başvurabilirler. Bunlar;

 • İhtiyaç kredisi
 • Konut kredisi

Kredi çekim tutarları, müracaat esnasında Ziraat Bankası tarafınca hesaplanır. Burada emeklilerin maaşları baz alınarak bir hesap yapılmaktadır.

2020 Ziraat Bankası’nın Emeklilere Kredi Limiti Ne Kadardır?

Ziraat Bankası emekliler için kredi limiti belirlemiştir ve bu uygulama neredeyse her bankada vardır. Ziraat Bankası’ndan kredi çekmek isteyen emeklilere sunulan kredi limiti, 50 bin TL’dir. Emekliler üst limit 50 bin TL olmak suretiyle Ziraat Bankası üstünden istedikleri tutarda kredi başvurusu yapabilirler. Kredi limiti 50 bin üst limit olsa da çıkacak olan kredi miktarı maaş oranına bakılırsa değişim izah edebilir. Ziraat Bankası, maaşınızın en fazla %50’sini kullanabileceğiniz oranlarda kredi çekilebilmesine izin vermektedir. Kısaca emekli maaşı bin 200 lira olan birisinin ödeyebileceği en yüksek kredi taksit ödemesi 600 lira olacak şekilde ayarlanır. Ziraat Bankası emeklilik kredisi şartları, emeklilerin almış olduğu maaşa bakılırsa de şekillenebilmektedir.

2020 Ziraat Bankası Emeklilere Kredi Faiz Oranları

Ziraat Bankası emekliye faiz oranları mevzusunda en düşük faiz oranlarına haiz bankalardan birisi olarak görülmektedir. Faiz oranları çektiğiniz kredi türüne bakılırsa değişim izah edebilir. Bireysel gereksinim kredisi için emeklilere uygulanan faiz oranları, %0.98 dolaylarındadır. Fakat maaşını Ziraat Bankası üstünden çeken emekliler için, bu oran daha da düşebilmekte ve %0.10 benzer biçimde oranlara inebilmektedir.

Nisan 2020 itibariyle alınan bir karara ilişkin, Ziraat Bankası üstünden kredi çeken emeklilere 60 aya varan vadelere kadar %0.98 faiz uygulanacağı açıklanmıştır. Ziraat Bankası’nın emeklilere hususi olarak sunmuş olduğu emeklinin artısı-kredi-paketi kapsamında, bankanın tüm faiz oranlarını görebilmek mümkündür.

Ziraat Bankası Emeklilik Kredisi İçin Ihtiyaç duyulan Evraklar

Ziraat Bankası emeklilik kredisi için evrak sıralaması, başvurulan kredi türüne bakılırsa değişim gösterir. Başvurduğunuz kredi türü eğer gereksinim kredisi ise başvuruların gerçekleşmesi adına toparlanması ihtiyaç duyulan evraklar şu şekildedir;

 • Emekli maaşı alındığını gösteren bir belge ya da emekli maaş cüzdanı
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Kredi çekecek kişinin adına ilişik bir satmaca
 • Çekilecek olan kredi miktarına bakılırsa değişmek suretiyle 1 ya da 2 kefil.

Eğer konut kredisi çekilmek isteniyorsa, o süre şu evraklar talep edilir;

 • Almaya karar verilen eve ilişik tapu
 • Gene emekli bulunduğunu gösteren maaş cüzdanı
 • Ödenmiş bir satmaca.

Ziraat Bankası emeklilik kredisi şartları gereğince bu belgelerin toparlanmaması halinde, başvurular pozitif sonuçlanmaz.

ilginizi çekebilir

Öğretmenlere Özel İhtiyaç Kredisi Kampanyası (Yüzde 0.15 Düşük Faiz)

En mukaddes meslek asla şüphesiz ki öğretmenliktir. Bizleri kendimizi tanıdığımız yaştan alıp bir ana, baba …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir