2020 Tüketici Hakları Ayakkabı İade Şartları Neler?

Tüketici hakları ayakkabının iadesi şartları, satışın hangi mecradan yapıldığına gore değişim göstermektedir. Eğer extra bir uygulama yada antak kalma bulunmuyorsa, görerek ve beğenerek alınan hiçbir ürün, geri iade edilmez. Mağazaya gidilerek beğenilmiş bir ayakkabının iade edilmesi mümkün değildir. Sadece web üstünden alınan ürünün iade edilmesi mümkün olabilmektedir. Tüketici hakları, cayma ve iade hakkını yalnız görülmeden alınan ürünlere vermektedir.

Tüketici Haklarına Nazaran Mağazadan Alınan Ayakkabının İadesi

Mağazadan alınmış ayakkabıyı geri vermek Tüketici Hakları Kanunu’na gore mümkün değildir. Mağazaların yaptıkları aynı gün, 7 günde ya da 10 günde iade kampanyaları istisnai ve inisiyatife bağlı gelişen durumlardır. Mağazadan görerek alınan hiçbir ürün iadeye doğal olarak değildir. Sadece bunun şartları bulunmaktadır. Mağazadan alınmış ürünün iadesi için şartlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Alıcı ile satın alımın yapıldığı mağaza içinde hususi bir antak kalma var ise, iade mümkün olabilmektedir. Mağazaların yapmış olduğu iade kampanyaları bu kategoride değerlendirilir. Bunun yanında alıcıların hususi talepleri doğrultusunda iade olabileceğine dair antak kalma imzalanması da iadeyi mümkün kılar.
  • Ürünün satın alındığı mağaza, iade ve pişmanlık hakkı tanıdığına dair tüm müşterilerine genel bir bilgilendirmede bulunmuşsa, şahitler var ise, iade işlemi alınabilmektedir.
  • Ürünün satın alındığı mağaza, resmi olarak iade hakkı tanıdığını belgelerle ispatlamışsa, iade yada değişiklik hakkınız vardır.

Bunlardan hiçbiri yoksa, görerek alma durumunda hiçbir şekilde ürün iadesi yapılamaz. Mağazaların yaptıkları aynı gün, 7 gün içinde benzer biçimde iade kampanyaları kendi inisiyatifleri olduğundan hiçbir şekilde sorgulanamaz ve uzatılması beklenemez.

İnternet Alışverişlerinde İade Hakkı

Uzak mesafeli alışverişte cayma hakkı kullanımı verilmektedir. Mesafeli alışverişte, malın kendisinin görülmemesi sebebiyle alıcı ile satıcı içinde temeli güvene dayanan bir antak kalma imzalanmış varsayılır. Mesafeli sözleşme olarak malum bu antak kalma, aslen kimse tarafınca görülemese de, alıcı ve satıcı taraf içinde imzalandığı düşünülerek alışveriş kabul edilir. Aynı anda aynı yerde olmayan ve satın almış olduğu ürünü yakinen görmeyen her alıcı, aynı sözleşmeyi imzalamış varsayılır. Tüketici Hakları’nda sözleşmeye gore cayma hakkı, alıcılara otomatikman verilir.

Mesafeli Sözleşmede Cayma Hakkı Iyi mi Kullanılır?

Uzaktan alışverişte cayma hakkı kullanımı için 14 günlük yasal süre belirlenmiştir. Kanunen alıcı, bu süre içinde herhangi bir niçin belirtmeden iade hakkına haizdir. Cayma hakkının kullanıldığına dair bir bildiri, tüketici tarafınca satıcıya gönderilmelidir. Satıcı, tüketicinin cayma hakkı mevzusunda bilgilendirildiğini kanıtlama etmekle yükümlüdür. Eğer tüketici bilgilendirilmemişse, bilgilendirilmediği kanıtlama edebiliyorsa, 14 günlük vakit aşımı ortadan kalkar. Bu yüzden bilgilendirilmeyen tüketici, istediği vakit ürünü geri verme hakkına haiz olur. bu şekilde bir durumun varlığı halinde, verilen ek süre, cayma hakkının bittiği günden itibaren 1 yıl içinde biter. Bilgilendirilmeyen tüketici, cayma hakkını kullandığında malın kullanımında değişim meydana gelmişse, mal bozulma olmuşsa, görevli değildir.

Tüketici Hakları Cayma Formu Nedir?

İade durumunda cayma formu, tüketici tarafınca doldurulması ihtiyaç duyulan bir belgedir. Uzaktan alışverişte imzalandığı varsayılan sözleşmenin ortadan kalkması için bu belge hazırlanmıştır. belge, içinde bulunan bilgilerin doldurulması ile satıcıya, ürününün geri döneceğini bildiri eder niteliktedir. Biçim içinde satıcının ve alıcının adları, soyisimleri, satış zamanı, cayma hakkına mevzu olan mal, tüketici müracaat zamanı yer almalıdır. Bu şekilde doldurulan cayma belgesi altına tüketicinin imzası atılarak sonlandırılır. Belge ile beraber alınmış ürün de gönderilir. Tüketici Hakları’na gore satıcı, cayma formunu teslim alır almaz tüketiciye ürün bedelini ve var ise tüketicinin ürün için yapmış olduğu harcamaları iade etmekle yükümlüdür.

ilginizi çekebilir

Belediyeden Hazine Arazisi Satın Alma ve Kiralama (Güncel)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir