2020 SGK Kronik Hastalıklarda Ödeme Yapıyor Mu?

SGK kronik hastalıklarda ödeme yapıyor mu, yapmıyor mu merak ediyorsanız kronik rahatsızlıklarınızda masraflarınızı SGK’nın karşılayıp karşılamadığını yazımızdan öğrenebilirsiniz. SGK kronik hastalıklar ödemesiyle ilgili detaylar yazımızda.

2020 SGK kronik hastalıklarda ödeme yapmaktadır. Kronik hastalığı bulanan ve rapor yazdıran kişiler SGK’nın yardımı ile birlikte düşük ücretler ile ilaç alabilmektedir. SGK bu desteğini senelerdir yapmaktadır. Bununla beraber son dönemde rapor süresi dolan ve ilaç almak isteyen kronik hastalıkları bulunan kişilere en yakın eczaneye giderek raporsuz bir halde yardımlı ilaç alabileceklerdir. Bu işlem kısa süreliğine geçerli tutulmaktadır.

Toplumsal Güvenlik Kurumu Ne İş Yapar?

Toplumsal Güvenlik Kurumu Emekli sandığı, SSK ve BAĞ-KUR kurumlarının birleşmesi ile kurulan bir kamu kuruluşudur. Toplumsal Güvenlik Kurumu Türk vatandaşlarına uygulanan güvenlik ve sıhhat hizmetleri ile ilgili düzenlemeleri yapmakta ve denetlemektedir. Türkiye içinde çalışan kişilerin yada emekli olan kişilerin muntazam sıhhat hizmeti alabilmesi adına sıhhat düzeni oluşturmaktadır. Sıhhat düzeni neticesinde ilaç yardımı, tedavi yardımı ve birçok sıhhat işlemi için destek vermektedir. 150 senelik hizmet serüveni olan Toplumsal Güvenlik Kurumu son halini 2006 senesinde almıştır. 2006 senesinde SSK adından ve işletim şeklinden ayrılarak yeni bir düzenleme kurulmuş BAĞ-KUR, Emekli Sandığı ve SSK tek bir bünyede toplanmıştır.

”DİŞ TEDAVİLERİNİ SGK KARŞILIYOR MU?” KONULU VİDEOYU İZLEYEBİLİRSİNİZ:Kronik Hastalıklar Nedir?

Kronik hastalıklar çoğu zaman hastanın yaşamı süresince hastalık ile yaşaması mümkün olan fakat hiçbir tedavisi olmayan hastalıklardır. Kronik hastalığı olan kişilerin bağışıklığı daha düşük olmaktadır. Bu yüzden kronik hastalığa haiz kişiler kendilerine daha fazlaca dikkat etmeleri gerekmektedir. Kronik hastalık olarak belirtilen hastalıklar ise şunlardır:

 • Bağışıklık sistemi düşük olan kişiler,
 • Akciğer Hastalığı bulunan kişiler,
 • Astım hastalığı olan kişiler,
 • KOAH hastalığı olan kişiler,
 • Kalp damar hastalığı olan kişiler,
 • Böbrek rahatsızlığı olan kişiler,
 • Hipertansiyonu bulunan kişiler,
 • Karaciğer hastalığı olanlar kişiler kronik hastalığı olan kişilerdir.

Belirtilen rahatsızlığı olan kişiler günlük yaşamlarında daha fazlaca dikkat etmelidir. Bağışıklık sisteminin daha düşük olması ile çevresel etkilerden kolay etkilenebilir ve kolay bir halde hasta olabilme ihtimali vardır.

Toplumsal Güvenlik Kurumunun Hizmetleri Nedir?

Toplumsal Güvenlik Kurumunun hizmetleri şunlardır:

 • Sigortalı çalışan kişiye hastalığında, rahatsızlığında yada başka bir sebepten dolayı çalışamadığında geçici iş görmezlik ödeneği vermesi,
 • Sigortalı çalışan kişiye lüzumlu koşullarda devamlı iş görmezlik desteği verilmesi,
 • İş kazası durumlarında yada meslek hastalığı sonucu yaşamını kaybeden kişilerin ailelerine tertipli gelir bağlanması ve tazminat desteğinde bulunulması.
 • Kız çocuklarına evlenmelerinde destekte bulunmak adına evlenme ödeneği verilmesi,
 • Hanım sigortalıların hami olduğu süreçlerde izin verilmesi ve izin süresinde belirli bir ücret verilmesi,
 • Hanım sigortalının gebelik sürecinde geçici iş görmezlik raporu verilmesi ve işten çıkarılmadan 6 aya yakın izin yapabilmesine izin verilmesi,
 • Sigortalı kişinin vefatı durumunda ailesine cenaze ödeneği verilmesi,
 • Engelli olan yada ileri rahatsızlığı olan kişilere malullük aylığı bağlanması,
 • 65 yaşını geçen ve herhangi bir geliri olmayan kişilere yaşlılık aylığı bağlanması şeklinde işlemler SGK’nın görevidir.

2020 SGK En Düşük Emeklilik Maaşı Ne Kadar?

2020 senesinde belirlenen en düşük emeklilik maaşı 1500 TL olarak belirlenmiştir. SGK tarafınca emekli olan yada eşi emekli olmuş fakat vefat etmiş kişilere en düşük verilen ücret 1500 TL’dir. 2020 senesinde bu değişiklikten ilkin kimi emekliler yada emekli yakınları 1000 TL ile 900 TL arası düşük maaş almaktaydı. Alınan düşük maaşın geçim sıkıntısına yol açtığını ve ne olursa olsun en düşük bağlanan emekli aylığının 1500 TL olmasına karar verildi. Bu müjdeli haberden dip maaş alan emekli yada emekli yakınları maaşlara gelen düzenlemeden doyum oldular. Bununla beraber SGK tarafınca meydana getirilen değişim ile birlikte kronik hastalığı olan emeklilerin ilaç yada muayene ücretlerinde destek verme işlemine devam etme sonucu verilmiştir.

ilginizi çekebilir

Paraf Esnaf Kart Başvurusu ve Avantajları

Paraf Esnaf Kart başvurusu ve avantajları.. Tüm sıkıntılı dönemlerinde esnaf ve KOBİ ‘lere desteğini gösteren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir