2020 Özel Harekat Polisi Olma Şartları Neler? (Nasıl Olunur?)

Hususi Harekat Şubesinde görevli polis olmak istiyorsanız 2020 yılı şartlarını yerine getirmeniz gerekiyor. Hususi harekat polisi olmak için istenen boy, kilo, yaş sınırları ve imtihan süreciyle ilgili bilgileri yazımızda hazırladık. Hususi Harekat bünyesinde vazife yapmak istiyorsanız rehber niteliğindeki yazımızdan tüm ayrıntıları inceleyebilirsiniz.

Hususi harekat polisi olmak için şartlar 2020 senesinde da çokça gündeme gelmektedir. Polis meslek grubunun içinde Polis Özel Harekat olarak adlandırılan PÖH güvenlik grubunun hususi görevler için eğitilmiş çalışanlarıdır. Hususi harekat polisleri olağan üstü durumların oluşması halinde görevlendirilirler.

ÖZEL HAREKAT POLİSİ NEDİR?

Hususi harekat polisi bir öteki adı ile Polis Hususi Harekatlar güvenlik biriminin kıymetli gruplarından biridir. Polis Hususi Harekatlar; banka soygunu, rehine kurtarma, terör ile mücadelede ve uyuşturucu operasyonları şeklinde mühim operasyonlarda görevlendirilmek suretiyle iş koşturmacasındadır. Hususi Harekat Polislerinin ehemmiyet teşkil eden görevlerde bulunduğundan Hususi Harekat Polisi olmadan ilkin birçok eğitimden geçmektedir. Belirlenen eğitimlerin başarı ile geçilmesi durumunda Hususi harekat polisi olabilirler.

”ÖZEL HAREKAT POLİSİ NASIL OLUNUR?” KONULU VİDEOYU İZLEYEBİLİRSİNİZ:ÖZEL HAREKAT POLİSİNİN GÖREVLERİ NELERDİR?

Hususi harekat polislerinin görevleri; uyuşturucu operasyonları, terör ile savaşım operasyonları, rehine kurtarma şeklinde ekstrem durumlara müdahale etmeleri için görevlendirilmişlerdir. Hususi Hareket Polisleri güvenlik teşkilatının mühim birimlerinden biridir. İstek ve teklif doğrultusunda olunan meslek gruplarından kabul edilen Hususi Harekat Polisleri bulundukları her operasyonda adından söz ettirmiştir.

ÖZEL HAREKAT POLİSİ NASIL OLUNUR?

Hususi harekat polisi olmak için yapmanız gerekenler şunlardır:

 • Devletin belirtmiş olduğu hususi şartlar ile Hususi Harekat Polisi alımı yapılmaktadır.
 • Polis Meslek Yüksek Okullarında tahsil görmeniz gerekmektedir. Lise yada açık lise şeklinde tahsil kurumlarından mezun olan kişiler Polis Meslek Yüksek Okullarına müracaat yapabilmektedir.
 • Polis Meslek Yüksek Okulu içinde uzmanlaşmak istediğiniz kısmı seçebilirsiniz. Bölüm seçerken Hususi Harekat Polisi olmak istediğini belirtmeniz gerekmektedir.
 • Polis Meslek Yüksek Okulu içinde başka bir birimde çalışırken Polis Hususi Harekat şartlarını sağlamanız halinde müracaat yapabilirsiniz.
 • Hususi durumlar harici askerlik Hizmetini tamamlamış olmanız istenmektedir.
 • En fazla 28 yaşına kadar Polis Hususi Harekat olma başvurusu yapabilirsiniz.
 • Fiziki yeterlilik sınavında başarı sağlamanız gerekmektedir.
 • Belirtilen şartlar sonucunda gireceğiniz mülakatta başarı göstermiş olmanız gerekmektedir.

Belirlenen şartları sağlamanız durumunda Polis Meslek Yüksek okullarında fiziki ve mesleki eğitimleri verilmektedir.

ÖZEL HAREKAT PARKUR SINAVI VİDEOSUNU İZLEYEBİLİRSİNİZ:Hususi Harekat Polisi Fiziki Yeterlilik Imtihanı

Hususi harekat polisi fiziki yeterlilik imtihanı başvuran kişilerin en oldukça merak etmiş olduğu şartlardandır. Fiziki yeterlilik sınavına hak kazanabilmek için ilk olarak Polis Meslek Yüksek Okullarında okumaları gerekmektedir. Belirlenen şartların sağlanması durumunda hak kazanılan fiziki yeterlilik sınavında; 2400 m koşu, 17 barfiks, 80 mekik, 60 şınav ve bir ekip dayanıklılık testlerini başarı ile tamamlamaları istenmektedir.

Sınavda belirtilen fiziki aktiviteleri belirli süre içinde tamamlayanlar listeye alınmakta ve puanlanmaktadır. Hususi Harekat Polislerinin mesleki yaşamlarında gereksinim duyan bu dayanımların kontrol edilebilmesi için mühim bir şarttır. Fiziki yeterliliği elde eden adaylar mülakat aşamasına alınmaktadır.

ÖZEL HAREKAT POLİSİ OLMAK İÇİN İSTENEN ŞARTLAR NELERDİR?

Hususi harekat polisi olmak için istenen şartlar şu şekildedir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunuzu kimlik ile belgelemek,
 • Anadolu, meslek yada fen lisesi şeklinde lise dengi kurumlardan mezun olmak,
 • ÖSYM tarafınca meydana getirilen TYT sınavında minimum 250 puana haiz olmak,
 • Şehit yada gazi yakını olan kişilerin ÖSYM tarafınca meydana getirilen TYT sınavında minimum 150 puana haiz olma,
 • Sınavın yapıldığını gün dahil olmak suretiyle 18 yaşını tamamlamış ve 26 yaşından gün olmamış olmak,
 • Boy kütle endeksini sağlamaları gerekmektedir. Adam adaylar için minimum 167 santimetre boy, hanım adaylar için minimum 162 santimetre boy istenmektedir. Bununla beraber boy kütle endeksi olarak 18-22 içinde olmaları istenmektedir.
 • Adli sicil kaydının temiz olması gerekmektedir.
 • Siyasal parti ve kollarına üyeliğinin olmaması gerekmektedir.

Belirtilen şartları sağlamanız halinde Hususi harekat polisi olabilirsiniz.

ilginizi çekebilir

Özel Hastanelerde Fizik Tedavi Seans Ücretleri 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir