2020 Ön Lisans Yatay Geçiş Şartları Neler? (Ne Zaman Yapılır?)

Ön lisans öğrenimi görenler için yatay geçiş şartlarını yazımızdan okuyabilirsiniz. Ön lisansta eğitim görenler için güncel koşullar, başvurusu ve ne vakit geçişin yapılabileceğine dair bilgileri inceleyebilirsiniz.

Ön lisans okuyup yatay geçiş ile başka üniversiteye ya da bölüme geçmek isteyenler için lüzumlu şartlar vardır. Bu şartları aşağıda tek tek açıklanmaktadır:

  • Yatay geçişler kurumlar arası ya da kurum içinde olabilmektedir. Bu iki seçenekten biri seçilmelidir.
  • Müracaatlar için Haziran ve Temmuz aylarında müracaat yapılmalıdır. Günü geçmiş olduğu vakit başvurular kabul olmamaktadır.
  • Yatay geçiş yapacaklar 4 üstünden asgari olarak 2 averaja haiz olmalıdır.
  • Yatay geçiş için mezuniyet belgesi notu ile beraber üniversiteye giriş yılına ilişik puanlar da kullanılabilir. Tercih yapılacak bölümün daha düşük olması gerekir. Aksi takdirde ön lisanS yatay geçiş şartları sağlansa da yerleştirme işlemi başarısız sayılır.

Ön Lisans Kurum İçi Yatay Geçiş Yönetmeliği

Kurum içi yatay geçişlerde önlisans okuyanlar kendi bölümleri haricinde değişik bölümleri de tercih edebilir. Averajı minimum 2 olanlar başvurduktan sonrasında başvuranlar içinde sıralama yapılmaktadır. Bu sıralamada mezuniyet belgesi notu en yüksek olan birinci olarak tercih kullanır. Hemen sonra kaç şahıs alınacaksa ona gore sıralama sonlandırılır.

Kurumlar arası geçişte bazı kurumlar kendilerine hususi şartlar isteyebilir. Bunlardan bir tanesi, 2 averaj olsa bile başarısız dersin olmamasıdır. Bir ya da daha çok dersten kalınması halinde başvurular geçerli olmayabilir. Bu kriterler müracaat zamanı üniversitelerin yayınladıkları kılavuzlardan görülebilir.

Ön Lisans Kurumlar Arası Yatay Geçiş Yönetmeliği

Başka kurumdaki bölüme geçmek isteyen ön lisans öğrencileri hem kendi bölümlerini hem de başka bölümleri seçebilir. Kurumlar arası yatay geçiş de kurum içi olanlar benzer biçimde hem merkezi puanla hem de okul puanı ile yapılabilmektedir. Tercihler yapıldıktan sonrasında sonuçlar açıklanır ve öğrenciler kayıt yaptırma işlemleri için yeni üniversite ile iletişime geçer. Yeni kayıt işleminin peşinden eski üniversite ile herhangi bir halde bir ilişki kalmamaktadır. Haiz oldukları haklar da kayıt sildirme işleminden sonrasında yok olmaktadır.

Merkezi puan ile kurumlar arası geçiş yapmak isteyenler bölümleri hangi puan türü ile alım yapıyorsa o puan türüne gore sıralanmaktadır. Kurumlar arası geçiş başvuruları ÖSYM’nin resmi web sitesi olan “www.osym.gov.tr” adresinden yapılmaktadır.

Ön Lisans Yatay Geçişte Yabancı Dil

Ön lisans okuyanlarda yatay geçişlerde yabancı dil şartı arayan bazı üniversiteler ya da bölümler bulunabilir. Yabancı dil şartı için üniversitelerin kendi sınavları olduğu benzer biçimde YDS puanını kabul eden üniversiteler de vardır. ODTU, Boğaziçi, Bilkent benzer biçimde üniversiteler, yatay geçiş meydana getiren öğrencilerin hazırlık sınıfı programına dahil olmalarını istemektedir. Hazırlık muafiyet imtihanını geçemeyenler bir yıl yalnız İngilizce eğitim almaktadır ve yıl sonunda bölüme geçiş sınavına doğal olarak tutulmaktadır. Fakat bu kaide öteki üniversitelerde geçerli değildir. Yatay geçiş yapıldığında yabancı dil şartı aranmamaktadır. Eğitim dili İngilizce olan üniversitelerin kendilerine gore belirledikleri dil yönetmelikleri bulunmaktadır.

Ön Lisans Yatay Geçiş Ne Süre Yapılır?

Ön lisans yatay geçiş müracaat işlemleri her yıl Haziran ayı ile Temmuz ayı içinde yapılmaktadır. Başvurular başladığında ÖSYM’nin sitesinde kılavuz yayınlanır. Kılavuzda hangi bölümlerin yatay geçiş için uygun olduğu yazmaktadır. Başvurular yapıldıktan sonrasında sonuçlar Ağustos ya da Eylül aylarında açıklanır. Hemen sonra üniversitelerin yeni kayıt süreci başladığında yeni bölüme ya da üniversiteye yeniden kayıt işlemleri yapılması gerekir. Bunun için eski bölümden ilişik kesme işlemi de yapılmalıdır. Talebe işlerine gidilerek kayıt sildirme aşamaları tamamlanır. Ön lisans yatay geçiş şartları sağlansa da üniversitelerin hususi şartları başvurulardan ilkin dikkatli bir halde incelenmelidir. Lüzumlu kontrollerden sonrasında yatay geçiş işlemleri yapılmalıdır.

ilginizi çekebilir

İşletme Kredisi Çekme Şartları Nelerdir?

İhracat ile uğraşan firmaların son zamanlarda sordurulmuş olduğu en yaygın sual; işletme kredisi nedir? İşletme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir