2020 İşsizlik Maaşı Çekme Süresi Kaç Ay?

Emek harcama akitleri sona erenlerin işsizlik maaşı adı altında bir hakları var. En düşük işsizlik maaşı tutarı 1177 TL’ dir. Bir tek maaş bağlanabilmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. İşsizlik maaşı almak için başvuruda bulunmak gerekiyor. Ek olarak belirlenmiş bir emek harcama süresi de mevcuttur. İşsizlik maaşı çekme süresinin kaç ay bulunduğunu, maaş bağlanabilmesi için lüzumlu şartları ve kaç ay emek harcama süresinin olması gerektirme ettiğini sizler için araştırdık.

İşsizlik Maaşı Iyi mi Alınır?

TÜİK tarafınca iş gücü verileri açıklanmıştır. İçerisinde bulunduğumuz yıl itibari ile geçen yıla bakılırsa işsizlik seviyelerinde azalma meydana gelmiştir. İşsizlik oranı yüzde 2 puanlık azalış ile %10,6 olmuştur. Bir tek herhangi bir sebepten dolayı iş sözleşmeleri fesih edilenlerin mağdur olmamaları için kendilerine işsizlik maaşı ödenmektedir. Bir tek bu maaşın bağlanabilmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Bu şartları taşıyanların çıkış belgeleri verildikten sonrasında 30 gün içinde İş-Kur’a müracaat etmeleri gerekiyor. Burada önemli olan nokta işten çıkış zamanı ile müracaat arasındaki sürenin 30  günü geçmemesidir. Süre geçse dahi ödeme alabilirsiniz. Bir tek meblağ tam olmaz. İşsizlik maaşı alan biri sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edebilir. İşkur’ a bireysel olarak müracaat yapılabileceği şeklinde e- devlet üstünden de başvurular kabul edilmektedir.

işsizlik-maaşı-nasıl-alınır

İşsizlik maaşı iyi mi alınır?

İşsizlik Maaşı Şartları

İşsizlik maaşı her başvuran kişiye verilemiyor. Bunun için İşkur’ un aramış olduğu bazı şartlar bulunmaktadır.

  1. İşsizlik maaşı alabilmek için işten çekilme etmemeniz gerekiyor. İş akdinizin işveren tarafınca sonlanması gerekmektedir. Eğer kendi rızanız ile işten ayrılırsanız hiçbir talepte bulunamazsınız. Kendi rızanız haricinde (iş yerinin iflası, iş veren ile yaşanılan münakaşa sonrası işten çıkarılma vb.) işten çıkarılmış olmanız aranan ilk şarttır.
  2. Çalışmış olduğunuz yer ile ilişiğiniz kesilmeden evvel 120 gün prim ödemesi yapılmış olmalıdır. Ek olarak son 3 yıl içinde 600 günlük işsizlik sigortası pirimi ödenmesi gerekmektedir. 
  3. İşten çıkış tarihiniz ile işe giriş süreniz içinde kalan minimum 1 günlük sürenin sigortalı olarak geçirilmemesi gerekmektedir.
  4. İşten çıkış tarihinden itibaren 30 gün içinde İşkur’ a şahsen ya da elektronik ortamdan başvurulması gerekmektedir.
  5. Bu şartları taşıyorsanız 10 ay sürede işsizlik maaşı alabilirsiniz. 

2020 senesinde yukarıdaki şartların birazcık daha esnetilmesi üstünde duruluyor. Maaş süresinin uzatılarak verilen ödeme miktarının artırılması konuşuluyor. Maaş hesaplaması yapılırken brüt maaşa dikkat ediliyor. %40 tutarı kadar ödeme yapılıyor. En yüksek işsizlik maaşı ise asgari ücretin %80‘ ini aşamıyor.

Naturel afet, hastalık, disiplin cezası, parasız izin, tutukluluk durumu, işkapatım, işbırakımı, ekonomik kriz, göz altı şeklinde sebeplerden dolayı iş yerindeki faaliyetleri bir süreliğine durdurulanlar için prim yatırılmayan süreler kesintiden sayılmayacaktır. Bu durumlar mevzunun istisnasıdır.

İşsizlik Maaşı Çekme Süresi Kaç Ay?

Maaş süresi son 3 yıl içindeki ödenmiş olan sigorta primi baz alınarak hesaplanmaktadır. Maaş süresinin uzun olması için prim gününün de fazla olması gerekmektedir.

işsizlik-maaşı-çekme-süresi-kaç-aydır

İşsizlik maaşı çekme süresi

  • 600 gün çalışılmış ise ve işsizlik sigortası primleri tam olarak ödenmiş ise 180 gün (6 ay)
  • 900 gün çalışılmış ve işsizlik sigortası primleri tam olarak ödenmiş ise 240 gün (9 ay)
  • 1080 gün sigortalı olarak çalışılmış ve işsizlik primleri tam olarak ödenmiş ise 300 gün (10 ay)  işsizlik maaşı ödenmektedir. 

Şartları yerine getirerek işsizlik maaşı almaya hak kazananların maaşları her ayın 5′ inde yatırılmaktadır. PTT şubelerinden ya da ATM’ lerinden maaş çekilebilmektedir. T.C. kimlik belgeniz ile başvurmanız yeterlidir.

İşsizlik Maaşı Hesaplama

İşsizlik maaşı tutarının ve ödenme süresinin sigorta primleri ile ilgili olduğundan söz ettik. Maaş hesaplaması, son 4 ay ödenmiş olan primler dikkate alınarak hesaplanmaktadır.

Asgari ücretin %40′ ı minimum işsizlik maaşını hesaplamamıza destek oluyor.  En yüksek işsizlik maaşı ise asgari ücretin %80′ i olabiliyor.

Bu durumda son 4 ay (120 gün) asgari ücret ile çalışmakta olan bir işçinin alacağı işsizlik ödeneği tutarı 1.177 TL (2020 yılı brüt asgari ücret tutarı 2.934,00 TL)

Hesaplanan tutarlardan belirli oranlarda damga vergisi kesiliyor.

İşsizlik Maaşı Kaç Kere Alınır?

İşsizlik maaşı bir kereliğe mahsus değildir. Onlarca kere alınabilmektedir. 120 günlük herhangi bir kesintiye maruz kalmayan prim ile 3 yıl ve 600 gün prim şartının tamamlanması gerektirme ettiğini bir kez daha hatırlatalım. İşsizlik maaşı aldınız ve ondan sonrasında işe başladınız. Güm ve prim şartlarını tamamladıktan sonrasında tekrardan tekrardan işten çıkarılmanız durumunda tekrardan İşkur’ a başvurursanız işsizlik ödeneği alabilirsiniz. Bir tek 2. kez bu maaşı almaya hak kazanabilmek için 600 gün primin tamamlanmış olması gerekmektedir. İşsizlik maaşı almakta iken işe giren ve maaşı kesilen bir çalışanın tekrardan işi olmayan kalması durumunda eski maaşını almaya devam etmesi mümkündür.

İşsizlik Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

Şartları tamamlayarak işsizlik ödeneği almaya başlayanların aşağıdaki durumlarda maaşları kesilecektir.

işsizlik-maaşı-hangi-durumlarda-kesilir

İşsizlik maaşı hangi durumlarda kesilir?

► Herhangi bir geçerli sebebi olmaksızın İŞKUR tarafınca istenen data ve belgeleri zamanında teslim etmeyen kişilerin maaşları kesilecektir. Bu sebeple kurum tarafınca yapılmakta olan çağrıya vaktinde cevap verilmesi gerekmektedir.

► İşsizlik maaşı başvurusu kabul edildikten sonrasında gelir getiren bir işte çalmış olduğu, toplumsal güvencesi olan bir işe başladığı ya da SGK kuruluşlarından yaşlı maaşı almış olduğu tespit edilen kişinin işsizlik ödeneği kesilecektir.

► İŞKUR tarafınca yetiştirme, meslek edindirme vb. eğitimlerine herhangi geçerli bir sebep sunmayarak katılmayan ya da kabul etmesine rağmen devamlılık sağlamayan kişinin işsizlik maaşı kesilecektir.

► Gene ilgili kurum tarafınca mesleklere bakılırsa ve son olarak çalışılmakta olan işinin benzer koşul ve ücretlerine bakılırsa, ikamet adresine yakın emsal bir iş teklif edilmesi ve kişinin bu işi reddetmesi, reddin ise herhangi geçerli bir sebebi olmaması üzerine almakta olduğu işsizlik ödeneği kesilecektir.

Kurumun çağrısına cevap vermeyen ya da kendisine sunulan işi reddeden kişiye, aynı şartları taşısa dahi bir kez daha işsizlik ödeneği bağlanmayacaktır. Bir tek bu gerekçelerin ortadan kalkması, şu demek oluyor ki kurum tarafınca kendisine sunulmuş olan işi kabul etmesi, yetiştirme ya da meslek edindirme eğitimini pozitif yönde karşılaması, istenen data ve belgeleri kuruma vermesi halinde kesilen maaşı tekrardan bağlanacaktır. Süre, maaşın kesilmesi durumunda sıfırdan başlamaz. Kalmış olduğu yerden devam eder. Ödeme süresi, en başlangıcında belirlenmiş olan ödemeyi hiçbir surette geçemez.

Sözgelişi 240 günlük ödeme süresi olan bir kişinin 200 günü ödenmiş olduğunda yukarıdaki sebeplerden dolayı maaşı kesildiyse ve şartları tekrardan elde etmiş olduğu tespit edildiyse alacağı işsizlik ödeneğinin süresi 40 gün olacaktır. Mecburi askerlik hizmeti dışındaki sebeplerden tabanca altında bulunan, doğum izni ya da herhangi bir hastalıktan dolayı iş görememezlik aylığı alanların işsizlik ödenekleri ödenmeye devam ediyor ise durdurulacaktır.

120 Günlük Süre Kalkıyor Mu?

İşsizlik maaşının ödenme sürelerinden bahsettik. Bir tek müracaat için gecikmeniz durumunda, geciktiğiniz süre kadar noksan maaş alıyorsunuz. Süresi dolanlar ise hiçbir şekilde hak talebinde bulunamıyor. 120 gün süre dikkate alındığında işsizlik maaşı alamayan 12.500 kişi eğer düzenleme yasalaşır ise işsizlik maaşı alabilecek. 30 gün kuralı ise halen aynı. İşten çıktıktan 30 gün süreyi geçirmeden başvuruda bulunmak gerekiyor. İstifa edenler ise hiçbir surette işsizlik maaşı talebinde bulunamıyor. Sözleşmenin işletme sahibi şu demek oluyor ki işveren tarafınca fesh edilmesi gerekiyor. Meydana getirilen düzenleme eğer kabul edilirse pek fazlaca kişinin yüzü gülecek.

İşsizlik maaşı en fazla 10 ay süre ile veriliyor. Şartları taşıyan kişilerin 30 gün içinde bağlı bulundukları illerdeki İŞKUR müdürlüklerine giderek başvuruda bulunması gerekiyor. Süreyi aşanların maaşları geriye dönük olarak ödenmiyor. 2020 senesinde asgari tutara zam yapılmış oldu. Bu düzenlemeler ile birlikte 2020 senesinde en düşük işsizlik maaşının 1.177 TL, en yüksek işsizlik maaşının ise 2,354 TL oldu.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Denizbank Bayram Kredisi

Denizbank, Bayram Kredisi olarak her bayramda nakit ihtiyacı olanlara hususi olarak yeni kredi kampanyaları düzenleyen Denizbank, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir