2020 Engelli Araba Alma Şartları Neler? (Yüzde 90 Raporlu)

Engelliler için vasıta alım koşulları, engel oranına gore değişim göstermektedir. Bunun  yanında alınacak araçlara gore de değişik koşullar getirilmiştir. Engelli araçlarının kullanımlarında kolaylık sağlanmakta olup, engel oranına gore alınacak engelli otomobil tipi de değişim göstermektedir. Engelliler için alınacak araçların belirli bir limitte kalması, aracın satış tutarının resmi gazetede gösterilen kanuna gore belirlenmiş sınırlar içinde yer alması gerekmektedir.

2020 Engelli Otomobil Alım Sınırı Ne Kadardır?

2020 senesinde engelli araçlarının alımındaki sınırlılıklar, aracın fiyatına ve modeline gore belirlenmektedir. Geçmişteki vasıta tiplerine kıyasla 2020 senesinde vasıta alım tutarları arttırılmıştır. Bu kapsamda engelli vasıta üst sınırı 303.200 TL’ye yükseltilmiştir. Bahsedilen düzenleme 27 Aralık 2019 senesinde yapılmıştır. Karar Gömü ve Maliye Bakanlığı tarafınca verilmiştir. Karar kapsamında engellilerin alacakları araçların modeline ilişkin kapasitesi de genişletilmiş, devletin sağlayacağı kolaylıkların miktarı arttırılmıştır.

Yüzde Doksan Engelli Otomobil Alım Koşulları

Yüzde doksan ve üstünde engele haiz kişilerin vasıta alımları, beş yılda bir kez yapılabilmektedir. İlk vasıta alımlarında ÖTV ödenmemektedir. Engel sebebi bu mevzuda dikkate alınmamaktadır. İşitme, konuşma ya da ortopedik sebeplerle genel vücut sağlığının %90 ve üstündeki kısmını kaybettiğini hastane raporu ile kanıtlama eden kişilere, vasıta alımında kolaylık sağlanmaktadır. Ek olarak bahsedilen bu kolaylıklardan böbrek hastaları da yararlanabilmektedir.

Taşıtta herhangi bir mekanik müdahale yapma ya daracı kendisi için kullanılabilir hale getirme şartı aranmamaktadır. Kişiler, aldıkları taşıtı istedikleri şekilde kullanabilmektedir. Eğer engelli ferdin aracı kullanımı mümkünse, fert istediği ilave teçhizat ile aracı değişiklik yapma hakkına haizdir. Dilerse, kullanabiliyorsa, araçta herhangi bir değişim yapmama hakkına da haizdir. Sadece fert engelli sandalyesi kullanıyorsa ya da yataktan çıkamıyorsa, bundan dolayı aracı başkası kullanacaksa, araçta değişimler yapılması şartı aranır. Engelli otomobil, kişinin engelli sandalyesi yada sedye ile binmesine uygun hale getirilmelidir. Bu tertibat zorunludur.

Yüzde Doksan ve Üstü Engelliler Hangi Araçları Kullanabilir?

Yüzde doksan ve üstü engel oranındaki kişilerin alabilecekleri araçlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Panelvan araçlar,
  • Hafifçe ticari araçlar,
  • Sürücü dahil en fazla 9 şahıs alabilecek araçlar,
  • 03 tarife pozisyonuna haiz araçlar.

Yüzde Doksan Altında Engel Oranına Haiz Kişilerin Engelli Vasıta Alımı

Engel oranı yüzde doksan altında kalan kişiler için vasıta alımı, engele uygun teçhizat ilave edildikten sonra yapılmış zorunluluğuna haizdir. Yüzde doksan altında engel oranına haiz fert, aracı kendi kullanabileceği duruma getirecek lüzumlu düzenlemeyi yaptırmalı, sonrasında bu düzenleme ile trafiğe çıkabileceği izin belgesini almalıdır. Eğer kişiler aracı olduğu benzer biçimde kullanabiliyorsa, vasıta kullanımı esnasında yanlarında bir yetkili bulunarak kişileri incelemelidir. Kişilerin aracı olduğu benzer biçimde kullanmaları durumunda, durumun yetkililer tarafınca tescil edilmesi gerekmektedir. bu mevzuda engel ayrımı yapılmamıştır. Ek olarak bu imkanlardan kalp ve akciğer rahatsızlığı olan kişiler de yararlanabilmektedir.

Zorunluluk, otomatik vitesli araçlar için geçerli değildir. Otomatik vitesli araçlar için herhangi bir değişim yapma şartı bulunmaz. Engellilere tanınan hak kapsamında vasıta tipi ne olursa olsun, ilk alımda ÖTV vergisi alınmamaktadır. Engelli şahıs aracı bizzat kullanacaksa, istediği şekilde teçhizat ekletebilir. Eğer engelli şahıs aracı kullanmayacaksa, vasıta kullanımı engelli kişinin yararına olmalıdır. Kişiyi hastaneye ya da eğitime götürmek benzer biçimde nedenlerle vasıta alımının gerekseme bulunduğunun belgelenmesi gerekmektedir.

Engelli otomobil minimum 5 yıl süre ile değiştirilemez, satılamaz. ÖTV istisnasından yararlanılarak alınan aracın minimum 5 yıl kullanılması gerekmektedir. Kişilerin H sınıfı ehliyetinin olması, hususi tertibata ilişkin ibareleri, kod numaraları sürücü belgesine dahil olması gerekmektedir.

Engelli haklarıyla ilgili bilgilerin yer almış olduğu yazılarımıza https://www.finansekstra.com/kategori/engelli/ kategorimizden ulaşabilirsiniz.

ilginizi çekebilir

Yeni Destek Paketi ile Kamu Bankaları 100 Bin TL Kredi Verecek

Yeni Destek Paketi ile kamu bankaları 100 bin TL kredi verecek.. Kamu bankaları, KOBİ ‘lere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir